Druk 3D staje się zorganizowany

Drukowanie 3D ma szansę zrewolucjonizować przemysł produkcyjny. Lepiej zorganizowany łańcuch dostaw pomógłby Europie poprawić konkurencyjność w zakresie wytwarzania niedrogich zindywidualizowanych produktów.

Drukowanie 3D (lub inaczej druk przestrzenny) może pozwolić na wprowadzenie na rynki wielu tanich i skomplikowanych produktów, od protez medycznych po podzespoły elektroniczne. Teraz, gdy technologia ta stała się już bardziej powszechna, ważne jest zorganizowanie procesu produkcji i łańcucha dostaw, tak by wesprzeć tę szybko rozwijającą się branżę w Europie. Taki jest też cel projektu MANSYS (Manufacturing decision and supply chain management system for additive manufacturing), finansowanego ze środków UE.

W ramach projektu opracowywane są narzędzia z zakresu elektronicznego łańcucha dostaw, ułatwiające masowe wdrożenie druku przestrzennego i pozwalające firmom na wyjście od skutecznej sprzedaży wyrobów plastikowych i przejście do produktów metalowych. Uwzględniane są wszystkie etapy i opcje w łańcuchu dostaw: technologia wiązki laserowej lub elektronowej, modelowanie, obróbka mechaniczna, wykończenie, obróbka cieplna i skanowanie 3D, czego efektem ma być uniwersalne, proste w użyciu rozwiązanie.

Aby zrealizować te założenia, zespół pracuje nad oprogramowaniem do wspomagania decyzji w zakresie produkcji, które pomoże projektantom i inżynierom w wykorzystaniu druku przestrzennego. Opracowywany jest elastyczny i wydajny system zarządzania łańcuchem dostaw, łączący niezależne przedsiębiorstwa — także te z różnych miejscowości, a nawet krajów — i umożliwiający im oferowanie wysokowartościowych produktów na rynkach światowych. Do celów projektu należy też dbanie o jakość pracy drukarek D3, przygotowanie protokołów obróbki końcowej metalowych części wytwarzanych tą metodą oraz propagowanie zoptymalizowanego tworzenia części.

W ramach projektu MANSYS opracowano już narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji dotyczących metalowych części produkowanych metodą druku 3D, stanowiące pomoc dla projektantów i inżynierów, którzy niekoniecznie muszą posiadać doświadczenie w zakresie druku przestrzennego. Przygotowano koncepcję zintegrowanej sieci łańcucha dostaw, opartej na nowych wysoko wydajnych procesach, metodach i narzędziach. Do zalet tej koncepcji należy obniżenie kosztów o około 30%, płynniejsze dostawy oraz szybsze reagowanie na potrzeby klientów.

Po ukończeniu prac nad systemem europejskie firmy będą mogły szybko zastosować druk przestrzenny i udoskonalić swoje produkty. System pomoże także w obniżeniu kosztów oprzyrządowania oraz w przyspieszeniu tworzenia zindywidualizowanych produktów, przyczyniając się do zwiększenia konkurencyjności i obniżenia kosztów dzięki lepszemu planowaniu i prowadzeniu produkcji. Z nowego systemu łańcucha dostaw produktów wytwarzanych metodą druku przestrzennego może skorzystać cały europejski przemysł, a w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa.

opublikowano: 2016-01-04
Komentarze


Polityka Prywatności