UE i Chiny współpracują w dziedzinie urbanistyki

Chiny i Europa podążają odmiennymi drogami jeśli chodzi o kontrolowanie rozwoju miast i zmian w nich zachodzących. W ramach unijnego projektu badano te dwa podejścia poprzez wymiany naukowe.

Chińskie władze wyższego szczebla są świadome wyzwań i problemów, przed jakimi stoją szybko zmieniające się centra chińskich miast i ich mieszkańcy. Rząd Chin realizuje politykę planowania przestrzennego, która ma kluczowe znaczenie dla kierowania przemianami społecznymi w tym kraju.

Dlatego też urzędnicy interesują się, jakie podejście do urbanizacji i planowania przestrzennego stosowane jest przez władze europejskie. Z kolei europejscy badacze spoglądają na obie kwestie w sposób coraz bardziej całościowy. Porównują oni rodzime idee i metodologie z ideami i metodologiami wykorzystywanymi na całym świecie.

Finansowany ze środków UE projekt "Euro-Chinese urban and regional bi-continental research scheme" (ECURBS) ma na celu zbadanie, w jaki sposób chińscy i europejscy prawodawcy radzą sobie z szybko zachodzącymi zmianami w przestrzeniach miejskich. W programie na rzecz mobilności personelu naukowego i badawczego wzięło udział szereg uniwersytetów z obu regionów, aby przyjrzeć się planowaniu miejskiemu i regionalnemu.

Podczas realizacji projektu przeprowadzono szereg działań międzynarodowych, obejmujących warsztaty i konferencje naukowe, współpracę w dziedzinie badań, planowania i nauczania oraz wymiany naukowe.

Uczeni przeanalizowali niemające sobie równych przemiany urbanistyczne zachodzące w Chinach, a także tworzenie i wdrażanie skutecznych metod planistycznych.

Badając dwa odmienne podejścia do planowania miejskiego, projekt ECURBS przyczynił się do zacieśnienia współpracy naukowej i stosunków między Chinami a Europą. W ten sposób pomógł zwiększyć renomę urbanistyki w obu regionach.

opublikowano: 2015-02-25
Komentarze


Polityka Prywatności