Nowe technologie

Naukowcy wspomagani ze środków UE opracowali urządzenie na bazie grafenu, do którego można przeprowadzić iniekcję spinów elektronów i je wykrywać z niespotykaną dotąd skutecznością w temperaturze pokojowej. W ten sposób otwierają się możliwości urzeczywistnienia zastosowań, które wykorzystują logikę i tranzystory spinowe.
Materiały włókiennicze datujące się na lata 1000–400 p.n.e. przetrwały w zmineralizowanej formie, często w miejscach pochówku. Były nierzadko umieszczane w styczności z metalami, dzięki którym się zachowały, grzebane obok ciał w formie ozdób lub narzędzi. Wyniki nowych badań wyjaśniają, co te kawałki mogą nam powiedzieć o kulturach, w których powstały.
Aktualne metody pomiaru przechodzenia elektronów w panelach fotowoltaicznych są dwuznaczne, ale nowe badania wspierane ze środków UE pomagają odróżnić reakcję substratu od reakcji uczulacza.
Jeżeli się skaleczysz albo naderwiesz mięsień, to z czasem, na szczęście, wydobrzejesz. Teraz naukowcy z belgijskiego uniwersytetu wyposażyli w tego typu zdolności samonaprawcze również miękkie roboty.
Zważywszy na fakt, że około 90% danych na świecie zostało wygenerowanych w ciągu minionych dwóch lat, istnieje pilne zapotrzebowanie na wydajniejsze przechowywanie i transfer danych. Nanokompozytowy prototyp, opracowany w ramach finansowanego ze środków UE projektu SPIN-PORICS, może przynieść rozwiązanie.
Fotonika stale oddziałuje na wiele obszarów naszego życia, od telekomunikacji po przetwarzanie informacji, a finansowany ze środków UE projekt PHOTOTUNE zwrócił ostatnio uwagę na jej potencjał w zastosowaniach medycznych i w kolejnej generacji robotów.
Na przestrzeni minionych dziesięciu lat dwuwymiarowe (2D) materiały otworzyły nowe perspektywy w dziedzinie materiałoznawstwa. Teraz wsparcie ze środków UE przyczyniło się do powstania kombinacji struktur tworzących zawieszone sandwiche buckyball o interesujących właściwościach do dalszego badania.
Cieńszy, szybszy, silniejszy i elastyczniejszy – grafen może wprowadzić nowy wymiar do technologii w tak zróżnicowanych dziedzinach jak moda, medycyna czy transport. Finansowanie ze środków UE zapewni Europie miejsce w ścisłej czołówce nowych osiągnięć.
Chociaż finansowany ze środków UE projekt CARBAZYMES dobiega zaledwie półmetka, jego partnerzy już złożyli wniosek patentowy. Zidentyfikowali obiecujące enzymy biokatalityczne, które mogą potencjalnie przekształcić przemysłowe procesy chemiczne z korzyścią dla przemysłu, konsumentów i środowiska.
Tworząc konstrukcje zdolne do oparcia się trzęsieniom ziemi, inżynierowie korzystają obecnie wyłącznie z metod opartych na siłach. Nie mogą decydować, jak konstrukcja będzie dostosowywać się do wstrząsów sejsmicznych, co może skutkować niepożądanymi uszkodzeniami. Istnieje nadzieja, że innowacyjny projekt wysoce odkształcalnej konstrukcji betonowej zapewni taką swobodę, optymalizując jednocześnie wykorzystanie zasobów, minimalizując koszty i zapewniając bezpieczeństwo.
Mimo iż wydobywanie gazu łupkowego w bezpieczny i odpowiedzialny sposób jest priorytetem UE, metoda wydobycia zmniejszająca obawy opinii publicznej nie została jeszcze odkryta. Szczelinowanie hydrauliczne – zwane popularnie kruszeniem – nie tylko nie sprawdza się idealnie, ale także wywołuje, jak wiadomo, trzęsienia ziemi. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie pracuje nad obiecującą alternatywą w ramach finansowanego ze środków UE projektu OCTOPUS TECHNOLOGY.
Efektywna ocena szerszej rozpiętości zakresów widmowych laserów to dla przemysłu fotonicznego konieczność. Miniaturowy tripler częstości opracowany w ramach projektu MINIMODS może podnieść wydajność wytwarzania impulsów z 10 do ponad 30%.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu MINTWELD poczynione zostały przełomowe ustalenia dotyczące pękania podczas krzepnięcia w procesie spawania stali – to jeden z kluczowych dla przemysłu i sektora budowlanego problemów, ponieważ jego niewykrycie może skutkować wadami konstrukcyjnymi.
