Powstał nowy i szybki czujnik pestycydów

W ramach unijnego projektu badawczego opracowano czujnik bioelektryczny do szybkiego wykrywania pestycydów i określonych zanieczyszczeń organicznych w świeżych produktach, korku i winie.

W ostatnich latach w Europie zaczęły obowiązywać surowsze przepisy dotyczące jakości produkowanej żywności, ale testy z tym związane są czasochłonne i drogie. Pilnie potrzebny jest system badań przesiewowych, który umożliwi szybkie i tanie testowanie produktów spożywczych pod kątem obecności pestycydów i różnych zanieczyszczeń organicznych.

Finansowany ze środków UE projekt FOODSCAN (Development of an automated, novel biosensor platform for pesticide residue detection) miał na celu opracowanie bioczujnika do wykrywania śladowych ilości pestycydów. System jest oparty na technologii bioelektrycznego testu rozpoznającego (BERA), polegającej na połączeniu żywych komórek z układem czujników elektrycznych oraz umożliwiającej szybkie i precyzyjne wykrywanie substancji.

Uczestnicy projektu FOODSCAN zbudowali zautomatyzowaną platformę opartą na technologii BERA, dzięki której możliwe jest oznaczanie szeregu pestycydów i innych zanieczyszczeń w czasie krótszym niż trzy minuty. Ten wstępny prototyp umożliwia wykrywanie szeregu pestycydów fosforoorganiczny i karbaminianowych, kilku klas herbicydów oraz różnych zanieczyszczeń obecnych w winie i korku.

Badacze starannie przeanalizowali (korzystając z pomocy niezależnej globalnej sieci laboratoriów) i przetestowali poszczególne komponenty platformy czujnikowej, która jest szybka, przenośna, tania oraz przyjazna użytkownikom. Zbudowano także interfejs elektroniczny ułatwiający korzystanie z urządzenia podczas analizy produktów spożywczych w czasie rzeczywistym.

Szybki i wydajny prototyp FOODSCAN jest już gotowy do wprowadzenia na rynek. Gdy to się stanie, urządzenie FOODSCAN przyczyni się w istotny sposób do poprawy bezpieczeństwa żywnościowego oraz pomoże europejskim rolnikom utrzymać konkurencyjność w obliczu wprowadzenia nowych przepisów.

opublikowano: 2015-11-09
Komentarze


Polityka Prywatności