IT, media - systemy i technologie (archiwalne artykuły)

Dzięki nowym technologiom dom może sam bronić się przed włamywaczami, ograniczeniem są głównie finanse i pomysłowość właścicieli. Włamywacz zanim zdecyduje się okraść dom przez jakiś czas go obserwuje. Jeśli zauważy najdrobniejszy ruch czy aktywność w domu, rezygnuje ze swojego planu.
Niewiele wiadomo o wzajemnym oddziaływaniu inżynierii wymagań (requirements engineering, RE) i tworzenia architektury systemów (systems architecting, SA), uznawanych za dwa najważniejsze etapy cyklu tworzenia oprogramowania. W ramach jednej z inicjatyw EU przeanalizowano procesy RE i SA, aby je lepiej poznać oraz usprawnić działalność operacyjną i stosowane technologie.
Projekt ESABALT realizowany przez Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie otrzymał status projektu flagowego w Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR - Strategy for the Baltic Sea Region) i został uwzględniony w ogłoszonym w czerwcu tego roku Planu Działania tej strategii.
Choć może się wydawać, że badanie teoretyczne świata kwantowego jest prostsze niż badanie eksperymentalne, to przeszkodą mogą być ograniczone moce obliczeniowe komputerów. Naukowcy zbudowali eksperymentalny symulator kwantowy, który umożliwia sprawdzanie przewidywań i hipotez w praktyce.
W przypadku aplikacji do urządzeń telewizji internetowej (TV-CE) obowiązują inne wymagania programistyczne niż dla komputerów osobistych, urządzeń PDA czy smartfonów. Uczestnicy unijnego projektu podjęli problem różnic w poziomie standaryzacji, utrudniających małym firmom wejście na rynek.
Prototyp rutera nowej generacji, pozwalającego przyspieszyć transmisję danych w Internecie, opracowali dr inż. Jerzy Domżał i dr inż. Robert Wójcik z Katedry Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej we współpracy z dr. Zbigniewem Dulińskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Innowacyjność urządzenia polega na tym, że przy jego pomocy będzie można w bardziej wydajny sposób wykorzystywać dostępne zasoby sieciowe. Inaczej mówiąc, ruter umożliwi przesłanie większej ilości danych w krótszym czasie, a to przełoży się bezpośrednio na jakość i koszt transmisji.
Naukowcy z UE badali koncepcję wspólnej transmisji w sieciach opartych na optyce wolnej przestrzeni (FSO). Uzyskano istotne udoskonalenia, które sprawdzono w toku szeroko zakrojonych symulacji.
Zespół UE zastosował łączność aplikacji (app) na smartfona w samochodach. Idea ta umożliwia niemal nieograniczony dostęp do usług informacyjnych, łącząc dane z samochodu, węzłów środowiskowych lub sieci społecznościowej użytkownika, w celu zwiększenia kontroli i efektywności.
Modele komputerowe rzuciły światło na oddziaływania ważnych klas nanocząstek z błonami biologicznymi. Wyniki wskazują z jednej strony na ryzyko, które wymaga ograniczania, i nowe metody przetwarzania nanowęgla.
Naukowcy korzystający z dofinansowania UE opracowali nowatorskie materiały do wydajnej zamiany energii cieplnej na elektryczną.
Naukowcy pracujący nad projektem dofinansowanym ze środków UE opracowali mikrofluidalny chip do symultanicznej analizy reakcji tkanek kilku narządów człowieka na kontakt z kandydatami na nowe leki. Przełomowe urządzenie może przynieść oszczędności rzędu milionów euro na kosztach opracowywania leków.
EGI oferuje naukowcom i badaczom dostęp ponad granicami do infrastruktury przetwarzania rozproszonego.
Zgodnie z twierdzeniem Bayesa postawionym przez Thomasa Bayesa i przedstawionym w pracy z 1763 r., prawdopodobieństwo zaistnienia lub prawdziwości pewnego stanu można aktualizować w oparciu o nowe dane. Modele obliczeniowe rzuciły światło na możliwe mechanizmy neuronalne wynikające z wnioskowania Bayesowskiego.
