W celu zmniejszenia zużycia energii w skali globalnej, potrzebne są nowe źródła światła. Europejskie konsorcjum pracowało nad narzędziami do modelowania potrzebnymi do optymalizacji przyjaznej środowisku technologii oświetleniowej.
Technologia organicznych diod LED (OLED) może znaleźć zastosowanie w
wyświetlaczach elektronicznych i zwykłych lampach. Nie wymaga ona
stosowania miedzi, dzięki czemu jest przyjazną środowisku technologią,
zużywającą nawet o 90% mniej energii niż standardowe żarówki. Według
ostrożnych szacunków do 2030 r. wysoko wydajne diody OLED mogłyby
zapewnić globalne oszczędności energii na poziomie co najmniej 5–10% w
porównaniu z obecnym zużyciem.
W przeciwieństwie do nieorganicznych diod LED, OLED mają płaską i ultracienką konstrukcję, dzięki której nadają się do urządzeń o dowolnym kształcie i rozmiarach. Aby jednak diody OLED mogły konkurować z aktualnie stosowanymi technologiami oświetleniowymi, potrzebne jest zwiększenie ich wydajności i żywotności.
Problemy technologiczne utrudniają osiągnięcie żądanej sprawności, barwy i żywotności wymaganych do zastosowań OLED. Ze względu na multidyscyplinarny charakter prac nad technologią OLED, optymalizacja wszystkich jej aspektów jest kosztownym oraz czasochłonnym procesem. Narzędzia umożliwiające symulację właściwości materiałów i urządzeń są coraz powszechniej wykorzystywane do przyspieszenia prac badawczo-rozwojowych i rozwiązywania podstawowych problemów.
W tym kontekście ogólnym założeniem finansowanego przez UE projektu "Integrated multidisciplinary & multiscale modeling for organic light-emitting diodes" (
IM3OLED) było określenie, w jaki sposób można poprawić wydajność diod OLED. W tym celu badacze zajmowali się opracowywaniem i udoskonalaniem wieloskalowego modelowania diod OLED. Opracowane przez nich oprogramowanie umożliwia symulację i modelowanie szeregu parametrów diod OLED, takich jak obliczenia modelowanie, symulacje elektryczne i oprogramowane oraz optyka 3D.
Projekt IM3OLED przyczyni się do przyspieszenia prac badawczo-rozwojowych nad OLED w zastosowaniach oświetleniowych, a jego rozwiązania mogą zostać wykorzystane bezpośrednio w komercyjnych narzędziach. Wart miliardy euro rynek produktów oświetleniowych ciągle się rozwija. Zwiększenie elastyczności diod OLED pozwoli na stworzenie wielu różnych innowacyjnych produktów, a tym samym umożliwi zmniejszenie wydatków na energię. Oznacza to także niższe emisje gazów cieplarnianych i czystsze środowisko.