Łączność rutynowa i awaryjna

Europejski zespół naukowców pracuje nad systemem łączności nadającym się do obsługi zarówno wezwań rutynowych, jak i awaryjnych.

W bezpośrednim następstwie katastrofy konwencjonalne systemy łączności mobilnej mogą być przeciążone ze względu na tymczasową potrzebę dodatkowej przepustowości. Zwykle możliwe jest uzyskanie dodatkowej przepustowości — jednak optymalnym rozwiązaniem byłoby stworzenie jednego systemu łączności zdolnego sprostać potrzebom rutynowym, jak i nadzwyczajnym.

Stworzenie takiego systemu jest celem finansowanego przez UE projektu "Public protection and disaster relief – Transformation center" (PPDR-TC). Założeniem konsorcjum jest określenie interoperacyjnej, bezpiecznej i elastycznej architektury usług łączności głosowej i transmisji danych, dostosowanej do sytuacji awaryjnych. Grupa składająca się z 10 członków bada optymalne połączenie komercyjnej infrastruktury szerokopasmowej z systemami awaryjnymi. Przedsięwzięcie realizowane jest od kwietnia 2013 r. do września 2015 r.

Do czynności wstępnych należało określenie wymogów użytkowników i identyfikacja luk w stosowanych obecnie technologiach. Zespół opracował i udokumentował referencyjne scenariusze zastosowania, usługi ochrony ludności i reagowania w przypadku katastrof (PPDR) oraz wymogi aplikacyjne. Projekt uzyskał pozwolenia i powiadomienia od właściwych organów we wszystkich krajach uczestniczących w jego realizacji. Baza danych specyfikacji PPDR miała zostać upubliczniona do lutego 2014 r., dane zaś wprowadzone do marca 2014 r.

Grupa zidentyfikowała, przeanalizowała i sklasyfikowała usługi referencyjne PPDR. Badacze przeprowadzili ocenę wstępną scenariuszy walidacyjnych, a także określili narzędzia projektu; działania te szczegółowo opisano w dwóch dokumentach wewnętrznych.

Zespół projektu przygotował także model biznesowy dla Europy, podsumowując procedury obsługi systemów PPDR.

Finalizacja projektu PPDR-TC przyniesie gotowy system zwiększający skuteczność, interoperatywność i bezpieczeństwo łączności PPDR, poprzez zastosowanie nowych technologii. Projekt dostarczy także danych, które posłużą do weryfikacji obowiązujących obecnie europejskich norm łączności.

opublikowano: 2015-02-06
Komentarze


Polityka Prywatności