Zabezpieczenie europejskiego transportu miejskiego
Bezpieczeństwo transportu miejskiego w miastach europejskich można poprawić przy jednoczesnym wsparciu branży bezpieczeństwa transportu zbiorowego.
Obecnie Europejczycy chętniej żyją w obszarach miejskich, niż to miało miejsce w przeszłości. W związku z tym transport zbiorowy stał się ważną, a nawet preferowaną metodą codziennego dojeżdżania do pracy. Wymaga to opracowania możliwie najwydajniejszego, taniego, niezawodnego i bezpiecznego transportu zbiorowego.
W celu wsparcia realizacji tego celu, w ramach finansowanego ze środków UE projektu "SECuredURbantransportation - European Demonstration" (SECUR-ED) przygotowano demonstracje w Berlinie, Madrycie, Mediolanie i Paryżu. Przeprowadzono również demonstracje satelitarne w Bergen, Bilbao, Brukseli, Bukareszcie, Izmirze i Lizbonie. We wszystkich demonstracjach miejskich cel był ten sam: zwiększenie bezpieczeństwa transportu zbiorowego. Projekt obejmował bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i infrastruktury, oraz szereg kwestii, począwszy od drobnych wykroczeń, a skończywszy na znaczących zagrożeniach terrorystycznych, z uwzględnieniem środowiska prawnego, kulturowego i społecznego.
Zastosowano podejście oddolne, aby zapewnić możliwość realizacji proponowanych i demonstrowanych rozwiązań oraz ich łatwą integrację z istniejącymi procedurami operacyjnymi. W procesie tym identyfikowano czynniki ryzyka i dzielono się najlepszymi praktykami.
Demonstracje dostarczyły dowodów na adaptacyjność i interoperacyjność rozwiązań w środowisku transportu miejskiego, od procedur po analizę wideo, wykrywanie substancji chemicznych, biologicznych, radioaktywnych, nuklearnych i wybuchowych (CBRN-E), bądź zarządzanie informacją, w tym organizowanie szkoleń, bezpieczeństwo cybernetyczne i narzędzia symulacyjne.
Biała księga (dostępna w sekcji Downloads strony internetowej) przedstawia wyciągnięte wnioski i zalecenia na rzecz maksymalizacji pozytywnego wpływu na operatorów i dostawców transportu zbiorowego jak również pasażerów, przyczyniając się do poprawy ogólnej jakości życia.
opublikowano: 2015-04-17