Oświetlić drogę badaniom nad laserami

Unijny projekt umacnia wiodącą rolę Europy w zakresie nauki o laserach dzięki konsolidacji i rozbudowie interdyscyplinarnej sieci renomowanych krajowych laboratoriów laserowych.

Dążąc do stworzenia miejsca, w którym badania nad laserami będą mogły wznieść się na nowy poziom, w projekt "The integrated initiative of European laser research infrastructures III" (LASERLAB-EUROPE) zaangażowane są 23 organizacje z 16 europejskich krajów. Prace prowadzone są we współpracy ze społecznościami badaczy i sieciami zajmującymi się laserami w różnych częściach świata.

Realizacja projektu LASERLAB-EUROPE znajduje się obecnie w trzeciej fazie, przy czym jest on kontynuacją wcześniej inicjatywy "European coordinated network of laser infrastructures" (LASERNET). Ten wcześniejszy projekt położył podwaliny pod budowę sieci laboratoriów laserowych o różnorodnych i uzupełniających się profilach.

Program ten daje naukowcom z całej Europy możliwość korzystania ze specjalistycznych dużych instalacji do prowadzenia badań, co powinno zaowocować nowymi odkryciami. Oferowane są także szkolenia dla młodych naukowców, którzy rozpoczynają pracę w dziedzinie rozwoju i badań nad laserami.

Przyspieszenie rozwoju badań nad laserami jest także głównym celem wspólnych działań badawczych (JRA). Partnerzy sieci aktualnie zajmują się nowymi wyzwaniami, przed jakimi staje nauka o laserach, a także zastosowaniami laserów oraz fotoniką w biologii i medycynie. Inne JRA badają sposoby i metody generowania i przyspieszania naładowanych cząstek lub zajmują się budową źródeł promieniowania o ekstremalnych częstotliwościach.

Wspierając kulturę międzynarodowej współpracy, projekt LASERLAB-EUROPE umacnia potencjał infrastruktury wirtualnej, aby uwzględniała najnowsze osiągnięcia nauki o laserach.

Głównym celem projektu LASERLAB-EUROPE jest zacieśnienie współpracy między krajowymi laboratoriami laserowymi w Europie. Jednocześnie pomaga on państwom członkowskim UE w tworzeniu nowych infrastruktur tam, gdzie ich brakuje. Szczególny nacisk położono na infrastrukturę ekstremalnego światła (ELI) oraz laboratoria do badań nad laserami o bardzo wysokiej energii (HiPER).

opublikowano: 2015-05-11
Komentarze


Polityka Prywatności