Poprawa równowagi ekologicznej i oszczędności energetycznej budynków
Budynki odpowiadają za około 40% całkowitego zużycia energii w UE. W ramach jednego z projektów w UE opracowano nowe rozwiązania w zakresie izolacji elewacyjnej, ścian szczelinowych i wnętrz, pozwalające przekształcać budynki sprzed 1975 r. w budowle energooszczędne przy minimalnej ingerencji w życie mieszkańców.
Wiele budynków w Europie pochodzi czasów, gdy nie zwracano większej
uwagi na energooszczędności, co czyni z nich jeden z głównych celów w
zakresie redukcji emisji. Finansowany ze środków UE projekt
http://www.easee-project.eu/ EASEE (Envelope approach to improve
sustainability and energy efficiency in existing multi-storey
multi-owner residential buildings) ma wpisać się nie tylko w plany
energetyczne UE, ale także mocno przyczynić się do walki z globalnymi
zmianami klimatu, zapewniając niedrogie i łatwe w montażu rozwiązania
modernizacyjne.
W ramach projektu opracowywany jest zestaw narzędzi do energooszczędnej modernizacji istniejących budynków wielopiętrowych i wielorodzinnych. Nacisk kładziony jest przede wszystkim na elewacje zewnętrzne, ściany szczelinowe i obudowę ścian wewnętrznych. Celem działań jest ograniczenie zapotrzebowania na energię, minimalizacja oddziaływania na życie mieszkańców i zachowanie oryginalnego wyglądu elewacji.
W projekcie zoptymalizowano projekt prefabrykowanych paneli izolacyjnych do stworzenia obudowy ścian zewnętrznych na bazie wzmacnianego włóknem szklanym betonu i wzmacnianej włóknami zaprawy i dodatkowo usprawniono proces produkcyjny. Pierwsze panele rzeczywistej wielkości zostały zamontowane na elewacji testowej w Mediolanie i poddane obserwacji.
Skutecznie wdrożono nowy proces zmniejszający powinowactwo do wody ekspandowanego perlitu do modernizacji ścian szczelinowych. Perlit zwiększa swoją objętość nawet 20-krotnie po podgrzaniu. Opracowano również nową recepturę produkcji ulepszonego syntetycznego perlitu hydrofobizowanego; ulepszony perlit został wstrzyknięty do szczeliny ściany szczelinowej w Mediolanie, a jego właściwości i parametry poddane obserwacji.
Opracowane zostały prototypy prefabrykowanych zaawansowanych paneli perlitowych – laminowanych paneli z warstwą włókna impregnowanego aerożelem oraz przepuszczalnych izolacyjnych tapet z aerożelu do wewnętrznej obudowy ścian. Prototyp został zamontowany w ścianie testowej, a jego działanie poddane ocenie z użyciem czujników.
W projekcie opracowano specjalny zestaw narzędzi pomagających w projektowaniu i przeprowadzaniu prac modernizacyjnych. Planer modernizacji ocenia parametry budynku i opcje modernizacji pod kątem wydajności energetycznej i kosztu, oczekiwanej żywotności, konserwacji, montażu i zwrotu z inwestycji.
Skuteczne komercyjne wdrożenie rozwiązań w zakresie modernizacji budynków EASEE będzie miało ważny i daleko sięgający wpływ. Właściciele domów w UE będą płacić dużo mniej za ogrzewanie i chłodzenie. Małe i średnie przedsiębiorstwa działające w sektorze budowlanym zyskają dostęp do rentownego nowego rynku. Dodatkowo UE i reszta świata skorzysta na znacznym ograniczeniu emisji.
opublikowano: 2015-09-02