Internet, HI-Tech

Z przeprowadzonego przez Kaspersky Lab badania poświęconego zagrożeniom bezpieczeństwa IT w firmach (Corporate IT Security Risks 2016 ) wynika, że jeden atak DDoS może kosztować firmę nawet ponad 1,6 milionów dolarów, jednak kwota ta zależy w dużym stopniu od tego, jak szybko działania cyberprzestępców zostaną wykryte.
Jak podają badacze z Unit42, niechlubna grupa hakerów APT28 bierze na celownik użytkowników z systemem operacyjnym Apple OS X na swoich komputerach, aby zainstalować na nich szpiegujące złośliwe programy trojan.
W erze elektronicznych mediów i powszechnego dostępu do sieci Internet, niedostrzeżona w porę przemoc pomiędzy rówieśnikami może doprowadzić do nieprzewidzianych skutków.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab i B2B International poruszyło kwestie dotyczące bezpieczeństwa w internecie osób powyżej 55 lat. Wyniki pokazują, że zachowania tej grupy wiekowej w Sieci przeczą bezpieczeństwu, a użytkownicy ci często padają ofiarą oszustw.
Może nie jest to porywające ale systematyczne aktualizowanie oprogramowania jest kluczową kwestią elektronicznego bezpieczeństwa. Czynność ta chroni nas i sprawia, że Internet jest choć trochę bezpieczniejszy dla każdego, poprzez przeciwdziałanie pospolitej hakerskiej taktyce która wykorzystuje twój komputer bądź inne urządzenie do atakowania innych użytkowników.
Pomimo obaw związanych z bezpieczeństwem i cyfrową transformacją - przechowywanie danych w chmurze dalej jest kontynuowane przez firmy.
24 września Bitdefender wprowadza aktualizacje do konsol Cloud & On-Premise, zobacz co się zmienia!
Jak wynika z raportu firmy ODO 24 na temat wiedzy o ochronie danych osobowych 88 proc. z nas wykonuje kopie zapasowe swoich danych, ale tylko 40 proc. robi to regularnie. Zwykło się mawiać, że ludzie dzielą się na dwa typy – tych, którzy backup już robią lub dopiero będą robić. Prawie każdy utracił kiedyś ważne dla niego informacje – przypadkowo je usunął, dotknęła go awaria komputera, czy atak złośliwego oprogramowania. Jak ustrzec się przed konsekwencjami takich sytuacji? Jakie rodzaje kopii zapasowych i sposoby przechowywania danych stosować?
Nie ważne, ile masz lat i czy potrafisz programować. Wystarczy laptop i chęć do działania! W październiku po raz kolejny odbędzie się CodeWeek in STARTER. Osoby niemal w każdym wieku, niezależnie od poziomu posiadanej wiedzy staną przed szansą uczestnictwa w licznych warsztatach i spotkaniach z ekspertami. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 14-22 października, już po raz czwarty organizuje Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER.
Według badania poświęconego zagrożeniom bezpieczeństwa IT w firmach (Corporate IT Security Risks 2016 [1] ) przeprowadzonego przez Kaspersky Lab, w zeszłym roku jeden atak przy użyciu oprogramowania szyfrującego dane i żądającego okupu (ransomware) kosztował małe i średnie firmy przeciętnie 99 000 dolarów. Chociaż cyberprzestępcy nie gwarantują przywrócenia dostępu do danych, 34% zaatakowanych przedsiębiorców przyznało się do zapłacenia okupu szantażystom.
Eksperci z Kaspersky Lab wykryli trojana Guerilla dla Androida, który podejmuje próby omijania mechanizmów zabezpieczających przed oszustwami, stosowanych przez firmę Google w Sklepie Play. Szkodnik korzysta z aplikacji, która zachowuje się w sposób sugerujący, że kontroluje ją człowiek. To fałszywe narzędzie pozwala atakującym na przeprowadzanie oszukańczych kampanii reklamowych, wykorzystując zainfekowane urządzenia mobilne do pobierania, instalowania, oceniania i komentowania aplikacji mobilnych. Na chwilę obecną trojan potrafi oszukiwać mechanizmy Sklepu Play tylko z poziomu urządzeń z dostępem do uprawnień administratora (root).
Na początku lata eksperci z Kaspersky Lab pomagali w dochodzeniu dotyczącym cyberprzestępczego gangu Lurk, które zakończyło się aresztowaniem 50 osób podejrzanych o kradzież ponad 45 mln dolarów z instytucji finansowych w Rosji. Okazuje się, że nie była to jedyna aktywność cyberprzestępcza tej grupy. Analiza infrastruktury ugrupowania wykazała, że operatorzy tworzyli na zamówienie i wypożyczali szkodliwe technologie innym atakującym. Było wśród nich najpotężniejsze narzędzie grupy – zestaw Angler składający się ze szkodliwych programów potrafiących infekować komputery poprzez luki w zabezpieczeniach i ukradkowo pobierać niebezpieczne aplikacje.
5 studentów – dwóch z PW i trzech ze SGH – stworzyło aplikację, dzięki której w łatwy i szybki sposób można się dowiedzieć o ciekawych wydarzeniach organizowanych w okolicy. Ze Spontapa korzysta już ok. 5–6 tys. mieszkańców kilkunastu polskich miast i 300–400 organizatorów eventów, a autorzy odbierają sygnały, że z pomysłem warto wyjść poza granice kraju.
W II kwartale 2016 r. średni poziom spamu w łącznym ruchu wiadomości e-mail wynosił 57,3% — tak wynika z raportu kwartalnego Kaspersky Lab dotyczącego ewolucji spamu i phishingu. Jest to wzrost o 4% w porównaniu z II kwartałem 2015 r. i o 1% w stosunku do poprzedniego kwartału. Nowy gorący temat spamu w badanym kwartale stanowiły wybory w Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza wiadomości na temat jednego z kandydatów — Donalda Trumpa.
Cyberprzestępcy wykorzystują wewnętrznych „szpiegów” w celu uzyskania dostępu do sieci telekomunikacyjnych oraz danych abonentów, rekrutując niezadowolonych lub nielojalnych pracowników takich firm lub szantażując personel przy użyciu kompromitujących informacji uzyskanych z otwartych źródeł. Takie są wyniki raportu analitycznego Kaspersky Lab dotyczącego zagrożeń bezpieczeństwa dla branży telekomunikacyjnej.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności