Zapomnijmy o wyłączności badań in vitro, prowadzonych w probówkach badaniach z dziedziny biologii. Prawdziwym przełomem w dziedzinie nauk medycznych jest badanie in silico, a europejscy naukowcy zajmują czołowe miejsce w tej dziedzinie.
Przyszłość przetwarzania danych nieodzownie związana jest z koncepcją Big Data. Ogromne zasoby informacji dostępne w Internecie oraz w chmurach obliczeniowych być może pomogą uniknąć kolejnego kryzysu finansowego, a także poinformują nas o dokładnym terminie przyjazdu autobusu. Kluczowym etapem na drodze do osiągnięcia powyższego celu jest wyposażenie dosłownie wszystkiego - osób, przedsiębiorstw oraz produktów - w identyfikatory.
Rośliny zwykle postrzegane są jako pierwsze potencjalne ofiary zanieczyszczeń i zmian klimatycznych. Jednak dzięki projektom badawczym, realizowanym w ramach 7PR, lasy, a nawet rośliny ogrodowe, będą mogły się bronić.
Identyfikacja i uwierzytelnianie w Internecie gwarantują bezpieczeństwo transakcji, jednak mają również wpływ na naszą prywatność. Ujawnianie większej ilości informacji, niż jest to niezbędne, na przykład podczas logowania się na stronie banku, może ułatwić bankowi zapewnianie bezpieczeństwa kosztem naszej prywatności. Obecnie, dzięki badaniom prowadzonym w ramach finansowanego przez UE projektu o nazwie "Zaufanie w oparciu o uwierzytelnianie bazujące na atrybutach" 'Attribute-based Credentials for Trust' - ABC4Trust , opracowywane jest nowe podejście do gwarantowania bezpieczeństwa systemów I ochrony prywatności.
Wielu z nas obawia się chwili, gdy podczas jazdy samochodem zacznie się on trząść lub wibrować bez wyraźnej przyczyny. Nierzadko zdarza nam się także denerwować, gdy samolot zaczyna drgać podczas startu lub lądowania. Co jednak jest przyczyną powyższych wibracji? Niewykluczone, że już wkrótce uda się znaleźć odpowiedź na to pytanie, dzięki finansowanemu przez UE projektowi badawczemu, w ramach którego opracowywane są systemy czujników rejestrujących informacje na temat wibracji.
Niemal jedna czwarta dorosłych Europejczyków poniżej 25 roku życia nie kształci się, nie pracuje ani nie szkoli się. Tak zwana młodzież NEET ma trudności ze wspięciem się na pierwszy szczebel kariery zawodowej w tak surowym klimacie gospodarczym. Młodzi ludzie twierdzą, że potrzebują więcej pewności siebie, aby poradzić sobie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, ale zważywszy na niedostatek okazji, często stawiają się na nie podenerwowani i niedostatecznie przygotowani. Pomóc w zmianie tego stanu rzeczy ma dofinansowany ze środków unijnych projekt badawczy wykorzystujący wirtualną rzeczywistość.
Grafen stał się przedmiotem intensywnych badań naukowych od czasu pierwszych, przełomowych eksperymentów, które miały miejsce dziesięć lat temu. Obecnie wydaje się, że materiał ten stanie się równie ważny dla naszego społeczeństwa jak stal i plastik. Oczekuje się, że grafen pozwoli zrewolucjonizować wiele gałęzi przemysłu oraz przyniesie ogromne korzyści ekonomiczne. Dlatego w ramach projektu flagowego o nazwie GRAPHENE powstanie platforma, na bazie której budowane będzie europejskie przywództwo naukowe i techniczne w zakresie zastosowań grafenu.
Od dziesięcioleci futuryści przewidywali, że pojazdy elektryczne ('electric vehicles' - EV) staną się kiedyś bardziej popularne, niż samochody spalinowe, oferując czysty, ekologiczny i tani sposób transportu dla wszystkich. Chociaż w Europie sprzedaje się coraz więcej samochodów elektrycznych, silniki spalinowe nadal pozostają królami szos. Finansowani przez UE naukowcy próbują zmienić istniejący stan rzeczy, opracowując technologie, które niosą ze sobą obietnicę radykalnego zwiększenia zasięgu i wydajności EV, bez konieczności poświęcania komfortu czy bezpieczeństwa.
Opowiadania stanowią integralną część naszego życia. Począwszy od bajek z dzieciństwa, aż po dobre książki i filmy, czy też wciągające rozmowy ze znajomymi, opowiadania definiują nasze interakcje społeczne, kulturę oraz historię. Zespół finansowanych przez UE naukowców bada skuteczność dobrej narracji w kontekście zwiększania atrakcyjności wizyt w muzeach, pomagając odwiedzającym lepiej poznać i zrozumieć zarówno historię, jak i naukę.
