Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Drukowanie 3D ma szansę zrewolucjonizować przemysł produkcyjny. Lepiej zorganizowany łańcuch dostaw pomógłby Europie poprawić konkurencyjność w zakresie wytwarzania niedrogich zindywidualizowanych produktów.
Ultrakrótkie impulsy świetlne wytwarzane przez lasery światłowodowe umożliwiają dokonywanie wielu odkryć w różnych dziedzinach, od biomedycyny po mikroobróbkę. Wykorzystanie nanomateriałów węglowych do ich wytwarzania mogłoby oznaczać istotne korzyści w porównaniu z konwencjonalnymi systemami półprzewodnikowymi.
Partnerzy jednego z projektów UE stworzyli dwie nowe tkaniny o wysokiej wartości, osadzając włókna węglowe pochodzące z recyklingu w żywicy.
Nowy system zautomatyzowanych bramek na europejskich przejściach granicznych pozwoli szybciej i wygodniej przekraczać granice, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo.
Europejska Platforma Technologiczna (ETP) w dziedzinie transportu drogowego jest odpowiedzią na wyzwania dotyczące przyszłej konkurencyjności Europy i ma przynieść korzyści wszystkim mobilnym obywatelom. Unijna inicjatywa wspiera ETP w realizacji celu polegającego na budowie zrównoważonego i konkurencyjnego europejskiego systemu transportu drogowego.
Produkty betonowe wyprodukowane z surowców wtórnych mogą umożliwić sektorowi budowlanemu zwiększenie efektywności środowiskowej i ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów.
Opracowano nowe projekty okien izolowanych, które umożliwiają producentom uzyskanie oszczędności energii na poziomie 15% oraz zmniejszenie ciężaru o 50%.
Powstawanie par kwarków prawdziwych-antyprawdziwych to jedno ze zjawisk zaobserwowanych z dużą dokładnością w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN. Od strony teoretycznej, finansowany ze środków UE zespół badawczy starał się uzyskać prognozy o takim samym poziomie dokładności, aby sprawdzić model standardowy w zakresie oddziaływań podstawowych i znaleźć w nim niewielkie odchylenia, które sygnalizowałyby istnienie nowej fizyki.
W procesie prania, po pewnej liczbie cykli, warstwy ochronne, którymi pokryta jest tkanina np. odzieży roboczej i bielizny pościelowej, mogą się spierać. Uczestnicy unijnej inicjatywy znaleźli nowe sposoby na równomierne ponowne ich nakładanie przy pomocy środków chemicznych.
Ogromne środki unijne przeznaczone na dofinansowanie projektów transportowych nie gwarantują komercjalizacji ich rezultatów. Unijna inicjatywa pomogła poprawić te statystyki dzięki wytycznym na temat najlepszych praktyk, szkoleniu oraz osobistemu wsparciu.
Systemy robotyczne (zautomatyzowane) mają pewne ograniczenia w przypadku cykli życia produktów o dużej skali. Naukowcy z UE zaprojektowali elastyczny i rekonfigurowalny system robotyczny, który przyspieszy proces konserwacji i naprawy dużych konstrukcji.
Wysokowydajne superkondensatory mogą już wkrótce zasilać samochody elektryczne dzięki przełomowej technologii wykorzystującej grafen, za sprawą której staną się konkurencyjne dla silników benzynowych i wysokoprężnych.
Podróże lotnicze często kojarzą się z niewygodą wynikającą z ograniczenia przestrzeni osobistej oraz możliwości pracy, snu i wypoczynku. Jedna z inicjatyw europejskich zajęła się badaniem możliwości zwiększania wygody pasażerów w ograniczonej przestrzeni kabiny samolotu poprzez wpływanie na sposób postrzegania siebie i otoczenia.
Zespół specjalistów z UE zajął się stworzeniem narzędzi informacyjnych wspomagających szybkie realizowanie międzynarodowych przedsięwzięć biznesowych. W ramach projektu opracowano moduły do oceny informacji o kosztach, ryzyku i zgodności z przepisami, początkowo stosując je do trzech przypadków testowych.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracował nową generację systemów oczyszczania wody, wykorzystując naturalną zdolność węgla do usuwania zanieczyszczeń z wody oraz możliwości oferowane przez nanotechnologię.
Naukowcy korzystający z dofinansowania UE opracowali przełomowe rozwiązanie łączące w jednym modelu procesy projektowania i analizy w ramach ujednoliconej reprezentacji geometrycznej.
Koleje i stacje kolejowe często są obiektem aktów wandalizmu i miejscem podejmowania prób samobójczych. Poprawa środków bezpieczeństwa może pomóc w uniknięciu wypadków i tragedii, a jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo i punktualność pociągów
Niektóre kosmetyki mogą zawierać potencjalnie szkodliwe związki chemiczne. Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracowuje innowacyjne produkty kosmeceutyczne, wykorzystując europejskie zasoby naturalne i technologie przyjazne dla środowiska.
Cykl produkcji w przemyśle drzewnym wymaga wykonywania ręcznych zadań, np. łączenia drewna, które negatywnie wpływają na produktywność. W ramach inicjatywy UE opracowano technologię z wykorzystaniem robotów w celu zwiększenia produktywności i konkurencyjności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pracy.
Stres termiczny stanowi zagrożenie dla najbardziej narażonych populacji, np. niemowląt, osób starszych i osób cierpiących na choroby krążenia i choroby układu oddechowego. W ramach finansowanych ze środków UE badań zbadano mechanizmy regulacji temperatury i udarów cieplnych w celu usprawnienia strategii zapobiegawczych.
Spaliny z silników okrętowych obecnie stanowią jeden z najbardziej powszechnych czynników zanieczyszczających na świecie. W ramach inicjatywy UE opracowano urządzenie umożliwiające usuwanie gazów i cząstek ze spalin z silników Diesla.
Jesteśmy coraz bliżej opracowania w pełni elektrycznych pojazdów dzięki innowacyjnej architekturze surowego nadwozia ze stopów aluminium i materiałów kompozytowych.
W ramach innowacyjnego projektu badawczego opracowano nietoksyczne farby z wodorostów jako alternatywę dla farb na bazie rozpuszczalników, toksycznych dla środowiska.
Pacjenci cierpiący na różnego rodzaju dolegliwości będą mogli korzystać z zaawansowanych butów z funkcją przesyłania ważnych danych zarówno do użytkowników, jak i do osób zajmujących się monitorowaniem ich stanu.
Nowe technologie i narzędzia zapewniają możliwość ograniczenia hałasu związanego z podróżami koleją oraz promowanie zdrowszego, bardziej zrównoważonego transportu kolejowego wśród mieszkańców Europy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności