Nowe technologie

Grafenowa rewolucja – zmiana oblicza przemysłu

Cieńszy, szybszy, silniejszy i elastyczniejszy – grafen może wprowadzić nowy wymiar do technologii w tak zróżnicowanych dziedzinach jak moda, medycyna czy transport. Finansowanie ze środków UE zapewni Europie miejsce w ścisłej czołówce nowych osiągnięć.

Na przestrzeni lat inicjatywa Graphene Flagship będzie finansowana przez Komisję Europejską, państwa członkowskie i kraje stowarzyszone do wysokości miliarda euro, dzięki czemu Europa zapewni sobie pierwszoplanową rolę przy opracowywaniu nowej generacji materiałów, komponentów i systemów.

Część wyników badań, prowadzonych w ramach inicjatywy Flagship, została zaprezentowana na kongresie Mobile World Congress, który odbył się w dniach 27 lutego – 2 marca w Barcelonie. Zabrawszy głos w Graphen Zone, której gospodarzem była inicjatywa Flagship, laureat Nagrody Nobla, Konstantin Novoselov z Uniwersytetu w Manchesterze, powiedział: „Do tej pory liczba demonstrowanych prototypów była raczej niewielka.

Ale wyciągnęliśmy wnioski, nawiązaliśmy kontakt z wieloma przedsiębiorstwami, aby dowiedzieć się, czego potrzebuje przemysł i zdołaliśmy się dostosować. W tym roku zaprezentowaliśmy o wiele więcej użytecznych produktów”.

Praktyczne zastosowania i demonstracja 20 technologii na bazie grafenu objęły pięć dziedzin: internet rzeczy (IoT) i czujniki, urządzenia do noszenia na ciele i zdrowie, przesył danych, energia i kompozyty.

Z laboratorium do domu

Wide Hogenhout, specjalista Unii Europejskiej ds. projektów w ramach inicjatywy Graphene Flagship, wyjaśnia: „Celem projektu (…) jest wprowadzenie zmiany korzystnej dla europejskiego przemysłu, tworzenie miejsc pracy i poprawa życia Europejczyków”.

Wśród konkretnych przykładów udoskonaleń, które są w toku opracowywania, można wymienić osiągnięcia mające wpływ na IoT, od monitoringu środowiskowego niebezpiecznych chemikaliów po unikanie kolizji pojazdów autonomicznych. W Graphene Experience Zone zademonstrowano, jak technologia może łączyć światło widzialne i podczerwone w celu obniżania ryzyka kolizji nawet w gęstej mgle. Zaprezentowany został cały szereg kolorowych mechanicznych systemów pikselowych do ekranów i papieru elektronicznego e-ink o niskiej mocy oraz gama czujników dotykowych i czujników nacisku o wysokiej wydajności do przyszłych urządzeń i inteligentnych obiektów.

Grafen jest znacznie lżejszy od materiałów, które jest w stanie zastąpić, z czego robi użytek zbudowany przez Brytyjczyków supersamochód BAC Mono. Tylne nadkola są wykonane z kompozytu grafenowego, co przekłada się na obniżenie ciężaru, a tym samym na wyraźną poprawę osiągów.

Grafen kompatybilny biologicznie odegra ważną rolę w czujnikach medycznych

Partnerzy Flagship zademonstrowali także, jak ważny jest grafen dla sektora medycznego: stabilny i biokompatybilny materiał przydatny w technologiach implantacji. Inteligentna terapeutyka, DNA i wiele różnych analitów, takich jak glukoza, glutaminian, cholesterol i hemoglobina, wszystkie one mogą skorzystać na właściwościach tego materiału.

Naukowcy byli także w stanie zademonstrować implant siatkówki, który przekształca światło w sygnały elektryczne i przesyła je do mózgu przez nerw wzrokowy wykorzystując grafenowy interfejs.

Więcej informacji:
witryna projektu

data ostatniej modyfikacji: 2017-04-10 17:15:01
KomentarzePrzegląd uczelni w Polsce
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
WSAiB_baner_220x300px.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
Polityka Prywatności