Czy kiedykolwiek pragnęliście Państwo po udanym koncercie rockowym przeżyć go jeszcze raz, równie, lub nawet bardziej, intensywnie? Niewykluczone, że już wkrótce będzie to możliwe, dzięki finansowanemu prze UE projektowi badawczemu SCENENET , którego uczestnicy opracowują technologię pozwalającą łączyć nagrania zrealizowane przez publiczność zgromadzoną wokół sceny lub na stadionie, w celu odtworzenia danego wydarzenia w 3D.
Teksty, ilustracje, obrazy, a także, od niedawna, fotografie, filmy oraz nagrania audio, często w formie cyfrowej, dostarczają wiedzy na temat wielu aspektów europejskiej historii - począwszy od ważnych, międzynarodowych wydarzeń, aż po osobiste doświadczenia. Obecnie finansowani przez UE naukowcy opracowują nowe technologie, które będą korzystały z tych skarbców historycznych informacji, w celu rzucenia nowego światła na przeszłość.
Czy kiedykolwiek pragnęliście Państwo posiadać wirtualną maszynę do podróży w czasie, dzięki której moglibyście zobaczyć, jak wyglądała sto lat temu ulica, przy której mieszkacie? Czy może chcieliście zobaczyć jak będą wyglądać Wasze nowe meble, zanim je nabyliście? Dzięki unijnemu projektowi VENTURI jest to obecnie możliwe.
Wydajność komputerów podwaja się co dwa lata od około 40 lat, jednak obecnie zbliżamy się do granic fizycznych, wyznaczanych przez współczesną technologię półprzewodnikową. Uczestnicy unijnej inicjatywy na rzecz Wysokowydajnego Przetwarzania Danych ('High Performance Computing' - HPC) pragną zrewolucjonizować metody projektowania i wytwarzania procesorów. Co więcej, wzrost wydajności komputerów prawdopodobnie będzie szedł w parze z ograniczeniem zużycia energii, na czym skorzysta zarówno przemysł, jak i środowisko naturalne.
W kontekście odbywających się za kilka tygodni wyborów do Parlamentu Europejskiego kwestia zaangażowania obywateli w politykę UE nabiera szczególnego znaczenia. Jednak czy wiedzą Państwo od czego zacząć swój udział w procesie politycznym, dzielenie się poglądami czy zaangażowanie w debaty? Dzięki kilku projektom unijnym zaczynają pojawiać się narzędzia i usługi niezbędne do e-uczestnictwa ('e-participation'), a głos obywateli Europy staje się coraz bardziej słyszalny na nowe i bardziej interaktywne sposoby.
Prawo Moore'a - wedle którego liczba tranzystorów w układzie scalonym, a przez to jego moc obliczeniowa, podwaja się co 18 miesięcy - pozostawało niemal przez pół wieku zasadą przewodnią w projektowaniu chipów. Niemniej w świetle fizycznych ograniczeń w dalszym skalowaniu tranzystorów, prawo Moore'a mogło trafić na równego sobie. Wkraczamy w świat technologii "More than Moore", w którym dofinansowywani ze środków unijnych naukowcy grają pierwsze skrzypce.
Najnowszy członek Unii Europejskiej już zajmuje liczącą się pozycję w sektorze europejskich badań naukowych. Chorwacja dobrze sobie radzi w B+R z całkiem wysokim wskaźnikiem udziału w unijnych, ramowych programach w zakresie badań naukowych, zważywszy na jej wielkość i uprzedni status kraju spoza UE. W dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) już plasuje się na pierwszej linii, biorąc udział w pionierskich projektach z zakresu robotyki i inteligentnych infrastruktur transportowych.
Kształcenie ustawiczne stało się zasadniczym elementem odniesienia sukcesu w naszym społeczeństwie, charakteryzującym się wzmożoną potrzebą posiadania wiedzy. Dla wielu osób, jest to równoznaczne z uczęszczaniem na krótkie kursy, bądź też kursy podyplomowe. Nowe teorie, badane przez europejskich naukowców, dowodzą, że kształcenie może i powinno być integralnym elementem codziennej pracy.
Czy inżynier może dyrygować wyimaginowaną orkiestrą? Mowa tu o naukowcach pracujących w laboratoriach, jednak profesor Tapio Lokki z instytutu naukowego Uniwersytetu Aalto w Finlandii poświęcił kilka lat na odwiedzanie sal koncertowych i dokonywanie drobiazgowych pomiarów charakterystyk tych obiektów. Słowo "karaoke" oznacza w języku japońskim "pustą orkiestrę" i w pewnych aspektach odpowiada rozwiązaniu, które profesor opracował jako narzędzie wspomagające prowadzone przez niego badania. Badania mogą zaowocować usprawnieniami w projektach budowlanych oraz swego rodzaju dźwiękową "rzeczywistością rozszerzoną".
