Turbiny wiatrowe stanowią skuteczną i ekologiczną metodę generowania energii, lecz branża boryka się z brakiem narzędzi do lokalnego monitorowania i napraw. Demontaż turbiny i przewiezienie jej do naprawy wymaga dużo czasu i powoduje straty produktywności liczone w tysiącach euro.
W tym kontekście, uczestnicy projektu CORETO (Adapted composite repair tooling for in-situ wind turbine blades structural rehabilitation), finansowanego ze środków UE, postanowili stworzyć zunifikowany system naprawy na miejscu, który pozwoli ogromnie skrócić czas napraw i zmniejszyć koszty związane z uszkodzeniami turbin wiatrowych.
Prace podzielono na dwa główne zadania: wykrywanie oraz naprawę uszkodzeń. Partnerzy projektu opracowali ultradźwiękowy system skanowania, umożliwiający wykrywanie wewnętrznych uszkodzeń w łopatach turbin wiatrowych bez potrzeby przewożenia ich w inne miejsce. Następnie system ten zoptymalizowano pod kątem kontroli łopat turbin wiatrowych in situ.
Lekki system składa się z oprogramowania sterującego zautomatyzowanym skanowaniem i pokazującego obszary uszkodzeń na różnokolorowej mapie 2D/3D. Dzięki temu możliwie jest łatwe identyfikowanie miejsc, w których doszło do uszkodzenia powierzchni, a tym samym obniżenie kosztów i skrócenie czasu konserwacji turbin wiatrowych.
Eksperymenty przeprowadzone przez zespół CORETO na tworzywach wzmocnionych włóknem szklanym i łopatach turbin wskazują, że możliwe jest także wykrywanie uszkodzeń wewnętrznych. Uczeni przyjrzeli się dostępnym na rynku urządzeniom powszechnie stosowanym w przemyśle lotniczym oraz zaadaptowali je pod kątem przygotowania powierzchni łopat turbin wiatrowych.
Do naprawy wykorzystano nowo opracowany system temperaturowo-próżniowy, wyposażony w koce grzewcze przeznaczone do małych i dużych obszarów uszkodzeń, a także nowy system nagrzewania oporowego.
Rozwiązanie CORETO powinno przynieść realne oszczędności. Oczekuje się, że opracowana technologia przyczyni się do zwiększenia niezawodności, wydajności i konkurencyjności energetyki wiatrowej.