Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Badania nad osobliwym zjawiskiem zwanym splątaniem kwantowym - któremu Albert Einstein nadał miano "upiornego" - mogą zrewolucjonizować ICT w nadchodzących latach, wspomagając tak różne obszary jak ultraszybkie obliczenia czy całkowicie bezpieczna komunikacja na duże odległości. Dofinansowani ze środków unijnych naukowcy prowadzą nowatorskie prace nad technologiami kwantowymi. Jeden z zespołów zademonstrował niedawno kluczowy przełom w zwiększaniu zasięgu komunikacji kwantowej.
W Europie prezentowany jest wysoce personalizowany robot towarzyszący, zaprojektowany przez naukowców finansowanych ze środków UE, który być może za dwa lub trzy lata stanie się powszechnym elementem wyposażenia gospodarstw domowych, poprawiając jakość życia starszych obywateli oraz osób cierpiących na zaniki pamięci i trudności ruchowe.
Czy pamiętacie Państwo film z Jamesem Bondem, zatytułowany Casino Royale? Ten super-agent, po tym, gdy został otruty, używa przenośnego zestawu diagnostycznego, by zidentyfikować toksynę, a następnie zaalarmować swych przełożonych w Londynie.
W liczebności siła. Uczestnicy finansowanego przez UE projektu uważają, że grupowanie zasobów, wiedzy oraz technologii będących w posiadaniu wielu organizacji zlokalizowanych na obszarze Europy w dużym stopniu przyczyniło się do obecnych postępów badawczych w coraz bardziej istotnej dziedzinie fotoniki.
Roboty być może staną się znacznie bardziej "czułe", dzięki nowym, sztucznym skórom oraz technologiom sensorycznym, opracowywanym przez europejskich naukowców. Następstwem powyższych prac może być stworzenie lepszych platform robotycznych, które pewnego dnia prawdopodobnie znajdą zastosowanie w przemyśle, w szpitalach, a nawet w gospodarstwach domowych.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności