Nowe technologie

Kolorowe nici do haftowania na żądanie oszczędzają czas, pieniądze i środowisko

Szwedzka firma Coloreel ogłasza współpracę z japońskim gigantem technologicznym Ricoh mającą na celu zrewolucjonizowanie przemysłu tekstylnego. Partnerstwo uruchomi wspierane przez UE innowacyjne rozwiązanie, które zwiększa możliwości projektowania, poprawia wydajność produkcji i minimalizuje wpływ na środowisko.

Aby tradycyjny haft mógł być stosowany w szerokiej gamie kolorów, trzeba używać wielu zwojów nici, po jednym na każdy kolor. Ma to wpływ na wydajność i powoduje stratę czasu w wyniku ponownego nawlekania nici, co z kolei zwiększa koszt procesu. Ogranicza również zakres wzorów, które mogą być stosowane w przemyśle.

Przy wsparciu finansowym UE szwedzka firma Coloreel opracowała technologię, która pozwala na uzyskanie wysokiej jakości barwników nici tekstylnych na żądanie, podczas produkcji. Maszyna, która zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku, zostanie opracowana we współpracy z firmą Ricoh, która zbuduje jeden z głównych podsystemów w oparciu o technologię druku atramentowego. System przeznaczony jest do stosowania w połączeniu z istniejącymi hafciarkami przemysłowymi i poprawi wydajność produkcji oraz poszerzy zakres możliwych unikalnych wzorów.

Zrobić więcej przy mniejszych nakładach

Proces produkcji haftu napotyka obecnie na szereg ograniczeń. Zakłady barwienia mogą wybarwiać tylko jednokolorowe nici. Dlatego też, aby zaspokoić potrzeby klientów, zakłady hafciarskie i fabryki muszą przechowywać duże ilości wielu kolorowych rolek nici. Ponieważ producenci nici oferują tylko 400–500 kolorów jednolitych, klienci rzadko otrzymują dokładnie takie kolory, jakich szukają. Ponadto zakłady hafciarskie mogą tworzyć tylko segmenty ściegowe w kolorach jednolitych, a dzisiejsza technologia praktycznie uniemożliwia wykonywanie płynnych przejść czy innych efektów.

Z punktu widzenia wydajności produkcji, aby sprostać oczekiwaniom klientów, zakłady hafciarskie często muszą wymieniać dużą liczbę rolek nici pomiędzy kolejnymi zamówieniami, co jest czasochłonne i wydłuża czas konfiguracji dla każdego zadania. Wydłuża się również rzeczywisty czas produkcji, ponieważ maszyna musi wykonywać ściegi stębnowe, zatrzymywać się, ciąć i zmieniać nici między poszczególnymi segmentami koloru, co powoduje pogorszenie jakości.

W ramach finansowanego przez UE projektu ITC (Revolutionary instant thread colouring technology for industrial embroidery) wykorzystuje się jedną rolkę nici zamiast kilku, co umożliwia zastosowanie we wzorze nowych kolorów i gradientów, które można obecnie łączyć w innowacyjny sposób, na przykład w celu płynnego zmieniania i cieniowania kolorów. Jak podkreśla koordynator projektu dr Mattias Nordin: „Poprzez natychmiastowe barwienie białej nici podstawowej podczas produkcji haftu, Coloreel daje swobodę tworzenia unikalnych haftów oferujących zupełnie nowe kombinacje kolorów”.

Dzięki skróceniu czasu ustawiania i ograniczeniu konieczności utrzymywania zapasów maszyna Coloreel oferuje również wyższą jakość i większą wydajność. Szacuje się, że każdy kolor zapewni zwiększoną produktywność średnio o 30–40% oraz o ponad 80% w przypadku bardziej skomplikowanych wzorów.

Wprowadzenie rewolucyjnej technologii na rynek

Wdrożenia maszyny do barwienia nici podjęli się wspólnie inżynierowie z firmy Ricoh w Japonii i Anglii oraz z Coloreel w Szwecji. Dr Nordin przypisuje sukces ITC po części multidyscyplinarnemu charakterowi zespołu. Jak wyjaśnia: „Dzięki współpracy ze specjalistami w dziedzinie oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz mechaniki, chemii i fizyki projekt mógł rozwinąć tę przełomową technologię w oparciu o połączenie najnowocześniejszych rozwiązań z różnych dziedzin”.

Kolejnym ważnym atutem urządzenia jest to, że jest bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne techniki. Ponieważ system produkuje tylko faktycznie potrzebne nici, powstaje bardzo niewiele odpadów. Ponadto maszyna Coloreel nie wytwarza prawie żadnych ścieków w porównaniu z całym przemysłem włókienniczym – największym źródłem zanieczyszczenia wody na świecie.

Przy braku porównywalnego produktu na rynku zespół będzie najpierw celował w rynek europejski, współpracując z klientami w wiodących firmach tekstylnych, odzieżowych i sportowych, a maszyna zostanie uruchomiona jesienią.

W dalszej perspektywie zespół przewiduje opracowanie maszyn do dziania, tkania i szycia.

Więcej informacji:
strona projektu

data ostatniej modyfikacji: 2018-06-08 17:15:01
KomentarzePrzegląd uczelni w Polsce
boks_przeglad_uczelni.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku - 9
Polityka Prywatności