Praca nad technologiami produkcyjnymi nowej generacji

Wytwarzanie plastików klasy produkcyjnej, czyli wzmocnionych polimerowych materiałów kompozytowych, to duży sektor przemysłu, który powinien rosnąć w tempie wykładniczym. Uczestnicy unijnej inicjatywy postanowili ograniczyć negatywny wpływ tego sektora na środowisko naturalne oraz zdrowie pracowników.

Duża wytrzymałość oraz mały ciężar kompozytów sprawiają, że materiały te idealnie nadają się do różnych gałęzi przemysłu. Są one jednak jednocześnie szkodliwe dla środowiska i mogą zagrażać zdrowiu ludzi pracujących przy ich produkcji.

W kontekście tych problemów, projekt REFORM (Resource-efficient factory of recyclable manufacturing composite components) miał na celu zrewolucjonizowanie cyklu życia materiałów kompozytowych poprzez zidentyfikowanie sposobów na ograniczenie odpadów, zużycia energii i wody, a także zagrożeń zdrowotnych związanych z wydobyciem surowców, produkcją oraz składowaniem i recyklingiem.

Uczestnicy projektu REFORM zbadali i opracowali dwie technologie produkcji mające na celu zmniejszenie zużycia energii i ilości odpadów: wspomaganie laserowe i rzeczywistość rozszerzoną. Zdefiniowano części demonstracyjne i zbudowano szereg prototypowych części, przeznaczonych do oceny przez użytkowników. W ostatnim roku technologie te zostaną wprowadzone do części demonstracyjnych i poddane ocenie.

Naukowcy badali też technologię skrawania i cięcia komponentów kompozytowych abrazyjnym strumieniem wody jako wydajniejszą alternatywę dla istniejących rozwiązań. Technologię zdefiniowano oraz opracowano i zamontowano wszystkie nowe prototypy systemu, które są gotowe do testów. Ważnym osiągnięciem jest też ustalenie, że materiał ścierny odpowiada za 60% kosztów cięcia.

Wśród działań informacyjnych należy wymienić stworzenie strony internetowej i listy mailingowej dla konsorcjum oraz opracowanie banerów i ulotek na różne wydarzenia. Ponadto powstało 16 artykułów, a niektóre z nich już opublikowano.

Partnerzy projektu określają możliwe rezultaty tych badań oraz najbardziej odpowiednie sposoby na ich wykorzystanie. Analizują też potencjalne możliwości biznesowe związane z omawianymi technologiami.

W końcowej fazie projektu REFORM jego uczestnicy planują stworzenie zasobooszczędnych i czystych technologii wytwarzania materiałów kompozytowych. Dzięki temu zielone i ekonomiczne metody produkcji kompozytów będą mogły trafić do ekologicznych fabryk przyszłości.

opublikowano: 2016-01-27
Komentarze


Polityka Prywatności