Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Globalne trendy wyraźnie wskazują na potrzebę ulepszenia metod wykrywania i identyfikowania źródeł promieniotwórczości i materiałów jądrowych. Aby odpowiedzieć na to wyzwanie, naukowcy z UE stworzyli innowacyjny zestaw narzędzi.
Zjawisko warstwy przyściennej odgrywa bardzo ważną rolę w określaniu oporu samolotu. Badacze wspierani ze środków UE opracowali technologię wywiercania otworów ssących w głównych komponentach generujących opór samolotu, takich jak krawędzie natarcia skrzydła i usterzenia poziome, która ma w znacznym stopniu obniżyć zużycie paliwa.
Odkąd odkryto grafen, czyli materiał składający się z pojedynczej warstwy węgla grubości jednego atomu, młoda dziedzina badań nad materiałami dwuwymiarowymi rozwija się w tempie wykładniczym. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE zaprezentowali całkowicie nowy sposób kontrolowania właściwości układów w nanoskali, wywołując naprężenia w arkuszach grafenu i półprzewodnika na bazie molibdenu.
Materiały ceramiczne mają właściwości bardzo pożądane w wielu zastosowaniach inżynieryjnych, ale ich wadą jest niska niezawodność i mała trwałość. Naukowcy z UE połączyli metody eksperymentalne i numeryczne, aby wyeliminować te niedoskonałości.
Brak odpowiedniego prawodawstwa i innowacji w europejskim przemyśle opakowań żywnościowych ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo i konkurencyjność sektora spożywczego. W ramach unijnej inicjatywy badano bezpieczeństwo opakowań i opracowano innowacyjne materiały opakowaniowe.
Niska wydajność i wysokie koszty uzyskiwania energii elektrycznej stanowią barierę stojącą na drodze ku powszechnemu zastosowaniu technologii skoncentrowanej energii słonecznej (CSP). Badacze finansowani ze środków UE zaproponowali nowe koncepcje w konstrukcji odbiornika solarnego, które ułatwiają proces wytwarzania i obniżają koszty.
W przyszłości skuteczniejsze magazynowanie energii słonecznej i wiatrowej powinno być możliwe, dzięki wysoce przewodzącym materiałom ceramicznym.
Naukowcy z UE opracowali technologię umożliwiającą zwalczanie patogenów znajdujących się na świeżych produktach spożywczych. Technologia wykorzystuje plazmę umieszczoną w opakowaniu, która neutralizuje bakterie.
Chemicy opracowują nowe materiały o niezwykłych właściwościach poprzez przekształcanie materiałów krystalicznych w różne struktury.
Drukowanie 3D ma szansę zrewolucjonizować przemysł produkcyjny. Lepiej zorganizowany łańcuch dostaw pomógłby Europie poprawić konkurencyjność w zakresie wytwarzania niedrogich zindywidualizowanych produktów.
Partnerzy jednego z projektów UE stworzyli dwie nowe tkaniny o wysokiej wartości, osadzając włókna węglowe pochodzące z recyklingu w żywicy.
Produkty betonowe wyprodukowane z surowców wtórnych mogą umożliwić sektorowi budowlanemu zwiększenie efektywności środowiskowej i ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów.
Opracowano nowe projekty okien izolowanych, które umożliwiają producentom uzyskanie oszczędności energii na poziomie 15% oraz zmniejszenie ciężaru o 50%.
W procesie prania, po pewnej liczbie cykli, warstwy ochronne, którymi pokryta jest tkanina np. odzieży roboczej i bielizny pościelowej, mogą się spierać. Uczestnicy unijnej inicjatywy znaleźli nowe sposoby na równomierne ponowne ich nakładanie przy pomocy środków chemicznych.
Wysokowydajne superkondensatory mogą już wkrótce zasilać samochody elektryczne dzięki przełomowej technologii wykorzystującej grafen, za sprawą której staną się konkurencyjne dla silników benzynowych i wysokoprężnych.
Choć tworzywa sztuczne są we współczesnym społeczeństwie niezbędne w niezliczonych zastosowaniach, są one bardzo szkodliwe dla środowiska. W ramach jednego z projektów finansowanych ze środków UE zajęto się zastąpieniem plastików materiałami przyjaznymi dla środowiska, uzyskiwanymi z odpadów roślinnych.
Czas i koszty związane z testowaniem śmigłowcowych systemów elektrycznych pogarszają w sposób znaczący konkurencyjność unijnego przemysłu lotniczego. Nowe stanowisko testowe zrewolucjonizuje testowanie siłowników elektrycznych.
Naukowcy stworzyli nowe biodegradowalne i odporne na bakterie materiały opakowaniowe ze skorupiaków, przeznaczone specjalnie do pakowania żywności.
Celem finansowanego ze środków UE projektu było usprawnienie konstrukcji oraz procesu przetwarzania części do silników odrzutowych. Zoptymalizowane materiały powinny być w stanie wytrzymać bardzo wysokie temperatury.
W ramach unijnego projektu dopracowano nowoczesną technologię materiałów kompozytowych, aby umożliwić ich masowe zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym.
Oświetlenie odpowiada za znaczną część zużycia energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych i użytkowych. W ramach unijnego projektu powstają diody LED zbudowane w oparciu o obiecujące materiały, które zużywają o 50% mniej energii niż świetlówki.
Europejsko-koreańska współpraca w dziedzinie inteligencji otoczenia i przetwarzania rozpowszechnionego daje nadzieję na szybki rozwój Internetu rzeczy (IoT).
W samochodach wykorzystuje się coraz więcej elementów z lekkiego aluminium, ale aktualnie stosowane metody usuwania pęcherzyków gazu wodorowego (H2) powodujących porowacenie materiału są drogie, nieskuteczne i niebezpieczne. Nowa, lepsza technologia ultradźwiękowa jest gotowa do wprowadzenia na rynek.
Małe i średnie przedsiębiorstwa europejskie (MŚP) działające w branży odlewnictwa żeliwa wymagają modernizacji, aby utrzymać swoją konkurencyjność. W tym celu duże europejskie konsorcjum wdraża zasady produkcji odchudzonej (lean manufacturing) oraz zaawansowane metody kontroli.
Polihydroksymaślan (PHB) to biodegradowalny polimer uzyskiwany z zasobów odnawialnych w wyniku procesów fermentacji zachodzących z udziałem kilku rodzajów bakterii. Naukowcom udało się wyeliminować główną wadę korzystania z PHB: słabe właściwości mechaniczne.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności