Podejście systemowe pozwala uzyskać nowe materiały

Nowe badanie nad chemią systemów owocuje powstaniem zaawansowanych materiałów o wyjątkowych właściwościach, na przykład dotyczących samoorganizacji i samoreplikacji. Mogą one znaleźć zastosowanie w zabezpieczeniach przed fałszerstwami oraz różnych innych rozwiązaniach z zakresu biologii i elektroniki.

Zamiast badania procesów i związków chemicznych w odosobnieniu, uczeni kierują się w stronę podejścia systemowego, polegającego na analizowaniu złożonych sieci chemicznych z wielu perspektyw.

Finansowany ze środków UE projekt "Replication and adaptation in molecular networks" (READ) ma na celu wyszkolenie nowego pokolenia chemików systemowych przy pomocy wielu różnych inicjatyw badawczych. W projekcie współpracują utalentowani młodzi badacze oraz doświadczeni naukowcy i partnerzy przemysłowi, zajmując się adaptacją i replikacją w obrębie sieci molekularnych.

Uczeni stworzyli już szereg różnych materiałów samosyntetyzujących. Uzyskali materiały samoorganizujące przewodzące prąd elektryczny oraz materiały o właściwościach dotyczących adaptacji biologicznej.

Stworzono czujniki bioanalitów, rozpoczęto też prace nad opracowaniem zabezpieczeń przeciwko fałszerstwom opartych na materiałach samoorganizujących. Odbyły się także szkolenia poświęcone różnym technikom analitycznym.

Program ten pozwoli wyszkolić naukowców zainteresowanych rozwijaniem dziedziny chemii systemów. W efekcie Europa stanie się liderem w tym dynamicznym obszarze badań.

opublikowano: 2015-03-03
Komentarze


Polityka Prywatności