Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Badacze z całego świata starają się zbudować uniwersalny komputer kwantowy, co wymaga kontrolowania złożonych zjawisk kwantowych w jednym układzie scalonym. Obecnie tworzony jest taki właśnie wielozadaniowy układ optyczny, który w przyszłości będzie można zminiaturyzować i powielać w podobny sposób, jak układy scalone współczesnych komputerów.
Naukowcy korzystający z dofinansowania ze środków UE badają materiały na bazie tlenków, które mogą zastąpić aktualne półprzewodniki w przyszłych pamięciach i czujnikach.
W celu zmniejszenia zużycia energii w skali globalnej, potrzebne są nowe źródła światła. Europejskie konsorcjum pracowało nad narzędziami do modelowania potrzebnymi do optymalizacji przyjaznej środowisku technologii oświetleniowej.
Odprowadzanie ciepła to ważne zagadnienie, jeśli chodzi o urządzenia mikroelektroniczne i optoelektroniczne. Uczestnicy unijnego projektu pracują nad budową innowacyjnego układu chłodzenia, który w przeciwieństwie do konwencjonalnych rozwiązań opartych na cieczach jednofazowych będzie wykorzystywał przepływy wielofazowe.
Finansowany ze środków UE projekt realizowany przez zespół złożony z badaczy i firm umożliwił dokonanie pierwszego w kierunku stworzenia europejskiego szybkiego procesora sygnału cyfrowego (DSP), który spełni wymagania przyszłych misji kosmicznych.
Równoległe przetwarzanie różnych zestawów danych przez platformy wielu procesorów jest niezbędne do działania wielu aplikacji multimedialnych. Nowa architektura chipu korzystająca ze schematów inteligentnego zarządzania energią może ograniczyć jej zużycie przez przenośne urządzenia.
W tym samym zakresie, w jaki przełącznik światła kontroluje przepływ prądu do urządzenia dającego światło, przełącznik optyczny przekierowuje światło padające. Nowatorskie kwantowe przełączniki optyczne przekierowują pojedyncze fotony padające, niosąc ze sobą implikacje dla przyszłej fotoniki i kwantowych przyrządów obliczeniowych.
Naukowcy finansowani ze środków UE osiągnęli sukces w kontrolowaniu przeniesienia spinu na styku hybrydowych materiałów organiczno-nieorganicznych (HOI). Sukces ten pozwolił na utorowanie drogi dla opracowania innowacyjnych urządzeń spintronicznych przeznaczonych dla technologii rekonfigurowalnych obliczeń i wyświetlaczy następnej generacji.
Uczestnicy projektu finansowanego ze środków UE z powodzeniem połączyli cząsteczki organiczne i fotochromowe, wytyczając drogę w kierunku stworzenia fotoprzełączalnych organicznych tranzystorów polowych (FET). Projekt ten otwiera nowe możliwości w zakresie zastosowań optoelektronicznych i detekcyjnych.
Poważne oszczędności energetyczne i ograniczenia szkodliwych emisji są o krok bliżej dzięki opracowaniu wykonalnych taśm nadprzewodnikowych.
Wykorzystanie ultraszybkich (femtosekundowych) źródeł lasera do optycznego wzbudzenia elektronów w metalach może stać się podstawą dla nowych zastosowań w dziedzinie optoelektroniki, w tym ultraszybkich przełączników. Młodzi naukowcy wnieśli wkład w rozwój tej dziedziny dzięki wsparciu ze środków UE.
Montowane w samochodach sieci czujników bezprzewodowych (WSN) mogą zmniejszyć koszty, ciężar i zużycie paliwa, a jednocześnie poprawić wydajność pojazdów. Uczeni wykorzystali zaawansowane narzędzia doświadczalne i symulacyjne, aby umożliwić trudne z technicznego punktu widzenia zastosowanie takich sieci.
W ramach finansowanego przez UE projektu szukano sposobu na zwiększenie wydajności ogniw słonecznych na bazie krzemu krystalicznego (Si), hodując zlokalizowane struktury na skalę nanometryczną.
Naukowcy wspierani ze środków UE utorowali drogę ku bardziej wydajnej i opłacalnej fotowoltaice organicznej (OPV), projektując nowe materiały i nowatorskie techniki spektroskopii.
Dla naukowców diamenty nie muszą być duże, by były cenne. Stworzenie nowatorskich układów mikroelektromechanicznych (MEMS) z wykorzystaniem diamentów nanokrystalicznych (NCD), które sprawdzają się w takich systemach lepiej od krzemu, przyciągnęło znaczne inwestycje przemysłowe.
Finansowany ze środków UE zespół badaczy połączył nanostruktury metaliczne z nanokryształami półprzewodnikowymi, aby znacząco poprawić pułapkowanie światła w ogniwach słonecznych i fotodetektorach.
Naukowcy korzystający z dofinansowania UE badają nanowęglowe źródła elektronów, które pozwolą lepiej poznać materiały luminescencyjne do produkcji płaskich wyświetlaczy. Inne możliwe zastosowania to silne wiązki elektronów do mikroskopów elektronowych i próżniowe układy elektroniczne.
Finansowany przez UE projekt pracuje nad stworzeniem wspólnych ram teoretycznych na podstawie pojęć pochodzących z badań fizycznych, chemicznych i matematycznych, w celu opisania złożonej dynamiki interakcji laser-materia.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył innowacyjny system mikrofalowy, przeznaczony nie do podgrzewania pożywienia, ale do zastosowania w branży półprzewodnikowej w celu poprawy jakość łączenia materiałów.
W projekcie finansowanym przez UE przeprowadzono szczegółowe badania dotyczące różnych źródeł pola magnetycznego w samochodach elektrycznych. Wyniki wskazały, że nie ma dużej różnicy w narażeniu na pole magnetyczne w stosunku do samochodów z silnikami wewnętrznego spalania.
Już wkrótce może być możliwe integrowanie mikroukładów chłodzących z układami elektronicznymi, a dzięki temu znaczne zmniejszenie ilości i kosztów chłodziwa oraz rozmiarów całych układów. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE pomyślnie zademonstrowali pierwszy w swoim rodzaju proces osadzania funkcjonalnych cząsteczek chłodzących na krzemie.
W latach 60. ub. wieku współzałożyciel firmy Intel Gordon Moore przewidział, że liczba tranzystorów na chipie będzie podwajać się co dwa lata. Ponieważ wygląda na to, że utrzymanie takiego tempa rozwoju elektroniki przestaje być możliwe, naukowcy zaproponowali wykorzystanie elektroniki molekularnej.
W Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (KL FAMO) w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika powstał pierwszy w Polsce optyczny zegar atomowy - superdokładny wzorzec częstości, którym można synchronizować najbardziej dokładne zegary.
Naukowcy korzystający z dofinansowania UE dokonali istotnego postępu w dotychczasowej wiedzy na temat właściwości systemów nanostrukturalnych na bazie grafenu, który umożliwia praktyczne zastosowanie w optoelektronice.
Próba wygięcia większości płytek elektronicznych kończy się ich złamaniem, przez co stają się bezużyteczne. Ale to ma się zmienić. W ramach europejskiego projektu badawczego o nazwie PLACE-IT opracowano nowy rodzaj elastycznej elektroniki, która nie łamie się w wyniku wyginania.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności