IT, media - systemy i technologie (archiwalne artykuły)

Superkomputery stanowią potężne narzędzia badawcze, lecz nie wszyscy członkowie społeczności naukowej mają obecnie dostęp do tych wydajnych maszyn obliczeniowych. Dzięki jednej z inicjatyw UE setki naukowców uzyskają dostęp do najnowszych i najnowocześniejszych ośrodków superkomputerów.
W miarę jak społeczeństwo coraz powszechniej korzysta z wysokiej jakości oprogramowania, aplikacje muszą stawać się możliwie jak najbardziej adaptacyjne. Naukowcy z UE przyczynili się do opracowania zaawansowanych systemów oprogramowania, pozwalających na szybką adaptację do zmieniających się potrzeb użytkownika i środowisk.
Włączenie informacji probabilistycznych opartych na pochodzeniu do projektu Semantic Web może pomóc w zrewolucjonizowaniu sposobów magazynowania i wydobywania materiału cyfrowego.
Dzięki tworzeniu iluzji głębi, stereoskopia ma interesujący potencjał, jeżeli chodzi o wizualizację informacji i interaktywne symulacje 3D. W ramach unijnego projektu prowadzono pionierskie badania nad interakcją 3D, cieszącą się wcześniej niewielkim zainteresowaniem.
W ramach unijnej inicjatywy europejscy naukowcy zaangażowali się w budowę zaawansowanej cyfrowej przestrzeni informacyjnej. Oferują oni małym firmom możliwość lepszego dostępu i czerpania korzyści z zawartości generowanej przez użytkowników.
Komunikacja światłowodowa i bezprzewodowa wspólnie umożliwiają stworzenie nowej generacji systemu przesyłania danych, cechującego się wyższą szybkością i większą wydajnością.
Sieci bezprzewodowe są dziś powszechnie używane do łączenia użytkowników z urządzeniami informatycznymi i innymi użytkownikami, zatem ile jeszcze brakuje do wprowadzenia łączy bezprzewodowych między poszczególnymi układami?
Analiza ekonomiki oprogramowania open source (OSS) i jego potencjału zastąpienia oprogramowania własnościowego może pomóc Europie we wprowadzaniu innowacji, a jednocześnie oferowaniu użytkownikom opłacalnych rozwiązań.
Wykorzystanie internetowej platformy współpracy i dzielenia się informacjami pozwoli skuteczniej wykrywać przestępczość zorganizowaną i zapobiegać jej.
Nowe techniki i teorie kodowania z dziedziny informatyki pomagają w tworzeniu szybszych i doskonalszych rozwiązań dotyczących magazynowania danych.
W ramach unijnego projektu założono szkołę oferującą szkolenia poświęcone zagadnieniom związanymi z centrami danych. Zespół zdefiniował potrzeby dotyczące szkoleń, przygotował portal komunikacyjny dla społeczności, nawiązał współpracę w zakresie finansowania oraz opracował nowe profesjonalne standardy.
Zaawansowane technologicznie narzędzia służące do oceny zastosowań z zakresu inżynierii oprogramowania pomagają w wykorzystaniu nowych języków programowania, które powinny usprawnić proces programowania.
Propagacja błędów to powszechna cecha każdej sieci złożonej. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE zajęli się zbadaniem tego zjawiska, aby zrozumieć rozprzestrzenianie się informacji w sieciach, a dzięki temu potencjalnie zwiększać wydajność sieci.
Jeden z zespołów w UE, bazując na wynikach wcześniej realizowanego projektu, opracował system oparty na zasadzie mashup pozwalający firmom szybko tworzyć aplikacje. System demonstracyjny, oferujący nowe narzędzia i interfejsy oraz interakcje w społeczności, został pomyślnie wykorzystany w analizie ryzyka.
Zespół wywodzący się z UE stworzył nowe możliwości przesyłania wysokiej jakości wideo z teledetekcji. Lepsze techniki kompresji przezwyciężyły wcześniejsze ograniczenia, zwiększając skuteczność dronów o małej mocy i oferując nowe zastosowania w słabym świetle.
Zespół naukowców z UE zajął się opracowaniem koncepcji obrazu w Internecie. Wynikiem tych prac są dwa nowe algorytmy przetwarzania na serwerach zbiorów zdjęć cyfrowych, które zwiększają wydajność zapisu oraz interpretację danych trójwymiarowych, a także pozwalają wydłużyć czas użytkowania baterii w smartfonach.
Naukowcy z UE rozwinęli współpracę między trzema uczelniami wyższymi. Badania objęły szerokopasmowe sieci bezprzewodowe, a ich efektem może być znacząca poprawa wydajności oraz zmniejszenie zużycia energii.
Technologię będącą w stanie obsługiwać sieci komunikacji o przepustowości rzędu wielu Gb/s opracowano do przesyłu danych z instrumentów do pamięci masowej, a następnie do jednostki telemetrycznej połączenia podrzędnego (downlink), jednak zastosowanie to ograniczono do misji prowadzonych przez Stany Zjednoczone. Problem ten rozwiązał projekt finansowany ze środków UE.
Naukowcy z UE zbadali właściwości matematyczne sieci. Dotyczące w pierwszej kolejności internetu wyniki prac przyczyniają się do poprawy stabilności i wydajności sieci, a także ilustrują ciekawe cechy wszystkich innych rodzajów sieci.
Prace nad stworzeniem stanowisk testowych dla nowatorskich bezprzewodowych sieci kooperacyjnych zostały wprawdzie wstrzymane za sprawą siły wyższej, lecz jeden z przyszłych projektów unijnych będzie mógł kontynuować badania tej obiecującej technologii.
Naukowcy z UE pracują nad współdzieloną infrastrukturą oferująca dostęp do danych z obserwacji Ziemi (EO), wysokowydajnych systemów obliczeniowych oraz funkcji wprowadzania danych w czasie niemal rzeczywistym.
Tak jak niegdyś płyta CD zastąpiła dyskietkę, tak dziś do łask nabywców wkradają się dyski blu-ray, karty SSD czy pendrive’y. Jednak czy warto rezygnować ze starych, sprawdzonych metod? Co mają do zaoferowania nowinki technologiczne?
Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie we współpracy z Instytutem Fizyki PAN i Uniwersytetem w Jenie opracowali koncepcję prostego komputera chemicznego z mikrokropel, zdolnego do przeszukiwania bazy danych. Symulacje komputerowe, przeprowadzone na bazie danych o nowotworach złośliwych, potwierdziły słuszność przyjętej, nowej strategii projektowania, co otwiera drogę do upowszechnienia chemicznych metod przetwarzania informacji.
Rosnący popyt na urządzenia bezprzewodowe powoduje coraz szybsze zmniejszanie się dostępnej przepustowości. Udoskonalone technologie mogą pomóc rozwiązać ten problem.
Rynek czujników bezprzewodowych opartych na technologii Bluetooth Low Energy (BLE) szybko rozwija się w sektorach opieki zdrowotnej i rekreacji, jednak konieczne jest rozwiązania kilku problemów technicznych, aby usprawnić działanie tych sensorów. Uczestnicy unijnego projektu pracują nad zoptymalizowanym rozwiązaniem BLE, które pozwoli pokonać te ograniczenia.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności