Nowe technologie

Wysokosprawne mikrowyświetlacze OLED do kolejnej generacji inteligentnych okularów

Stały trend w sektorze technologii polega na zwiększaniu rozdzielczości wyświetlaczy i ich rozmiarów. Jednak fakt, że rozdzielczość rośnie szybciej niż rozmiar powoduje, że producenci muszą uzyskiwać coraz wyższą gęstość pikseli. Duże mikrowyświetlacze OLED opracowane w ramach projektu LOMID mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu, zapewniając tym samym Europie konkurencyjną przewagę.

Uznawane coraz bardziej za nieodzowny element w zastosowaniach technologii near-eye, takich jak okulary wirtualnej rzeczywistości, w ciągu kilku najbliższych lat mikrowyświetlacze OLED odgrywać będą prawdopodobnie znaczącą rolę na rynku, który ma osiągnąć w 2027 r. wartość 1,7 mld USD.

Aby móc jednak zademonstrować korzyści w zastosowaniach komercyjnych, sektor musi dysponować mikrowyświetlaczami, które będą cechować się wysoką elastycznością, wysoką rozdzielczością na rozległych obszarach oraz zadowalająco wysoką wydajnością.

Projekt LOMID (Large cost-effective OLED microdisplays and their applications), którego koordynatorem jest dr Uwe Vogel z Fraunhofer FEP, jest na dobrej drodze, by z powodzeniem te oczekiwania spełnić. Opracowane w ramach projektu zakrzywione wyświetlacze 13 x 21 mm, o rozdzielczości aż 1920 x 1200 (WUXGA) pikseli i przewyższające 2000 ppi, już osiągnęły zadowalającą wydajność, ale konsorcjum nadal ją podnosi, aby konkurować na rynkach, na których cena jest równie ważna jak sprawność. Technologia ta jest już demonstrowana zarówno w inteligentnych okularach wirtualnej rzeczywistości, jak i w tych dla osób niedowidzących.

Co sprawia, że mikrowyświetlacze LOMID są tak innowacyjne?

Wyświetlacze LOMID są większe (1”) i mają znacznie wyższą rozdzielczość (WUXGA), od każdego innego, który jeszcze do niedawna był dostępny na rynku. Zadaliśmy sobie wiele trudu, aby zapewnić wysoki kontrast i wysoką przepustowość/klatkowanie – ten ostatni parametr jest niezwykle ważny, gdyż usuwa artefakty ruchowe i sprawia, że VR jest zarówno immersyjna, jak i wygodna.

Wyświetlacz OLED cechuje się oczywiście wysoką jasnością i doskonałym współczynnikiem oddawania barw. Nowością w tym projekcie jest zdolność do wytwarzania zakrzywionych wyświetlaczy CMOS/OLED – jesteśmy przekonani, że zastosowanie zakrzywionych wyświetlaczy umożliwi w przyszłości wytwarzanie prostszych i ultrakompaktowych produktów optycznych służących do oglądania w technologii near-eye, takich jak inteligentne okulary.

Czy może nam pan powiedzieć więcej na temat procesu produkcji?

Wolałbym nie. Możemy powiedzieć, że kluczowym wyzwaniem dla projektu był interfejs CMOS-OLED – musi być nadzwyczajnie płaski, aby zapewniać dobrą wydajność i sprawność urządzenia. Zważywszy na fakt, że większe wyświetlacze są z natury swej bardziej kosztowne, położyliśmy szczególny nacisk na poprawę wydajności na każdym kroku procesu produkcji, aby utrzymać koszty gotowego wyświetlacza w rozsądnych granicach.

Jakie były największe trudności, z którymi się zmierzyliście przy tworzeniu chipa LOMID?

Oprócz interfejsu CMOS-OLED, nasze największe wyzwanie wiązało się z osiągnięciem przepustowości wymaganej dla dużego chipa, przy utrzymywaniu kompaktowych rozmiarów obwodu i niskiego zużycia energii.

Czy urządzenie spełnia wasze pierwotne oczekiwania?

Tak! Pierwszymi chipami o pełnej specyfikacji (z filtrami barwnymi i bez) dysponowaliśmy pod koniec września i jesteśmy bardzo zadowoleni ze sprawności wyświetlaczy z pierwszych kilku płytek.

Z jakimi opiniami w branży spotkaliście się do tej pory?

Bardzo pozytywnymi. Konkretnie zaprezentowaliśmy w tym roku w Dreźnie część śródokresowych wyników projektu na spotkaniu organizacji Society for Information Display pt. „Wyświetlacze do noszenia na ciele i projekcyjne”. Otrzymana przez nas informacja zwrotna potwierdziła, że zarówno nowe mikrowyświetlacze, jak i nasz innowacyjny projekt optyczny, odpowiadają na zapotrzebowanie rynku. Spodziewamy się dalszych reakcji w czasie zbliżającego się wydarzenia EFECS, które odbędzie się w dniach 5-7 grudnia 2017 r. w Brukseli. Zamierzamy zademonstrować publiczności chip z mikrowyświetlaczem LOMID.

Prace nad projektem objęły także zbudowanie inteligentnych okularów. Czy może pan powiedzieć nam o nich nieco więcej?

Jeden z partnerów projektu, hiszpańskie przedsiębiorstwo typu start-up, Limbak, dysponuje opatentowanym podejściem optycznym, które umożliwia nam wykonywanie znacznie bardziej kompaktowych wyświetlaczy do zakładania na głowę z niezwykle szerokim polem widzenia. Dzięki temu inteligentne okulary są bardziej wygodne i mniej uciążliwe, co zwiększa poczucie zanurzenia w aplikacjach rzeczywistości wirtualnej. W przypadku osób, które będą nosić inteligentne okulary przez cały dzień w pracy lub jako protezę wzroku, istotne znaczenie ma, by okulary były wygodne i zadowalające pod względem estetycznym. Inny partner projektu, Uniwersytet Oksfordzki, przetestuje nowe mikrowyświetlacze w inteligentnych okularach, które poprawią jakość życia osób niewidomych, optymalnie wykorzystując ich pozostały zakres widzenia.

Jakie macie plany, jeżeli chodzi o komercjalizację?

Opracowane w ramach projektu wyświetlacze będą rozprowadzane przez przedsiębiorstwo Microoled – spodziewamy się, że zestawy demonstracyjne będą dostępne od 2018 r. i już wiemy o pewnych poważnie zainteresowanych klientach. Licencje na projekty optyczne będą wydawane przez Limbak – przedsiębiorstwo chętnie podejmie rozmowy z partnerami na temat zindywidualizowanych projektów.

LOMID
strona projektu w serwisie CORDIS

data ostatniej modyfikacji: 2017-11-17 17:15:02
KomentarzePrzegląd uczelni w Polsce

przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Uniwersytet Jagielloński
Polityka Prywatności