Produkcja fabryczna bardziej przyjazna dla środowiska

Realizowane są działania metodologiczne i technologiczne w kierunku bardziej wydajnych energetycznie metod produkcji. Działania prowadzą do stworzenia niemal bezemisyjnych systemów produkcyjnych, które pomimo oszczędności pod względem kosztów i energii mają zachowywać wysoką produktywność.

Zakłady produkcyjne zwykle bardziej cenią sobie maksymalną wydajność produkcyjną ponad efektywne zużycie energii. Jednak drastyczny wzrost kosztów energii i presja regionalnych przydziałów uprawnień do emisji skłoniła tego typu zakłady do poszukiwania alternatywnych metod produkcji. W ramach projektu "Factory eco-friendly and energy efficient technologies and adaptive automation solutions" (FACTORY-ECOMATION) kontynuowane są działania na rzecz opracowania nowych systemów produkcyjnych, które byłyby produktywne, a jednocześnie oszczędne pod względem kosztów i energii. Te nowe systemy odegrają prawdopodobnie kluczową rolę w osiągnięciu unijnych celów 20/20/20.

W projekcie analizowane są dwa ważne dla środowiska sektory: przemysłu żelaznego i stalowego, a także przemysłu drzewnego. Rozpoczęto od analizowania docelowych użytkowników końcowych oraz formalizacji ram projektu i jego wymogów. Rolę wytycznych dla działań badawczych i rozwojowych partnerów pełnią trzy główne filary ramowe. Pierwszy filar dotyczy świadomości całkowitej wydajności środowiska produkcyjnego. Powstała specjalna technologia do kompleksowego monitorowania produktywności i wpływu na środowisko.

Drugi filar skupia się na zwiększeniu wydajności wyposażenia wykorzystywanego do bezpośredniej produkcji. Zespół FACTORY-ECOMATION pracuje nad rozwiązaniami w zakresie energii odpadowej, jak np. wyposażenie niskotemperaturowe pozwalające na oszczędność ciepła oraz wysokowydajne obrabiarki do drewna.

W ramach trzeciego filaru analizowany jest wpływ procesu podejmowania decyzji, systemów zarządzania i kontroli na wydajność energetyczną. Decyzje zależne są od wydajności sprzętu, która z kolei zależy od systemów kontroli, te natomiast są ograniczane przez decydentów. W związku z tym powstają rozwiązania mające poprawić jakość zarówno systemów kontroli, jak i podejmowania decyzji.

Członkowie projektu FACTORY-ECOMATION, przez badania i analizy już uzyskanych wyników, w dalszym ciągu dążą do realizacji swojej ostatecznej wizji. Jest to wizja zakładów produkcyjnych, które w swojej strukturze i systemach zarządzania uwzględniają dobro środowiska oraz monitorują, prognozują i priorytetyzują własny wpływ na środowisko i zarządzają nim. Powstanie tego typu zakładów oraz rozpowszechnienie wizji za pośrednictwem kluczowych zainteresowanych stron doprowadzi do znacznej redukcji energii odpadowej na świecie.

opublikowano: 2015-02-26
Komentarze


Polityka Prywatności