
W ubiegłym miesiącu holenderska policja, Europol oraz firmy Intel Security i Kaspersky Lab zawiązały współpracę pod szyldem No More Ransom, zakładając serwis online, który umożliwia odzyskanie dostępu do plików ofiarom szkodliwych programów żądających zapłacenia okupu (tzw. ransomware). Najnowszym efektem współpracy jest zlokalizowanie i zamknięcie cyberprzestępczego serwera odpowiedzialnego za infekowanie komputerów szkodliwym programem WildFire. Co ciekawe, kod szkodliwego programu posiada fragmenty napisane w języku polskim.
Sieć urządzeń podłączonych do Internetu stale się rozrasta. Każdy inteligentny przedmiot – czy to lodówka, czy samochód lub telewizor – jest narażony na ataki cyberprzestępców. Ich liczba z kwartału na kwartał systematycznie rośnie, a ze skutkami działań hakerów mierzą się nie tylko wielkie korporacje, instytucje finansowe czy państwowe, ale coraz częściej prywatni użytkownicy. Jednym z największych niebezpieczeństw jest dziś atak polegający na zaszyfrowaniu plików i żądaniu okupu za odblokowanie dostępu do nich. Można się przed nim uchronić.

Problem ze szkodliwym oprogramowaniem urósł już do takiej rangi, że żadna firma nie może sobie pozwolić na jego ignorowanie. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że za większość incydentów bezpieczeństwa nie odpowiada źle skonfigurowane lub niepoprawnie dobrane rozwiązane do ochrony środowiska informatycznego, ale niewyszkolony pracownik, który jest najsłabszym ogniwem łańcucha bezpieczeństwa.

Utrzymanie bezpieczeństwa sieci firmowej z roku na rok staje się coraz trudniejszym zadaniem. Nie pomagają w tym ani złożone działania firm i instytucji, ani rozproszenie punktów końcowych użytkowników pracujących w trybie stacjonarnym oraz zdalnym.

Stale rosnący wzrost sprzedaży urządzeń mobilnych zarówno telefonów komórkowych jak i tabletów powoduje, że dbanie o ich bezpieczeństwo staje się kluczowym elementem naszego życia. Dotyczy to nie tylko szukania informacji, oglądania stron internetowych, czy korespondencji mailowej, ale coraz bardziej popularnych elektronicznych płatności czy operacji bankowych realizowanych przy pomocy telefonu oraz tabletu z najbardziej popularnym systemem operacyjnym Android. W ostatnich testach

Allegro, największy polski serwis aukcyjny po raz kolejny padł ofiarą ataku. Tym razem po sieci krąży wiadomość pod wymownym tytułem „Allegro Konto Zawieszone”.

We wrześniu 2015 r. rozwiązanie
Kaspersky Lab Anti-Targeted Attack Platform wykryło nietypową aktywność w sieci jednego z klientów firmy. Anomalia ta doprowadziła ekspertów z Kaspersky Lab do wykrycia „ProjectSauron” – kampanii cyberprzestępczej, której celem są organizacje rządowe. Atakujący wykorzystują unikatowy zestaw narzędzi dla każdej z ofiar, w wyniku czego szkodliwe działania są bardzo trudne do wykrycia. Nadrzędnym celem atakujących jest najprawdopodobniej cyberszpiegostwo.
Obawiasz się o bezpieczeństwo swoich danych, kradzieży informacji, pieniędzy z konta, a ostatnio nawet zaszyfrowania dysków i gigantycznych okupów? A może zwyczajnie chcesz się zaznajomić z t tematyka? Jeśli tak, to to webinarium jest dla Ciebie.

Wyobraź sobie, że znałeś „Kasie” kilka lat temu. Jeśli dostałbyś nagle od niej maila, przy braku kontaktu od kilku lat, możesz uważać to za podejrzane oraz zdecydowanie nie otwieraj załącznika z maila. „Kasia” może być hakerem, który tylko czeka aby zhakować twój komputer Trojanem. Koń trojański był chytrym trikiem Greków, aby zinfiltrować mury Troi i ją zająć.

Konta internetowe to część Twojej cyfrowej tożsamości. Znajdują się na nich Twoje konwersacje, pieniądze, historia przeglądania zdjęć z kotkami, które zaznaczyłeś, by obejrzeć później. Są one ważne nie tylko dla Ciebie ale też dla przestępców, chcących je uzyskać i wykorzystać w nikczemny sposób.

Przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro badacze z Kaspersky Lab ocenili bezpieczeństwo sieci Wi-Fi, z którymi zetkną się odwiedzający to miasto fani sportu. Na obszarach w pobliżu miejsc, w których odbędą się zawody sportowe, wykryto ponad 4 500 unikatowych punktów dostępowych. 18% zbadanych sieci Wi-Fi było otwartych, co oznacza, że dane wysyłane i otrzymywane za ich pośrednictwem nie są chronione przy użyciu żadnego szyfrowania, a zatem mogą do nich uzyskać dostęp niepowołane osoby.

Wszyscy odnoszą korzyści z szału jaki ogarnął ludzi po wejściu na rynek Pokemon GO. Wykorzystują to sprzedawcy w sklepach, restauracjach, na stronach internetowych a nawet kryminaliści, przyciągając swoje ofiary poprzez 'lure'y' do podejrzanych miejsc, aby okraść graczy.

Smartfony i komputery stają się nieodzowną częścią naszego życia. Zmieniają to jak się komunikujemy, pracujemy, uczymy, czytamy, kupujemy i poruszamy się po okolicy. Co się stanie jeśli nie będziemy mogli korzystać z naszych urządzeń i mieć dostępu do danych, które wspierają nasze nowoczesne życie? Ile jesteśmy zdolni zapłacić, aby ten dostęp odzyskać? Cyber-przestępcy znajdują odpowiedź na te pytania poprzez wykorzystanie ransomware.

Publiczna Beta Bitdefender 2017 jest już dostępna na systemy operacyjne Windows, OS X oraz Android. Nowa, ulepszona wersja obfituje w interesujące nowości. Wszystkich chętnych zapraszamy do testowania - wystarczy tylko utworzyć darmowe konto i testować. Na osoby, które zgłoszą wartościowy feedback czekają atrakcyjne nagrody: laptop Surface Pro 4, smartfon Samsung Galaxy S6 Edge, zegarek Pebble Time Black oraz roczne subskrypcje produktu. Zapraszamy!

Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) działający w ramach Kaspersky Lab na bieżąco śledzi aktywność ponad stu ugrupowań cyberprzestępczych oraz wyrafinowanych operacji z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania wymierzonych w organizacje komercyjne i rządowe w 85 państwach. Rosnące liczby pokazują, że wyrafinowane grupy atakujących aktywnie udoskonalają i rozszerzają swój arsenał, a na scenę wkracza wielu nowych aktorów, znacznie zwiększając ogólny poziom zagrożenia.