Wolne od zarazków worki na świeżą żywność
Naukowcy z UE opracowali technologię umożliwiającą zwalczanie patogenów znajdujących się na świeżych produktach spożywczych. Technologia wykorzystuje plazmę umieszczoną w opakowaniu, która neutralizuje bakterie.
Owoce i warzywa są bardzo zdrowe, ale ich okres przydatności do spożycia
jest krótszy niż żywności przetworzonej. Psuciu można zapobiegać
poprzez mycie produktów, ale metody takie jak odkażanie przy pomocy
chloru pozostawiają toksyczne pozostałości na żywności.
W ramach inicjatywy SAFE-BAG (Novel continuous in-pack decontamination system for fresh produce) opracowano technologię zimnej plazmy atmosferycznej, aby rozwiązać te problemy. Proces polega na poddaniu opakowania działaniu prądu o wysokim napięciu w celu jonizacji zawartego w nim gazu. Zjonizowany gaz (plazma) ma działanie przeciwbakteryjne, a przy tym nie pogarsza wartości odżywczych żywności.
Naukowcy ustalili, że czas przechowywania po obróbce, poziom napięcia oraz rodzaj ekspozycji (pośrednia lub bezpośrednia) zmienia skuteczność obróbki. Większe stężenie tlenu skutkowało większą produkcją ozonu, będącego reaktywnym gazem odpowiedzialnym za neutralizację bakterii.
Uczeni stwierdzili, że poziom tlenku azotu (drugiego reaktywnego gazu) jest związany ze skutecznością obróbki. We wszystkich przypadkach wydłużenie czasu obróbki skutkowało zmniejszeniem liczebności patogenów.
Obróbkę przetestowano na workach z truskawkami, pomidorami koktajlowymi i szpinakiem, używając bakterii Escherichia coli i Salmonella. Stwierdzono, że obróbka nie miała negatywnego wpływ na truskawki i pomidory, ale szpinak więdnął bez względu na tryb obróbki.
Osiągnięcia te mogą doprowadzić do stworzenia pozbawionych chloru świeżych produktów spożywczych o dłuższej przydatności do spożycia. Zmniejszona zostanie też ilość wody zużywanej do tradycyjnego mycia.
opublikowano: 2016-01-29