Miasta stoją przed wyzwaniem zapewnienia mobilności transportowej w sposób zrównoważony, energooszczędny i szanujący środowisko. Jedna z inicjatyw UE połączyła przedstawicieli władz miast europejskich ze społecznością innowatorów w celu stworzenia zrównoważonych systemów transportu bezemisyjnego.
Władzom miast często brakuje podstaw strategicznych do nakreślenia
długoterminowej wizji zrównoważonego transportu. Odpowiedzią na takie
przyszłe wyzwania mogą być zamówienia na innowacje. Wykorzystując
publiczne zamówienia na innowacyjne rozwiązania, władze mogą zwiększać
wydajność i skuteczność usług publicznych, a jednocześnie zmniejszać
wpływ na środowisko. Co więcej, publiczne zamówienia na innowacyjne
rozwiązania są działaniami społecznie odpowiedzialnymi.
Finansowany ze środków UE projekt
TRANS-FORM (Towards sustainable zero carbon transport through innovation procurement) zajął się połączeniem potencjalnych nabywców z samorządów lokalnych w całej Europie z przedstawicielami przemysłu transportowego, aby zająć się wyzwaniami zrównoważonego transportu w obszarach miejskich. Nadrzędnym założeniem jest dążenie do zwiększania ekologiczności mobilności transportowej w miastach poprzez zidentyfikowanie przyszłych celów transportu bezemisyjnego i potencjalnych możliwości ich osiągania.
Pierwszy z dwóch warsztatów zamówień na innowacje zorganizowano pod koniec 2013 r. w Rotterdamie. Głównym celem było rozważenie danych wskazujących na niepowodzenia rynków i zidentyfikowanie możliwości współpracy miast europejskich ze sobą nawzajem i innymi podmiotami poprzez partnerstwo publiczno-publiczne i publiczno-prywatne. Utworzono pięć grup zadaniowych. Wyniki prac w grupach oraz wnioski z inicjatyw publicznych zamówień na innowacje w dziedzinie transportu posłużą za punkt wyjścia dla drugiego planowanego wydarzenia.
Władze Barcelony, Birmingham i Rotterdamu rozważają już możliwości interwencji w zamówieniach publicznych w dziedzinie transportu. Prowadzone są działania szkoleniowe dotyczące zalet i procedur publicznych zamówień na innowacje.
Społeczność innowatorów zaangażowała się w zamówienia wyprzedzające dostępność komercyjną, aby proponować możliwe rozwiązania innowacyjne.
Projekt TRANS-FORM przyniesie co najmniej dwa zamówienia publiczne w trzech zaangażowanych miastach. Poza organizowaniem przetargów dla sektora publicznego, projekt będzie też koordynować tworzenie wspólnych deklaracji zapotrzebowania na innowacyjne rozwiązania przyszłości. Zostaną też opracowane dokumenty opisujące wnioski, analizy wpływu i zidentyfikowane synergie w dążeniu do zrównoważonego transportu miejskiego.