Kryzys finansowy i globalna konkurencja spowodowały spowolnienie w sektorze meblarskim, który generuje roczne przychody rzędu 130 mld euro i daje pracę 1,4 mln ludzi. Jednym ze sposobów na rozruszanie tej ważnej branży jest skupienie się na projektowaniu i innowacjach.
W tym kontekście, w ramach projektu
CTC (Local flexible manufacturing of green personalized furniture close to the customer in time, space and cost), finansowanego ze środków UE, opracowywana jest koncepcja miniaturowej fabryki, w której klienci mogliby wybierać zindywidualizowane meble i obserwować ich wytwarzanie zza szklanej szyby. Zakłady miałyby znajdować się głównie w centrach handlowych, ale także w sklepach narzędziowych oraz outletach.
W pierwszych 18 miesiącach projektu przeanalizowano technologię wykorzystaną do innych podobnych rozwiązań, aby określić jej słabe strony, oraz zdefiniowano scenariusze architektury i walidacji koncepcji fabryki CTC.
Trwa opracowywanie projektu koncepcyjnego CTC, wraz z narzędziami i metodami inżynieryjnymi, które będą spełniać wymagania produkcji. Zaproponowano ograniczenia dotyczące projektowania i produkcji. Po określeniu architektury oprogramowania przeanalizowano połączenia komunikacyjne. Trwa wdrażanie podstawowego narzędzia pomagającego w projektowaniu zindywidualizowanych produktów, ukończono też prace nad nowym oprogramowaniem przeznaczonym na tablety, które będzie używane przez klientów przy wsparciu ze strony sprzedawców.
Opracowano ustandaryzowany model systemu produkcji w minifabryce. Trwa identyfikacja normy ekologicznej, która będzie spełniać wymagania koncepcji CTC.
Partnerzy projektu określili także 31 kluczowych wskaźników wydajności, umożliwiających ocenę opracowywanych narzędzi.
Celem projektu CTC jest przybliżenie fabryk mebli do klientów. Będą oni mogli zamawiać meble spełniające ich potrzeby i preferencje, a dodatkowo obserwować proces ich powstawania.