Internet rzeczy na horyzoncie

Europejsko-koreańska współpraca w dziedzinie inteligencji otoczenia i przetwarzania rozpowszechnionego daje nadzieję na szybki rozwój Internetu rzeczy (IoT).

Inteligencja otoczenia, która umożliwia ludziom inteligentną interakcję z przedmiotami, urządzeniami i komputerami ze świata fizycznego, jest jedną z technologii, które mają ułatwić nam życie dzięki IoT. Musi ona jednak rozróżniać potrzeby ludzi, przewidywać ich zachowania i dostosowywać wymagania. Finansowany ze środków UE projekt EKRUCAMI (Europe-Korea research on ubiquitous computing and ambient intelligence) realizowany jest przez europejskich i koreańskich interesariuszy w celu rozwijania technologii inteligencji otoczenia.

W ramach projektu budowana jest trwała sieć badawczo-rozwojowa, do której w dalszej perspektywie zostaną zaproszeni inni światowi gracze. Prowadzone są szkolenia dla badaczy z zakresu przetwarzania rozpowszechnionego oraz adaptacyjnego języka modelowania, prowadzona jest wymiana wiedzy i transfer technologii. Celem jest stworzenie nowych rozwiązań problemów w zakresie opieki zdrowotnej oraz sal inteligentnych, a także grupowego wspomagania decyzji i branży rolno-spożywczej.

Zespół wyszczególnił już odpowiednie rozwiązania i modele dla przetwarzania rozpowszechnionego i inteligencji otoczenia. Zorganizowano dwa warsztaty w Korei Południowej i Hiszpanii, nawiązując współpracę z renomowanymi uczelniami w obu tych krajach oraz w Portugalii. W projekcie EKRUCAMI powstało ponad 60 publikacji z tej dziedziny, które ukazały się w 40 czasopismach naukowych.

Projekt powinien zaowocować opracowaniem modeli i architektur, które przyczynią się do rozwoju inteligencji otoczenia i przetwarzania rozpowszechnionego, przybliżając nas do urzeczywistnienia wizji Internetu rzeczy. Prowadzone są testy w różnych środowiskach, przyciągające uwagę licznych małych i średnich przedsiębiorstw w Europie, jak i w Korei. Prace te oznaczają nie tylko początek nowej ery technologicznej, ale także korzyści dla gospodarki w postaci innowacji i zwiększonej konkurencyjności.

opublikowano: 2015-10-16
Komentarze


Polityka Prywatności