Zespół naukowców finansowanych przez UE opracował oprogramowanie do kontrolowania i koordynacji pojazdów autonomicznych. Moduły umożliwiają grupom pojazdów komunikowanie się ze stacją centralną, co ułatwia pojazdom bezkolizyjne uczestniczenie w ruchu drogowym oraz zachowanie bezpiecznych odległości.
Przeprowadzono doświadczenia dotyczące wpływu emocjonalnie nacechowanych wiadomości na zmianę poglądów politycznych i zachowań obywateli. Wskazują one, że pozytywne bodźce emocjonalne w serwisach informacyjnych powodują lepsze reakcje emocjonalne i mają pozytywny wpływ na zachowania polityczne obywateli.
Ewolucja globalnego systemu nawigacji satelitarnej GNSS do postaci systemu systemów otwiera zupełnie nowe możliwości dla aplikacji pozycjonowania satelitarnego. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE opracowali odbiornik wielu satelitów, który pozwoli zwiększyć niezawodność i dokładność pozycjonowania.
Badacze z UE stworzyli systemy danych wykorzystujące wnioskowanie statystyczne i probabilistyczne do ograniczenia niepewności. Projekt pomógł w ujednoliceniu takich metod przy pomocy konwencjonalnych baz danych, między innymi dzięki opracowaniu skalowalnych algorytmów oraz szeregu różnych nowych narzędzi.
Europejscy naukowcy opracowali bezprzewodowy system czujników do monitorowania bezpieczeństwa dużych infrastruktur np. mostów, budynków, stacji metra czy tunelów. Nowy system nie tylko będzie mógł ostrzec i w ten sposób zapobiec potencjalnym wypadkom po zestarzeniu się infrastruktury, ale pozwala także obniżyć koszty budowy.
Nowa technologia „laboratorium na dysku” – stworzona przez zespół pracujący nad unijnym projektem – pozwala w zaledwie godzinę zdiagnozować równocześnie malarię i inne choroby zakaźne przebiegające z gorączką, umożliwiając w ten sposób szybsze wdrożenie leczenia w miejscu opieki nad pacjentem oraz precyzyjną farmakoterapię, co może uratować tysiące istnień ludzkich.
Czujniki wielospektralne od obserwacji Ziemi (EO) generują duże ilości danych wymagających dużej pojemności magazynowania i szerokiego pasma kanału transmisyjnego połączenia z Ziemi. Aby zmniejszyć obciążenie zasobów satelitarnych, naukowcy korzystający ze środków finansowych EU opracowują nowe technologie pokładowego przetwarzania i interpretacji danych.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy tworzy serwis internetowy, który udostępnia widok dachów budynków z lotu ptaka i ocenia ich przydatność w zakresie zastosowania technologii energii słonecznej.
Zwiększając kontrolę kwantową urządzeń mechanicznych, zespół badaczy finansowanych przez UE stworzył możliwość połączenia praw fizyki kwantowej z codziennym makroskopowym światem.
Nowy algorytm upraszczający obliczenia numeryczne pozwala obniżyć zużycie energii podobnie jak konwencjonalne techniki oszczędzania energii. Ale na tym nie koniec, gdyż jego zastosowania są praktycznie nieograniczone.
Tworzenie nowych produktów w dużej mierze wymaga nowatorskich materiałów o nietypowych właściwościach. Naukowcy finansowani ze środków UE próbują rozwikłać szlaki syntezy ku nowym obiecującym polimerom, które powinny wywrzeć silny wpływ na wiele sektorów rynku.
Za sprawą finansowanej przez UE inicjatywy badawczej wniesiono duży wkład w dziedzinę historiografii, poprzez badanie cenzury kościelnej. W badaniu skupiono się na teoretycznych podstawach i konsekwencjach historii cenzury, charakterystycznej dla XVI-wiecznej nowożytnej Europy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności