Rewolucyjna koncepcja zaawansowanych technologicznie butów jest
obiecującym rozwiązaniem w przypadku pacjentów odzyskujących sprawność
po udarach oraz urazach sportowych. Uczestnicy finansowanego ze środków
UE projektu
WI-SHOE (A novel
wireless, wearable shoe-based system for real time monitoring of energy
expenditure and gait parameters for sport and medical applications)
poczynili w tej dziedzinie znaczne postępy. Pracują nad skonstruowaniem
butów, w których podeszwach umieszczone będą czujniki do pomiaru
wydatkowania energii oraz parametrów chodu (szybkości chodu oraz
długości i częstotliwości kroków), co umożliwi ocenę i wspomaganie
zabiegów rehabilitacyjnych.
Planowane rozwiązanie ma za zadanie przesyłać dane bezprzewodowo do smartfona pacjenta, gdzie będą one interpretowane, co pozwoli ograniczyć nadzór medyczny i ułatwi opiekę nad pacjentem w jego własnym domu. Pomiar wydatkowania energii i parametrów chodu po raz pierwszy zostanie zintegrowany w ramach jednego rozwiązania, co pozwoli zwiększyć niezależność odzyskujących sprawność pacjentów oraz zapewni im lepsze samopoczucie psychiczne.
Uczestnicy projektu wskazali już użytkowników końcowych produktu oraz kinetyczne parametry chodu, które mają być monitorowane. Oszacowali maksymalne wymiary i wagę butów tak, aby umożliwić normalne chodzenie oraz przeprowadzili wśród użytkowników ankietę mającą na celu bardziej szczegółowe dostosowanie produktu do ich potrzeb.
Poczyniono też znaczące postępy w pracach nad podzespołem zasilającym produkt WI-SHOE z funkcją bezprzewodowego ładowania akumulatorów, nad różnymi komponentami sprzętowymi i programowymi, konstrukcją podeszwy, transmisją danych oraz możliwością rozszerzenia pamięci zewnętrznej. Efektem tych prac było opracowanie pierwszego prototypu do testów.
Uczestnicy projektu pracują obecnie nad skuteczniejszym zintegrowaniem poszczególnych komponentów. Niedawno przedstawili ostateczną wersję planu eksploatacyjnego komercjalizacji butów, który potwierdza znakomite perspektywy penetracji rynku.
Możliwość zdalnego monitorowania będzie ogromnym wsparciem dla odzyskujących sprawność pacjentów cierpiących na schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, jak i w rehabilitacji po złamaniach. Z produktu będą mogły również korzystać osoby z zespołem stopy cukrzycowej, problemami z chodzeniem oraz zwyrodnieniami stawów kończyn dolnych, co w efekcie przyczyni się do poprawy komfortu życia tysięcy użytkowników.