Niedostateczna dostępność surowców pierwotnych pozyskiwanych bezpośrednio z przetwarzania drzew przekłada się na coraz większe zapotrzebowanie przemysłu drzewnego na materiały lekkie. Dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym stało się możliwe wytwarzanie materiałów dorównujących trwałością i odpornością litemu drewnu, a znacznie od niego lżejszych.
Finansowany ze środków UE projekt "Innovative poplar low density structural panel" (
I-PAN) zajął się opracowaniem nowatorskich, ekologicznych paneli lekkich poprzez innowacje w technologii produkcji orientowanych płyt wiórowych (OSB).
Płyty OSB to elementy panelowe wykonywane z wiórów drewnianych, które są klejone żywicą i prasowane w wysokiej temperaturze. Projekt I-PAN dąży do ulepszenia procesu produkcji poprzez zrównoważone użycie drewna topolowego i stosowanie w około 50% materiału drzewnego pochodzącego z odzysku.
Innowacje technologiczne wprowadzone przez badaczy dotyczą między innymi opracowania ulepszonych żywic umożliwiających spajanie wiórów w niższej temperaturze oraz stworzenia systemu optycznego do kontroli rozmiaru i orientacji wiórów. Te przełomowe osiągnięcia pozwoliły ograniczyć ilość używanej żywicy, ulepszyć proces schnięcia i poprawić dystrybucję wiórów, a dzięki temu tworzyć panele lekkie o pożądanych właściwościach mechanicznych i strukturalnych.
Zastosowanie w produkcji materiałów z odzysku i ulepszonych żywic przełoży się na ograniczenie ilości odpadów, emisji dwutlenku węgla i zużycia surowców. Kluczowe etapy produkcji będą wymagać mniej energii i generować mniej niebezpiecznych substancji lotnych, umożliwiając dramatyczne zmniejszenie jednostkowego kosztu produkcji i wpływu na środowisko.