Nowe technologie w rolnictwie

Niedawny projekt zajął się promowaniem wykorzystania rozwiązań z zakresu technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz robotyki jako odpowiedzi na wyzwania stojące przed rolnictwem europejskim.

Przed rolnictwem w Europie i na świecie stoją liczne wyzwania, w tym zmiany klimatu, rosnące zapotrzebowanie na żywność i biomasę oraz odpływ ludności z terenów wiejskich. Technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK) oraz robotyka stanowią obiecujące kierunki rozwiązywania tych problemów, jednak problemem jest rozdrobnienie badań i prac nad innowacjami w tej dziedzinie.

Projekt ICT-AGRI (Coordination of European research on ICT and robotics in agriculture and related environmental issues) skupił się na poprawianiu jakości, skuteczności i wydajności krajowych programów badawczych w dziedzinie TIK i robotyki. Zajęto się przede wszystkim programami nastawionymi na rolnictwo konkurencyjne, zrównoważone i przyjazne dla środowiska.

W ramach projektu ICT-AGRI stworzono nowe podejście do badań i mapowania nazwane metabazą wiedzy (MKB) ICT-AGRI. Baza zawiera profile wszystkich ważnych organizacji badawczych w dziedzinie TIK i robotyki w kontekście rolnictwa, a także profile osobiste wielu badaczy.

We współpracy z licznymi ekspertami badacze stworzyli i opublikowali program badań strategicznych. Uczestnicy projektu stworzyli też funkcjonalne sieci społecznościowe badaczy, twórców rozwiązać i dostawców usług.

W ramach projektu ICT-AGRI przeprowadzono trzy zaproszenia do składania wniosków projektowych dla całego europejskiej przestrzeni badawczej (EPB) w latach 2010, 2012 i 2014. Zaproszenia te integrowano z bazą MKB ICT-AGRI w celu wspomagania finansowanych projektów.

Zamierzony długofalowy wpływ projektu ICT-AGRI będzie obejmować stworzenie europejskiej sieci wzajemnie dostępnych i uzupełniających się programów badawczych. Pomoże to naukowcom odpowiedzieć na szybko zmieniające się potrzeby europejskiego sektora rolnictwa.

opublikowano: 2015-09-30
Komentarze


Polityka Prywatności