Parabeny są środkami konserwującymi powszechnie stosowanymi do hamowania
wzrostu mikroorganizmów, szczególnie w kosmetykach. Unijne prawodawstwo
promuje używanie bardziej naturalnych i zawierających mniej
konserwantów kosmetyków i dlatego poszukiwane są alternatywne
rozwiązania.
Celem inicjatywy
ACTICOSPACK (Reducing the levels of preservatives in cosmetic products through active packaging technologies) było opracowanie aktywnego opakowania zawierającego środki konserwujące, aby zmniejszyć ilość konserwantów znajdujących się w kosmetykach. Uczestnicy projektu zajęli się opracowaniem takiego opakowania do szamponu, kremu do opalania oraz kremu do twarzy.
W pierwszej fazie projektu oceniono różne środki konserwujące i wybrano osiem z nich do dalszych badań. Uczeni przetestowali ich działanie przeciwbakteryjne w odniesieniu do określonych mikroorganizmów, uzyskując informacje między innymi na temat najbardziej skutecznych systemów oraz minimalnego wymaganego stężenia. Przeprowadzono też badania mające na celu ocenę stabilności chemicznej i cytotoksyczności konserwantów w kosmetykach.
W kolejnych etapach pracowano nad dostosowaniem tych konserwantów do wymagań opakowań kosmetyków oraz technologii przetwórstwa przemysłowego. Dla poszczególnych produktów wybrano różne opakowania: buteleczkę z politereftalanu etylenu (PET) do szamponu oraz buteleczkę z polipropylenu (PP) lub polietylenu o dużej gęstości (PE) do kremu do opalania i kremu do pielęgnacji skóry.
W przypadku buteleczki z PET uczeni ustalili, że dodanie do niej środka konserwującego powoduje pogorszenie jej właściwości fizycznych. Aby rozwiązać ten problem, do opakowania dodano warstwę z żywicy polimerowej zawierającej konserwant.
W sumie w ramach projektu wyprodukowano i przetestowano ponad 150 różnych kombinacji materiałów opakowaniowych i środków konserwujących. Kilka aktywnych opakowań okazało się mieć skuteczniejsze działanie przeciwbakteryjne niż opakowania dostępne na rynku.
Efektem prac będzie bardziej naturalna i bezpieczna konserwacja kosmetyków, a także wydłużenie okresu przydatności i zwiększenie zysków producentów.