Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Naukowcy przeprowadzili pomiary próbek cynku w warunkach panujących w wodach głębokich. Opracowana przez nich metoda mogłaby przydać się w zrównoważonym wydobyciu surowców z dna morskiego.
Według naukowców grafen może generować prędkości zegara, które przekraczają dzisiejsze ograniczenia GHz. A oto, jak to jest możliwe.
Instytut Fizyki Ciała Stałego Uniwersytetu Łotewskiego jest na dobrej drodze do tego, aby stać się ważnym ośrodkiem współpracy między nauką a przemysłem.
Nowa interaktywna platforma internetowa pomaga podnosić świadomość na temat innowacji w sektorze biogospodarki.
W pierwszym roku testów, najpotężniejsza na świecie turbina pływowa wygenerowała 3 GWh energii elektrycznej.
Naukowcy osiągnęli nowy rekord pod względem wydajności organicznych ogniw fotowoltaicznych. Proces ten mógłby usprawnić produkcję nowych urządzeń do pozyskiwania energii i oświetlenia.
Skoordynowany rozwój infrastruktury elektroenergetycznej łączącej morskie farmy wiatrowe z lądem przyniesie istotne korzyści finansowe i środowiskowe.
Nowa metoda recyklingu przekształca odzież w materiały ulegające biodegradacji, dzięki czemu branża mody może stać się bardziej przyjazna dla środowiska.
Szwedzka firma Coloreel ogłasza współpracę z japońskim gigantem technologicznym Ricoh mającą na celu zrewolucjonizowanie przemysłu tekstylnego. Partnerstwo uruchomi wspierane przez UE innowacyjne rozwiązanie, które zwiększa możliwości projektowania, poprawia wydajność produkcji i minimalizuje wpływ na środowisko.
Dążenie do energooszczędnej elektroniki zaowocowało powstaniem nowych, wysokowydajnych półprzewodników na podłożu o grubości 200 mm.
Nowy czujnik przeznaczony do noszenia na skórze mierzy poziom pH potu, umożliwiając bezigłowe monitorowanie przewlekłych schorzeń.
Naukowcy opracowują nowy proces produkcji celulozowych komponentów do izolacji elektrycznej. Metoda ta pozwoli zmniejszyć koszty operacyjne i skrócić czas produkcji.
Naukowcy oceniają nową technologię, która wykorzystuje moc oceanu do wytwarzania czystej i niedrogiej energii elektrycznej.
Naukowcy stworzyli wysokowydajne membrany umożliwiające skuteczną separację gazów, otwierając drogę do obniżenia zużycia energii w przemyśle petrochemicznym.
Dzięki stypendium przyznanemu przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych w ramach programu Proof of Concept Uniwersytet Aalto pracuje nad stworzeniem nowatorskiej koncepcji przyspieszeniomierza tunelowego z wykorzystaniem unikalnych właściwości grafenu. Jeżeli projekt okaże się sukcesem, jego wyniki mogą być przydatne dla branż wytwarzających produkty do zastosowań wymagających dużej precyzji.
Wartość rynku czujników położenia dla sektora motoryzacyjnego szacuje się na prawie 4 mld USD. Receptury tuszu z dodatkiem grafenu opracowane w ramach projektu GRAPHENESENS mogą wkrótce obniżyć koszty ich produkcji o 45%, a jednocześnie wydłużyć okres ich użytkowania.
Blisko 20 tys. km, samochodem bez kropli paliwa, z Kapsztadu wzdłuż Afryki Zachodniej do Polski. Taką trasą ma zamiar przebyć wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. W styczniu b.r. roku samochód wypłynął z portu w Gdańsku do Kapsztadu, skąd 14 lutego dwójka śmiałków wyruszy nim na północ do Europy.
Dzięki swoim wyróżniającym się właściwościom, grafen stał się kamieniem milowym dla różnych branż i zastosowań. Inicjatywa Graphene Flagship stanowi największe przedsięwzięcie naukowe z udziałem wielu interesariuszy, które ma dosłownie ukształtować przyszłość tej technologii.
Poszerzenie „sposobności elastyczności” zapewnia materiałoznawcom większą kontrolę nad budową i przeznaczeniem szkieletów związków metaloorganicznych (MOF) w kontekście ich właściwości katalitycznych, otwierając drogę ku nowym zastosowaniom.
Produkcja perowskitowych ogniw fotowoltaicznych jest niedroga i prosta. Zyskując na wydajności – dzięki jednemu z projektów wspartych przez UE – stają się coraz bardziej realnym alternatywnym źródłem energii.
Jeżeli elektronika w odzieży ma się upowszechnić, potrzebny jest przełom, dzięki któremu będzie można ją prać i rozciągać, a także zapewnić jej właściwości oddychające. Wykorzystując konwencjonalne techniki druku strumieniowego, które są niedrogie, bezpieczne i przyjazne dla środowiska, naukowcy przeprowadzili niedawno udaną próbę nadrukowania materiału 2D bezpośrednio na tkaninę, tworząc w ten sposób zintegrowane obwody elektroniczne.
Zanim trafi na nasze ulice i do naszych domów, oświetlenie OLED musi stać się bardziej dostępne. Partnerzy projektu SOLEDLIGHT opracowali wielowarstwowe OLED za pomocą nowego procesu, który ma podnieść wydajność produkcji o 20%, obniżając tym samym jej koszty.
Stały trend w sektorze technologii polega na zwiększaniu rozdzielczości wyświetlaczy i ich rozmiarów. Jednak fakt, że rozdzielczość rośnie szybciej niż rozmiar powoduje, że producenci muszą uzyskiwać coraz wyższą gęstość pikseli. Duże mikrowyświetlacze OLED opracowane w ramach projektu LOMID mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu, zapewniając tym samym Europie konkurencyjną przewagę.
Szybka zmiana właściwości magnetycznych ma kluczowe znaczenie dla urządzeń magnetycznych o małej mocy. Finansowany ze środków UE projekt MULTIREV wniósł wkład w badania nad sprzężeniem magnetoelastycznym na potrzeby projektowania nanourządzeń regulowanych odkształceniem.
Nić przędna pająków posiada szereg fascynujących właściwości mechanicznych, które przyciągają uwagę badaczy. Teraz zespół naukowców łączy ten cud natury z grafenem, najwytrzymalszym obecnie materiałem na świecie, otwierając drogę ku nowej klasie bionicznych kompozytów.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności