Oprogramowanie do śledzenia danych, zaprojektowane pierwotnie na potrzeby fizyków z ośrodka CERN, wymaga wprowadzenia nowych funkcji. Uczestnicy unijnej inicjatywy postanowili unowocześnić to oprogramowanie.
Dzięki środkom UE, w ramach projektu "CRISTAL-ISE: Discovering and managing eBusiness collaborations" (
CRISTAL-ISE)
udoskonalana jest platforma oprogramowania stworzono w CERN pod koniec
lat 90. XX wieku. Nowa wersja będzie mogła znaleźć zastosowanie także w
dziedzinach spoza fizyki cząstek elementarnych, na przykład w medycynie,
produkcji, inżynierii i logistyce.
Projekt opiera się na delegacjach badawczych. W pracach nad udoskonaloną wersją oprogramowania, noszącego nazwę CRISTAL (Cooperative Repositories and Information System for Tracking Assembly Lifecycles) uczestniczą początkujący badacze.
Oprogramowanie CRISTAL jest zaprojektowane w taki sposób, aby radzić sobie z systemami mieszczącymi ogromne ilości danych. Zapewnia też elastyczność umożliwiającą adaptację do zmieniających się scenariuszy dowolnego systemu zarządzania produkcją lub procesu, w którym kluczowe znaczenie ma przepływ zadań i możliwość śledzenia danych.
W pierwszych dwóch latach realizacji projektu członkowie zespołu przygotowali wersję open source oprogramowania CRISTAL, która śledzi informacje dowolnego rodzaju. Ponadto umożliwia ono innym zespołom badawczym lub firmom swobodne wykorzystywanie i modyfikowanie kodu źródłowego. Pozwoli to na dalsze udoskonalenie i zwiększenie elastyczności oprogramowania. CRISTAL przyniesie korzyści dużym projektom o szybko zmieniających się przepływach zadań.
Wspólne badania, wymiana wiedzy i wymiana personelu badawczego i przemysłowego zaowocowały publikacją sześciu artykułów w różnych czasopismach naukowych.
Dzięki projektowi CRISTAL-ISE powstaje nowa i udoskonalona aplikacja oparta na przepływie zadań i umożliwiająca mapowanie danych i zarządzanie nimi. Efektem projektu jest też umocnienie strategicznej współpracy i zwiększenie uczestnictwa europejskich dostawców i użytkowników oprogramowania. Z kolei technologie opracowane dzięki badaniom z dziedziny fizyki cząstek elementarnych będą wykraczać daleko poza elementy detektorów.