Przecieranie szlaku dla inteligentnej produkcji

Czas niezbędny na dostarczenie produktów lub usług w związku z oczekiwanym wzrostem popytu ma bezpośredni wpływ na przyszłą konkurencyjność europejskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z sektora wytwórczego. Jedna z inicjatyw europejskich zajęła się opracowaniem innowacyjnych technologii zwiększających wydajność wytwórstwa.

Dotychczasowe procesy zwiększania liczby wytwarzanych produktów lub świadczonych usług wymagają dużo czasu i energii, przede wszystkim dlatego, że są realizowane ręcznie. Nie jest to rozwiązanie praktyczne w przypadku MŚP wytwórczego potrzebującego dokonać kilku różnych modyfikacji produktu lub kilkakrotnego powtórzenia tych samych modyfikacji.

Dofinansowanie UE dla projektu "Intelligent reconfigurable machines for smart plug&produce production" (I-RAMP3) umożliwiło podjęcie prac nad inteligentnym i elastycznym systemem skracającym czas i zmniejszającym koszty zmian na liniach produkcyjnych.

Aby osiągnąć wyznaczony cel, badacze wprowadzają dodatkowe możliwości do istniejących i nowych sieci produkcji. Zajęto się przekształceniem konwencjonalnych urządzeń produkcyjnych w urządzenia sieciowe. Takie urządzenia produkcyjne są wyposażone w funkcje inteligentne, integrując modele takich operacji, jak szybkie zwiększanie produkcji, idealna implementacja procesów, planowanie konserwacji i ocena jakości.

Wprowadzenie urządzeń sieciowych zwiększy możliwości stosowania urządzeń konwencjonalnych i ułatwi adaptację do różnorodnych sytuacji produkcyjnych.

Uczestnicy projektu opracowali prototypy inteligentnych czujników i siłowników, które będą w przyszłości odgrywać kluczowe role w wydajniejszych i bardziej produktywnych fabrykach inteligentnych. Zastosowano w nich standardowe interfejsy i najnowocześniejsze protokoły komunikacyjne, które można płynnie integrować z urządzeniami sieciowymi.

Prototypy znacznie ulepszą urządzenia odgrywające ważną rolę w tworzeniu coraz szybciej reagujących systemów wytwórczych dla sektora wymagającego ustawicznego modyfikowania metod, produktów i mocy produkcyjnych.

Założeniem projektu I-RAMP3 jest zapewnienie MŚP z sektora wytwórczego przewagi nad konkurencją poprzez stworzenie narzędzi, które staną się częścią ich codziennych procesów produkcyjnych. Ta nowatorska technologia powinna stanowić kolejny krok zbliżający europejski przemysł wytwórczy do urzeczywistnienia wizji elastycznej i zrównoważonej produkcji.

opublikowano: 2015-03-18
Komentarze


Polityka Prywatności