IT, media - systemy i technologie (archiwalne artykuły)

Dofinansowani ze środków UE naukowcy opracowali narzędzia komunikacyjne do radzenia sobie z dezinformacją i lepszego informowania społeczeństwa w razie epidemii choroby zakaźnej.
Istotne postępy w dziedzinie obliczeń współbieżnych i pamięci transakcyjnej mogą radykalnie uprościć programowanie równoległe i przyspieszyć obliczenia.
Nowa metoda zbierania cennych danych geograficznych z różnorodnych źródeł powinna pomóc małym przedsiębiorstwom w zwiększaniu konkurencyjności.
Pergamin był nośnikiem średniowiecznej Europy. W finansowanym ze środków UE projekcie badawczym opracowano innowacyjną, nieniszczącą metodę umożliwiającą identyfikację gatunków zwierząt wykorzystywanych w produkcji tego materiału.
Interakcje światła i materii są podstawą licznych zjawisk i nowych urządzeń. Naukowcy uzyskali pionierskie wyniki stosując specjalną instalację doświadczalną, wytwarzającą ultrakrótkie spójne impulsy światła w nanostrukturach półprzewodnikowych.
W jaki sposób możemy przewidywać działania ludzi w Internecie na podstawie linków? Czego możemy się dowiedzieć ze schematów korzystania z Internetu? W ramach unijnego projektu NADINE opracowywane są algorytmy i metody analizy aktywności online, które rzucą światło na powiązania między tematami, krajami, a nawet towarami handlowymi.
Diamenty, najbardziej pożądane grudki węgla. Choć tak dobrze znane jubilerom, nadal mają swoje sekrety, które ujawnia projekt DIADEMS. Modyfikując strukturę kryształu diamentu, partnerzy projektu stworzyli nowy materiał, który może znaleźć wiele zastosowań, od inteligentnych leków po komputery kolejnej generacji. Unijny projekt wnosi wkład w utrzymanie Europy w czołówce prac badawczych nad czujnikami w skali atomowej.
Europejski zespół naukowców pracuje nad systemem łączności nadającym się do obsługi zarówno wezwań rutynowych, jak i awaryjnych.
Grupa badaczy z UE zajęła się wspomaganiem innowacji wśród małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), opracowując wyspecjalizowane narzędzie do wyszukiwania. Wynikiem prac są nowe techniki odnajdywania i wyodrębniania informacji oraz specjalistyczne aplikacje do codziennego używania w istniejących systemach.
Badania nad aspektami etycznymi, społecznymi i prawymi technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) są fragmentaryczne i prowadzone ad hoc. Finansowany ze środków UE zespół badawczy przeprowadził systematyczną analizę tych aspektów, aby zapobiec możliwym problemom związanym z upowszechnianiem się TIK.
Technologie cyfrowe stwarzają jedyną w swoim rodzaju szansę na ochronę i upowszechnianie naszego dziedzictwa kulturowego oraz na ułatwianie dostępu do niego. Ale jakie są wywoływane przez nie skutki społeczno-gospodarcze i technologiczne? Dorobkiem projektu MAXICULTURE jest zestaw narzędzi do pomiaru skutków społeczno-gospodarczych i technologicznych projektów, a także optymalne sposoby wykorzystania ICT w domenie dziedzictwa kulturowego.
Fińska spółka typu start-up – CyberLightning – wykorzystała zestaw serwisów internetowych dla programistów FI-WARE do stworzenia nowej platformy programistycznej o nazwie CyberVille®. To narzędzie do wizualizacji 3D potrafi monitorować sieci Internetu rzeczy, takie jak infrastruktury inteligentnych sieci i inteligentnych miast.
W ramach unijnego programu badawczego informatycy opracowują energooszczędny kod, który mógłby obniżyć zużycie energii elektrycznej w centrach danych nawet o 50% oraz przedłużyć żywotność baterii w inteligentnych urządzeniach.
Narzędzia do wymiany danych, które powstały w ramach unijnego projektu, służą naukowcom z całego świata do pogłębiania wiedzy o milionach gatunków zamieszkujących naszą planetę.
Unijni naukowcy opracowali innowacyjne ramy bezpieczeństwa, które zapewniają użytkownikom i programistom lepszą ochronę przed cyberatakami.
W ramach unijnego projektu badawczego SOCIETIES poświęconego ICT powstała cała gama narzędzi i aplikacji umożliwiających tworzenie inteligentnych społeczności poprzez odkrywanie, łączenie się i wzajemne „użyteczne” organizowanie się.
Europejscy nadawcy i przedsiębiorstwa technologiczne połączyli swoje siły z zamiarem wyznaczenia trendu przyszłych usług TV. Dzięki uzyskanemu w ramach projektu HBB-NEXT dofinansowaniu ze środków UE byli w stanie posunąć naprzód integrację technologii telewizyjnych i internetowych.
Dofinansowana ze środków unijnych inicjatywa stworzenia europejskiego planu działania dla przemysłu muzycznego zaowocowała cyklicznymi wydarzeniami poświęconymi technologii muzycznej na całym świecie. Pięć wydarzeń Music Tech Fest już się odbyło, a 13 kolejnych, które zaplanowano na nadchodzący rok, obejmie osiem krajów i przyciągnie setki uczestników.
Dofinansowani ze środków unijnych badacze prezentują rewolucyjne techniki robotyczne inspirowane światem flory, które mają wydrukowany w 3D pień i liście wyczuwające środowisko oraz korzenie, które rosną i są w stanie zmieniać kierunek.
Europejskie budynki historyczne działają jak magnes na zwiedzających z całego świata. Trudności może jednak sprawiać zadbanie o ich energooszczędność bez konieczności przeprowadzenia ciężkich prac budowlanych. Partnerzy dofinansowanego ze środków unijnych projektu SEEMPUBS zamierzają wykorzystać nowy system monitoringu, wizualizacji i sterowania na bazie ICT do obniżenia zużycia energii w tych budynkach, opanowania już istniejących instalacji i uniknięcia ewentualnych szkód w następstwie poważnej ingerencji w budynek.
Czy zdarzyło się wam zauważyć informacje o wskaźnikach poziomu zanieczyszczenia wyświetlane w europejskich metropoliach? Projekt EXPOSOMICS ma sprawić, że staną się one przestarzałe. Opracowywana technologia pozwoli precyzyjnie określić, jaki wpływ na zdrowie ma kontakt z zanieczyszczeniami, a ponadto może ostatecznie trafić do naszych kieszeni jako aplikacja na smartfona.
Z tego środowiska wywodzimy się wszyscy i ma ono żywotne znaczenie dla naszej przyszłości, nawet jeśli oceany, morza i drogi wodne pozostają dla nas zagadką – ostateczną granicą. Projekt SUNRISE przewodzi rewolucji w komunikacji, budując podwodny „Internet rzeczy”, za pomocą którego roboty będą organizowane do pracy w grupach, interakcji i przesyłania nam informacji o podwodnym życiu.
W toku prac nad unijnym projektem opracowano roboty, które mogą polecieć w miejsca niebezpieczne dla człowieka i wykonywać samodzielnie przeróżne zadania.
W obliczu coraz większych i bardziej złożonych zbiorów danych, z jakimi musi radzić sobie człowiek, unijni naukowcy odwołują się do podświadomości, by pomóc zorientować się w zalewie informacji.
W swoim komunikacie na temat gospodarki opartej na danych , Komisja Europejska przedstawia bogatą gamę środków ukierunkowanych na pomaganie MŚP w eksploatacji dużych zbiorów danych w celu wykorzystywania nowych możliwości komercyjnych
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności