Ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących ze spalin okrętowych

Spaliny z silników okrętowych obecnie stanowią jeden z najbardziej powszechnych czynników zanieczyszczających na świecie. W ramach inicjatywy UE opracowano urządzenie umożliwiające usuwanie gazów i cząstek ze spalin z silników Diesla.

Okręty wykorzystują ekonomiczne silniki Diesla o wysokiej zawartości siarki i innych zanieczyszczeń. W 2010 r. Międzynarodowa Organizacja Morska wprowadziła surowe przepisy dotyczące emisji spalin okrętowych w celu ograniczenia największych źródeł zanieczyszczenia powietrza.

Celem finansowanego ze środków UE projektu DEECON (Innovative after-treatment system for marine diesel engine emission control) jest utworzenie jednostki modułowej do oczyszczania spalin w celu usunięcia substancji zanieczyszczających ze spalin pochodzących z silników Diesla.

Prace rozpoczęto od pełnej analizy silników statków w celu określenia wymagań systemowych. Podjednostki urządzenia, tzn. elektrostatyczną oczyszczarkę wody morskiej (ESWS), reaktor plazmowy, reaktor katalityczny i jednostkę uzdatniania wody do czyszczenia, opracowano i wypróbowano głównie na zanieczyszczeniach gazowych.

Na podstawie prób można stwierdzić, że oczyszczarka ESWS jest w stanie usunąć do 93% materii cząsteczkowej oraz ograniczyć ilość dwutlenku siarki o około 70%. Podobnie prototyp reaktora plazmowego wykorzystujący mikrofale jako źródło zasilania jest w stanie oczyścić do 90% gazowych zanieczyszczeń oraz ograniczyć ilość tlenku azotu o niemal 100%.

Po przeprowadzeniu prób wszystkie podjednostki zmontowano, aby utworzyć prototyp układu oczyszczania spalin DEECON. Następnie przeprowadzono demonstrację oczyszczania spalin z silnika okrętowego Diesla w Akademii Morskiej w Gdyni w Polsce. Na podstawie wyników stwierdzono, że system zużywa o wiele mniej energii i wody niż istniejące układy.

Dzięki projektowi DEECON floty komercyjne zostaną wyposażone w innowacyjne rozwiązanie, które umożliwi wystarczające usuwanie gazowych zanieczyszczeń ze spalin. Rozwiązanie to stanie się punktem wyjścia do budowy przyjaznych środowisku statków, które zmniejszają zanieczyszczenie środowiska i wyrządzają o wiele mniejsze szkody społecznościom nadmorskim i morskiej przyrodzie.

data ostatniej modyfikacji: 2015-11-25 09:24:34
Komentarze


Polityka Prywatności