Naturalna izolacja w sposób ekologiczny zmniejsza zużycie energii

Budynki aktualnie odpowiadają za około 40% rocznego zużycia energii i emisji dwutlenku węgla w Europie. Tania, ekologiczna technologia ocieplania umożliwi europejskim małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) efektywną modernizację budynków.

Zaspokojenie rosnącego światowego zapotrzebowania na energię w sposób ograniczający uzależnienie od spalania paliw kopalnych i związane z tym oddziaływanie na zmianę klimatu to jedno z największych wyzwań XXI wieku. W tym samym czasie, gdy europejski sektor budowlany musi zająć się kwestią zużycia energii poprzez modernizację ocieplenia budynków, w UE nadal utrzymuje się poważny kryzys gospodarczy. Sytuacja to utrudnia stosowanie drogich najnowocześniejszych próżniowych paneli izolacyjnych (VIP) zamiast tańszych rozwiązań konwencjonalnych.

Znalezienie rozwiązania dla sektora budowlanego w UE, w którym MŚP stanowią ponad 99%, było impulsem do zainicjowania finansowanego przez UE projektu VIP4ALL (Highly sustainable and effective production of innovative low cost vacuum insulation panels for zero carbon building construction). Celem projektu jest opracowanie koncepcji niedrogich paneli VIP, która będzie wykorzystywała minerały naturalne i/lub odnawialne organiczne produkty uboczne jako materiały podstawowe. Oczekuje się, że projekt nie tylko obniży cenę paneli VIP o połowę, ale również poprawi wydajność i zrównoważoność. Całość prac projektowych w zakresie materiałów i technologii obróbki usprawniono tworząc narzędzia modelowania predykcyjnego.

Panele VIP składają się z powłoki otaczającej rdzeń. Zespół najpierw stworzył pełną bazę danych charakterystyki surowców, dzięki czemu możliwe było zidentyfikowanie dwóch systemów powłok i czterech hybrydowych struktur rdzenia do dalszych badań. Zoptymalizowano technologie obróbki rdzenia i przygotowano kilka formuł.

Znajdujące się obecnie w fazie prób laboratoryjnych proponowane struktury rdzenia zapowiadają się obiecująco, wykazując podobne właściwości izolacyjne jak konwencjonalne panele VIP. Równolegle wyprodukowano cienką ochronną warstwę zewnętrzną powłoki, która również wydaje się być obiecującym elementem ostatecznego rozwiązania.

VIP4ALL odnotowuje duże postępy w kierunku stworzenia przystępnych cenowo, wysokowydajnych paneli VIP wykonanych z materiałów ekologicznych przeznaczonych do modernizacji starzejących się budynków w Europie. Technologia ta będzie stanowić dobrą alternatywę dla sektora budowlanego, którego udział w całkowitym produkcie krajowym brutto UE wynosi aż 10% i który jest liderem w zatrudnieniu w sektorze przemysłowym w Europie. VIP4ALL odegra istotną rolę w poprawie rentowności i konkurencyjności tego ważnego filaru gospodarki UE.

opublikowano: 2015-09-23
Komentarze


Polityka Prywatności