Spektrometria mas w badaniu białek

Powstanie skutecznej platformy wykorzystującej technikę spektrometrii mas (MS) do jednoczesnej identyfikacji białek, lipidów i węglowodanów istotnych z punktu widzenia biologicznego mogłoby odmienić oblicze medycyny klinicznej.

Technika MS pozwala na identyfikację rodzaju i ilości substancji obecnej w zjonizowanej próbce poprzez rozdzielenie według stosunku masy do ładunku. Ta technika analityczna przyczyniła się do stworzenia charakterystyki materiałów i próbek w wielu różnych dziedzinach, a jej zastosowanie w proteomice również przyniosło wiele korzyści. Jednak ostateczny cel, jakim jest identyfikacja biomarkerów w dziedzinie proteomiki klinicznej pozostaje nieosiągalny.

Biomolekuły są zwykle kruche i ulegają fragmentacji pod wpływem promieniowania jonizującego. Desorpcja/jonizacja laserowa wspomagana matrycą (MALDI) to tak zwana miękka technika jonizująca, oddziałująca w sposób mniej szkodliwy, a bardziej odpowiedni do próbek biologicznych. Metoda MALDI MS pozwala na dokonywanie pomiarów wielu składników próbki bezpośrednio z nienaruszonej tkanki, w tym z próbek klinicznych, bez konieczności użycia odczynników specyficznych dla materiału docelowego. Projekt finansowany ze środków UE EUROMALDI (Ultra high performance MALDI mass spectrometer for basic research use and clinical applications) powstał w celu opracowania pionierskiej platformy proteomicznej.

W ramach partnerstwa swoje siły połączył światowy lider w dziedzinie MALDI MS ze Zjednoczonego Królestwa oraz uniwersyteckie konsorcjum badawcze z Francji, w skład którego wchodzi sześć różnych zespołów reprezentujących francuskie uczelnie wyższe, jeden szpital oraz francuski Krajowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM). Naukowcy optymalizują instrumenty MALDI MS zaprojektowane przez brytyjską firmę, aby umożliwić wysokowydajną analizę białek, lipidów i węglowodanów o wysokiej rozdzielczości do zastosowań klinicznych. Prototyp zostanie wykorzystany do badania dwóch z najbardziej śmiertelnych nowotworów: glejaka wielopostaciowego (niezwykle inwazyjnego, złośliwego guza mózgu i rdzenia kręgowego) oraz raka trzustki.

W pierwszym okresie sprawozdawczym badacze poczynili znaczne postępy w realizacji wyznaczonych celów. Zespół zastosuje technikę tandemową MS, obejmującą przynajmniej dwa etapy analizy mas. Naukowcy opracowują nowoczesne oprogramowanie dla tandemowej MS i lipidomiki. Wszystkie planowane komponenty oprogramowania znajdują się albo w fazie testów, albo prototypu, a możliwości nowej platformy MALDI MS już przekroczyły wstępne oczekiwania.

Partnerstwo przemysłowo-akademickie zawarte w ramach projektu EUROMALDI poprawi pozycję rynkową firmy, przynosząc jednocześnie duże inwestycje dla akademickiego konsorcjum badawczego dzięki większemu zasięgowi globalnemu. Oczywistym wydaje się również fakt, że zdolność do identyfikacji w czasie rzeczywistym w warunkach klinicznych całego szeregu cząsteczek białek, lipidów i węglowodanów związanych z chorobami zrewolucjonizuje diagnostykę, prewencję i leczenie.

opublikowano: 2015-08-12
Komentarze


Polityka Prywatności