Rezerwacja biletu lotniczego online, przeprowadzanie internetowych transakcji bankowych czy umawianie się na wizytę do lekarza - w niezbyt dalekiej przyszłości Internet usług (IoS) wkroczy do akcji. Następuje zmiana paradygmatu projektowania, implementowania, wdrażania i użytkowania systemów oraz aplikacji ICT. IoS oferuje wiele możliwości, ale stawia też duże wyzwania, zwłaszcza pod względem zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności, którymi to zagadnieniami zajmują się obecnie naukowcy dofinansowani ze środków unijnych.
Przyszłość dostaw energii elektrycznej to "inteligentne sieci", umożliwiające odbiorcom interaktywny udział w sieci dostaw, która obejmuje zarówno zdecentralizowane, jak i scentralizowane wytwarzanie mocy. Technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT) pomogą odbiorcom w zarządzaniu energią oraz minimalizowaniu jej zużycia, a dostawcom energii elektrycznej umożliwią dostosowanie dostaw do zapotrzebowania. W toku dofinansowanego ze środków unijnych projektu opracowano sposoby gromadzenia i analizowania w czasie rzeczywistym potrzebnych informacji na temat zużycia i wytwarzania energii.
W obecnych uwarunkowaniach ekonomicznych wydajni i produktywni pracownicy o dużych umiejętnościach stanowią jeden z największych zasobów każdego przedsiębiorstwa. Jednak optymalizowanie wydajności pracowników oraz przekazywanie im nowych umiejętności wymaga nieustannego kształcenia. Finansowani przez UE naukowcy opracowują obecnie metody nauczania wspomagane przez technologie, w ramach których łączy się gry ('serious games') oraz teorie z zakresu edukacji.
W ostatnich latach nastąpił szybki rozwój "technologii wspierających" ('assistive technologies' - AT), dzięki którym osoby dotknięte niepełnosprawnością ruchową mogą prowadzić bardziej samodzielne i komfortowe życie. Systemy technologii wspierających, które pomagają otwierać drzwi, włączać światło oraz uzyskiwać dostęp do Internetu za sprawą mrugnięcia okiem, poruszenia głową czy też za sprawą myśli, stają się coraz bardziej elastyczne i dostosowywalne do potrzeb indywidualnych użytkowników dzięki pracom realizowanym przez naukowców finansowanych ze środków UE.
Archiwizację przez długi czas uważano za proces pasywny, polegający na umieszczaniu przedmiotów w "suchym i chłodnym" miejscu i zapominaniu o nich do czasu, gdy będą znów potrzebne. Jednak w dobie cyfryzacji, gdy zdjęcia, filmy, dokumenty oraz inne treści przechowywane są na dyskach, pamięciach typu "flash", lub też na serwerach tworzących "chmury obliczeniowe", a nie w pudłach umieszczanych w piwnicach, archiwizacja wymaga znacznie bardziej aktywnego podejścia. Powyższemu wyzwaniu stawiają czoła naukowcy finansowani ze środków UE.
Liberalna interpretacja określenia "technologie informacyjno-komunikacyjne" (TIK) mogłaby sprawić, że pierwsze przykłady rozwiązań z tej dziedziny należałoby przypisać Portugalii. Dlaczego? Gdyż dzięki portugalskim odkryciom w dziedzinie kartografii i nawigacji żeglarze z tego kraju odkryli sieć nowych kolonii, a następnie byli w stanie komunikować się z nimi drogą morską. W czasach współczesnych portugalscy badacze pozostają w forpoczcie badań w zakresie nowych technologii sieciowych, a także wielu innych, przełomowych dziedzin, począwszy od robotyki, aż po technologie radiowe i bezprzewodowe.
W miarę jak coraz więcej usług można uzyskać w trybie on-line, zlecanie zamówień i inne rozwiązania biznesowe staną się bardziej powszechne. Ale czy będą one także niezawodne? Finansowani przez UE naukowcy kładą podwaliny − w postaci modeli, architektury i systemów regulacji − zapewniając, by kontakty biznesowe realizowane w trybie on-line, były chronione i prowadzone z zaufaniem. Na przykład szpitalne systemy informatyczne mogą być dostępne dla wszystkich interesariuszy — pielęgniarek, lekarzy, farmaceutów, pacjentów i krewnych — podczas, gdy poufne dane i informacje medyczne będą nadal chronione.