Oszczędności dzięki wtórnemu wykorzystaniu domowych ścieków

Kohler_toilet-fot. Autor: BrokenSphere (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) lub GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], Wikimedia Commons

Oszczędzanie wody i energii to dwa ważne wyzwania, przed jakim staje wiele europejskich gospodarstw domowych. Problemem tym zajęli się uczestnicy unijnego projektu, zwiększając szanse rozwoju stojące przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami sektora hydrauliki.

Zasoby wody są coraz bardziej skąpe w większości państw UE, a ograniczenia w zakresie jej zużycia stają się bardziej powszechne. Niestety problem ten nie osłabnie w przewidywalnej przyszłości z powodu prognozowanego ocieplania się klimatu, które może spowodować niedobór wody.

Jednym z kroków w kierunku jego zrównoważonego rozwiązania jest stworzenie i wdrożenie systemów domowych zdolnych do odzyskiwania wody z procesów, takich jak prysznic czy kąpiel (tak zwanej szarej wody). Poważnym wyzwaniem są jednak wysokie koszty instalacyjne i nienadawanie się systemu do montażu w gospodarstwach domowych.

Projekt AQUACONSERVER pokonał te ograniczenia poprzez zaprojektowanie taniego systemu odzyskiwania wody i energii, który nadawałby się do montażu mniej więcej w 90% gospodarstw domowych.

Naukowcy przebadali szereg membran pod kątem ich zdolności do usuwania patogenów i innych zanieczyszczeń z szarej wody. Zbadanie wielkości porów ujawniło, że filtr o mniejszym rozmiarze porów jest w systemie zawsze potrzebny, aby odpowiednio obniżać zawartość drobnoustrojów.

Ważnym komponentem systemu jest urządzenie wykrywające jakość wody wyposażone w czujniki mętności, temperatury, przewodności i substancji chemicznych. Przydatny wymiennik ciepła również stanowi część systemu i odgrywa ważną rolę w gromadzeniu energii cieplnej z wody ściekowej przeznaczonej do ponownego wykorzystania w procesie jej podgrzewania. W ramach projektu wyprodukowano też pełnoskalowy prototyp brodzika.

Owocem projektu jest tani system, który można montować w łazienkach i który umożliwia odzyskiwanie wody pochodzącej z kąpieli. Pozwala on zaoszczędzić nawet 50% wody zużywanej na mycie oraz ponad 50% energii związanej z ogrzewaniem. Ponadto system umożliwia wykorzystanie szarej wody do spłukiwania toalet, czego efektem jest zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwie domowym nawet o 35%.

AQUACONSERVER przewyższa konwencjonalne systemy odzyskiwania szarej wody pod względem oszczędności zużycia i jakości wody oraz może konkurować na rynku urządzeń do wykorzystania szarej wody, jak i wody pochodzącej z kąpieli. Wartość europejskiego rynku takich systemów wynosi potencjalnie około 2 miliony urządzeń rocznie, przy średnim wzroście 5% na rok.

System będzie prawdopodobnie sprzedawany razem z nowym prysznicem lub kabiną prysznicową, co dodatkowo zwiększy możliwości sprzedaży dla uczestników projektu AQUACONSERVER. Jednocześnie system może przyczynić się do obniżenia rachunków za wodę w europejskich gospodarstwach domowych o ponad 27,8 mln euro oraz za energię nawet o 18 mln euro.

opublikowano: 2015-08-03
Komentarze


Polityka Prywatności