Współdziałanie ludzi i robotów na liniach montażowych może zwiększać
produktywność, ograniczać koszty systemów montażowych, eliminować
konieczność stosowania kosztownych rozwiązań automatyzacji i zwiększać
bezpieczeństwo pracowników.
Z tego względu finansowany ze środków UE projekt
LIAA (Lean intelligent assembly automation) ma na celu stworzenie platformy oprogramowania dla systemów montażowych, która pozwoli połączyć możliwości ludzi i robotów przy optymalnym wykorzystaniu i wzajemnym uzupełnianiu tych możliwości.
Platforma umożliwia korzystanie ze zrobotyzowanych pomocników w halach montażowych w postaci dostępnych na rynku robotów lekkich w połączeniu z tanimi czujnikami i oprogramowaniu sterującym robotów dostępnym na zasadach open source. Stanowisko robocze będzie odpowiednio przydzielać zadania, wysyłając wyspecjalizowane polecenia i instrukcje. Personel będzie pracować na hali wspólnie z robotami, a ludzie i roboty będą na bieżąco otrzymywać informacje o postępach swoich prac.
W pierwszym okresie sprawozdawczym zdefiniowano pięć przemysłowych scenariuszy pilotażowych, współpracując przy tym z europejskimi użytkownikami docelowymi z różnych sektorów przemysłu, korzystającymi z różnych aplikacji montażowych. Dzięki temu udokumentowano blisko 90 przypadków użycia określających potrzeby i wymagania zarówno pracowników, jak i robotów. Opisane przypadki dowodzą też, że kluczowe znaczenie dla pomyślnej współpracy ludzi i robotów podczas prac montażowych mają kwestie bezpieczeństwa i komunikacji.
Zdefiniowano wymagania i specyfikacje tworzonej platformy oraz zidentyfikowano główne technologie i komponenty oprogramowania. Przygotowano dokumenty opisujące platformę i infrastrukturę programistyczną oraz identyfikujące grupy docelowe w społeczności naukowej i przemysłowej wraz z odpowiednimi drogami upowszechniania informacji.
Projekt LIAA zamierza dowieść, że ludzie i roboty mogą wydajnie i bezpiecznie współpracować z korzyścią dla całego przemysłu wytwórczego.