Nanofotoniczne czipy o krok bliżej

Naukowcy z UE zajęli się ważnym problemem, który na chwilę obecną uniemożliwia pełną integrację aktywnych nanofotonicznych urządzeń na chipach metodą plazmoniki oraz nowe połączenia materiałów.

Zintegrowane urządzenia fotoniczne mogą znacząco zwiększyć prędkość obliczeniową, zrewolucjonizować elektronikę użytkową i umożliwić opracowanie nieinwazyjnych narzędzi diagnostycznych do wczesnego wykrywania chorób. W ramach projektu RE-ACT (Novel active nanophotonic devices in rare-earth doped double tungstates) naukowcy przygotowali podstawy do wytwarzania wysoce zintegrowanych obwodów fotonicznych. Skoncentrowano się na wykorzystaniu niedrogich metod wytwarzania zgodnych z technologią metal-tlenek-półprzewodnik.

Aby zbudować urządzenia fotoniczne w skali nano o rozmiarach odpowiadających komponentom elektronicznym, naukowcy badali możliwości zastosowania plazmoniki. Jest to technika nanofotoniczna, która umożliwia kontrolę światła w skali nanometrowej. Zespół połączył plazmoniczne falowody z krystalicznym dwuwolframianem potasu (KREW) domieszkowanym jonami metali ziem rzadkich.

KREW to materiał krystaliczny zapewniający stabilne wzmocnienie przy różnych długościach fal. Badacze wykorzystali techniki heterogeniczne do integracji KREW z różnymi podłożami, takimi jak dwutlenek krzemu i krzem. Ich głównym celem było zbadanie zakrętów w falowodach KREW oraz ograniczenie strat propagacji w ostrych zakrętach dzięki efektom plazmoniki.

Dowiedli doświadczalnie, że wprowadzenie cienkiej, metalowej warstwy pod rdzeniem falowodu zmniejsza ogólne straty w zakrętach. Badanie może być wykorzystane do każdego falowodu o niskim kontraście współczynnika załamania.

Do innych zadań należało opracowanie czujników SERS (powierzchniowo wzmocniona spektroskopia ramanowska) zintegrowanych na optycznych falowodach. Czujniki mogą posłużyć do monitorowania toksyczności ścieków. Plazmoniczne nanocząsteczki i pasywne falowody do budowy czujników SERS mogą w przyszłości być wykorzystane do wykrywania zanieczyszczeń w wodzie pitnej.

Możliwość integracji na chipie nanoskalowych urządzeń fotonicznych o zwiększonej funkcjonalności, niemal nieograniczonej przepustowości i bardzo niskim zużyciu energii pozwoli na stworzenie nowych, niezwykłych rozwiązań.

opublikowano: 2016-06-15
Komentarze


Polityka Prywatności