Celem projektu
ROBO-PARTNER (Seamless human-robot cooperation for intelligent, flexible and safe operations in the assembly factories of the future), finansowanego ze środków UE, jest połączenie zdolności i funkcji poznawczych ludzi z nowoczesnymi systemami automatyki przemysłowej wykonującymi czynności montażowe.
Aby zrealizować te założenia, uczestnicy projektu wprowadzają szereg rozwiązań technologicznych umożliwiających płynną współpracę między robotnikami i robotami w zakładzie przemysłowym. Do rozwiązań tych należą: wysoce intuicyjne interfejsy do bezpiecznej współpracy podczas produkcji; przyjazne dla użytkownika systemy wsparcia; zaawansowane strategie i urządzenia bezpieczeństwa; niezawodne metody i narzędzia komputerowe; uproszone programowanie robotów; mobilne roboty mobile naziemne i nadziemne; elastyczny system integracji i komunikacji dla współdzielonych danych.
W pierwszym okresie realizacji projektu partnerzy określili pilotażowe scenariusze dotyczące branży motoryzacyjnej, armatury i kontroli dużych części. Testy demonstracyjne objęły montaż tylnej osi samochodu oraz elementu chłodziarki przez roboty i operatorów, a także wspólną trójwymiarową kontrolę dużych części.
Prace dotyczyły też wymagań użytkowników końcowych, które można by zastosować w innych branżach, w tym określenia wymagań dla współpracy między ludźmi i robotami oraz współdzielenia przestrzeni roboczej, zdefiniowania wskaźników testowych dla każdego pilotażowego przypadków oraz ustalenia wymagań w zakresie sprzętu i oprogramowania na rzecz bezpiecznej współpracy między ludźmi i robotami.
Inicjatywa znajduje się aktualnie w fazie projektowania, wdrażania i integracji. Ukończono prace związane z projektowaniem technologii i urządzeń do współpracy między ludźmi i robotami, bibliotek programowania, sprzętu i oprogramowania do jednostek mobilnych, a także ogólną architekturą w zakresie integracji i komunikacji.
Dzięki projektowi ROBO-PARTNER ma powstać linia montażowa, na której roboty pomagają operatorom w skutecznym wykonywaniu zadań. Efektem będą bardziej wydajne i bezpieczniejsze zakłady, wytwarzające lepsze produkty.