Intensywność światła to jeden z najważniejszych czynników dla wzrostu
glonów, a konwencjonalna uprawa w otwartych basenach nie pozwala na
wydajne przekształcania światła słonecznego w biomasę. Otwarte baseny to
płytkie sztuczne zbiorniki najczęściej o kolistym lub eliptycznym
kształcie, w których koła łopatkowe lub inne mechanizmy nieustannie
mieszają wodę. Wzrost glonów stymulowany jest poprzez dodawanie
substancji odżywczych i dwutlenku węgla.
Alternatywną metodą jest zastosowanie fotobioreaktorów (PBR), czyli zamkniętych systemów o kontrolowanym naświetleniu i środowisku. Jednakże, choć aktualnie stosowane PBR cechują się znacząco lepszą wydajnością, to ich budowa jest skomplikowana i droga. PBR są sztucznymi systemami o zamkniętym środowisku, umożliwiającymi uzyskanie kontrolowanego i mierzalnego procesu produkcji glonów.
Finansowany ze środków UE projekt
SOLALGEN miał na celu zbudowanie taniego systemu wychwytywania i rozprowadzania światła, umożliwiającego zwiększenie produkcji glonów. Opracowano technologię bioreaktora opartego na otwartych basenach, który wykorzystuje zalety obu metod uprawy glonów. Łączy on niskie nakłady inwestycyjne i koszty eksploatacji charakterystyczne dla otwartych basenów z systemami rozprowadzania światła stosowanymi w PBR, czego efektem jest nowa hybrydowa technologia.
Prototyp SOLALGEN oparto na udoskonaleniu istniejącego modułu PBR, polegającym na dodaniu modułu otwartego basenu. Uczeni koncentrowali się na systemie optycznym, który zamontowano w obu modułach. Ponadto zbudowano system wymiany ciepła odpadowego, który pozwala na ponowne wykorzystanie tego ciepła. System wykorzystano do poprawy warunków uprawy w sezonie zimowym.
Wszystkie czujniki przetestowano w warunkach laboratoryjnych oraz przeprowadzono serię pomiarów, aby ustalić główne czujniki wpływające na wzrost alg. Prowadzono równoległe eksperymenty na PBR i module otwartego basenu, z oraz bez udoskonaleń wprowadzonych w projekcie SOLALGEN, aby określić ich wpływ na wydajność produkcji.
Projekt SOLALGEN pomoże w obniżeniu kosztów uprawy glonów, a tym samym kosztów otrzymywanych z nich biopaliw do takiego poziomu, by były konkurencyjne wobec ropy naftowej. Glony można też wykorzystać do produkcji suplementów diety, pasz dla ryb, kosmetyków, pigmentów i przeciwutleniaczy.