Nietoksyczne farby z wodorostów

W ramach innowacyjnego projektu badawczego opracowano nietoksyczne farby z wodorostów jako alternatywę dla farb na bazie rozpuszczalników, toksycznych dla środowiska.

Obecnie większość farb i lakierów powstaje na bazie rozpuszczalników, a nie na bazie wody, gdyż ta pierwsza grupa charakteryzuje się większą trwałością. Powłoki rozpuszczalnikowe wiążą się z obecnością lotnych związków organicznych (VOC), które w myśl przepisów unijnych są wycofywane z rynku.

Finansowany ze środków UE projekt NEXT1KOAT (Novel high performance, waterbased "high solids" and bio-based industrial wood coating) podejmuje próbę opracowania przyjaznych dla środowiska powłok na bazie wody uzyskiwanych z wodorostów.

Dotychczas w projekcie opracowano alternatywne związki dla powłok ze zrównoważonych źródeł wodorostów. Badacze wybrali związki występujące w wodorostach, ponieważ wodorosty są faktycznie uprawiane na lądzie, a więc uniknięto zwiększonego obciążenia związanego z użyciem gruntów.

W ramach projektu NEXT1KOAT zbadano reakcje i procesy chemiczne dotyczące związków obecnych w wodorostach i przetestowano ich zgodność z innymi związkami. W projekcie opracowano również procesy produkcji szeregu ważnych związków powłokowych ze składników budulcowych wodorostów. Naukowcy zbadali również metody aplikacji, suszenia i utwardzania przy użyciu tych związków.

Omawiany projekt przyczyni się do redukcji zanieczyszczenia i niebezpiecznych VOC pochodzących od farb i lakierów. Ponadto pracownicy i malarze nie będą już wystawieni na działanie toksycznych związków towarzyszących tym powłokom.

opublikowano: 2015-11-23
Komentarze


Polityka Prywatności