Nie ma wątpliwości, że potencjał grafenu i jego produkcja na masową skalę były jak dotąd powstrzymywane przez żmudne metody wytwarzania i związane z tym wysokie koszty Nowa technika opracowana przez partnerów projektu CARERAMM może te problemy przezwyciężyć.
Wiele współczesnych dzieł sztuki jest zagrożonych z powodu niezwykle szybko postępującego procesu niszczenia. W ramach NANORESTART – projektu poświęconego opracowywaniu nanomateriałów do ochrony i renowacji dziedzictwa kulturowego – wydrukowano w 3D rzeźbę, aby testować na niej nowe metody renowacji.
Partnerzy projektu PI-SCALE zaprezentowali niedawno swoje pierwsze demonstracyjne linie pilotażowe produkcji elastycznych OLED, stwarzając europejskim przedsiębiorstwom ogromną szansę na wprowadzenie ich pomysłów i koncepcji na rynek. Pokazane paski OLED posłużą za surowiec w specjalistycznych zastosowaniach oświetleniowych w opiece zdrowotnej, architekturze i transporcie.
Nowy materiał perowskitowy opracowany przez unijnych naukowców zadecyduje o kształcie kolejnej generacji dysków twardych.
Naukowcy połączyli alkohole cukrowe z nanorurkami węglowymi, aby stworzyć materiał umożliwiający magazynowanie energii odnawialnej w postaci ciepła.
Intuicja podpowiada, że próbka materiału ściskana jednorodnie ze wszystkich stron powinna zmniejszać swoje rozmiary. Tylko nieliczne materiały poddane ściskaniu hydrostatycznemu wykazują odwrotne zachowanie: nieznacznie się poszerzają w jednym lub dwóch kierunkach. W Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odkryto materiał o wyjątkowo dużej ujemnej ściśliwości i dotychczas nieznanym mechanizmie za nią odpowiedzialnym.
Na stoisku HAMA na targach IFA 2016 obejrzeć można dwie absolutne nowości w ofercie firmy: elektryczne deskorolki Slalom Cruiser oraz Cross Cruiser. Urządzenia zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji – producent kompleksowo przetestował je pod kątem bezpieczeństwa i uzyskał certyfikaty rygorystycznych niemieckich instytucji, potwierdzających jakość i niezawodność produktu zaprojektowanego i wykonanego w całości w Niemczech.
Zakończony w kwietniu 2016 r. projekt BIO4MAP wprowadza właśnie na rynek nowy typ zrównoważonego opakowania żywności. Konsorcjum zapowiada znaczące wydłużenie okresu przydatności do spożycia makaronów i serów, koszt niższy o 25% w stosunku do alternatyw oraz ograniczony nawet o 29% ślad środowiskowy i węglowy.
Zespół badaczy europejskich opracował nowy system do czyszczenia podłóg w szpitalach. Połączenie nowo opracowanych tkanin na mopy ze sterylizacją światłem ultrafioletowym (UV) pozwala uzyskać stuprocentową skuteczność usuwania drobnoustrojów bez generowania żadnych odpadów, w tym chemicznych.
Naukowcy z UE zajęli się ważnym problemem, który na chwilę obecną uniemożliwia pełną integrację aktywnych nanofotonicznych urządzeń na chipach metodą plazmoniki oraz nowe połączenia materiałów.
W ramach wspólnej inicjatywy technologicznej (JTI) "Czyste niebo", naukowcy opracowali modele numeryczne do oceny ograniczania oporu stawianego przez kadłub pionowzlotu zgodnie z optymalizacją aerodynamicznego kształtu niektórych z krytycznych elementów kadłuba i zwalidowali swoje przewidywania w testach w tunelu aerodynamicznym.
W wyniku absorpcji wodoru przez stal i inne stopy następuje redukcja ich plastyczności i obciążalności. Dzięki serii modeli obliczeniowych kilka gałęzi przemysłu może skorzystać z pomocy w ocenie wpływu wodoru na odporność materiałów i komponentów na zniszczenie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listyPrzegląd uczelni w Polsce
uniwersytet_morski_boks_przeglad_uczelni.gif

przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Uniwersytet Jagielloński
Polityka Prywatności