Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Dzięki działaniom podjętym w ramach unijnej inicjatywy jazda autonomicznymi samochodami może stać się bezpieczna.
W ramach unijnego projektu inteligentne miasto Trikala otrzyma 10 nowych lekkich pojazdów elektrycznych, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli się przekonać, jakie korzyści wynikają z używania trzy i czterokołowych pojazdów elektrycznych w obszarach miejskich.
Unijna inicjatywa ułatwi produkcję, magazynowanie i dostawy wodoru dla szerokiego grona użytkowników końcowych. Pomoże to włączyć zieloną energię do systemu energetycznego w elastyczny sposób.
Nowa interaktywna platforma internetowa pomaga podnosić świadomość na temat innowacji w sektorze biogospodarki.
Nowo opracowany system pozwala znacząco obniżyć ilość energii zużywanej do ogrzewania i schładzania wnętrza samochodu.
Jak powinny wyglądać europejskie porty w 2030 roku? Naukowcy wybrali 50 inicjatyw, które pomogą w nakreśleniu wizji portów przyszłości.
Nowatorski, w pełni zelektryfikowany prom samochodowy i pasażerski przyczyni się do zmniejszenia emisji z transportu morskiego. Pozwoli też pokonać ograniczenia dotyczące odległości dzięki ukierunkowaniu na połączenia średniego zasięgu.
Możesz myśleć, że są tu od zawsze, i nie będziesz w błędzie. Podkłady kolejowe, prostokątne bloki pod torami kolejowymi, z biegiem lat niewiele się zmieniły. Włoska firma chce zrewolucjonizować tę branżę przy pomocy zrównoważonej technologii podkładów na miarę potrzeb.
Naukowcy odkryli tysiące ogromnych czarnych dziur w centrum Drogi Mlecznej.
Stephen Hawking, najbardziej rozpoznawany naukowiec na świecie, miał wiele do powiedzenia nie tylko o Wielkim Wybuchu i czarnych dziurach. Oto zarys poglądów brytyjskiego fizyka na najróżniejsze tematy, od istot pozaziemskich po największą tajemnicę wszech czasów.
Blisko 20 tys. km, samochodem bez kropli paliwa, z Kapsztadu wzdłuż Afryki Zachodniej do Polski. Taką trasą ma zamiar przebyć wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. W styczniu b.r. roku samochód wypłynął z portu w Gdańsku do Kapsztadu, skąd 14 lutego dwójka śmiałków wyruszy nim na północ do Europy.
Doroczna wystawa Consumer Electronics Show (CES) odbyła się w zeszłym tygodniu w Las Vegas. Zaprezentowano na niej przeróżną, przedziwną i wspaniałą technologię koncepcyjną i praktyczną. Największą uwagę skupiały na sobie nowe gadżety dla konsumentów, niemniej inne osiągnięcia technologiczne, znacznie bardziej dalekosiężne, takie jak postępy w informatyce kwantowej, także cieszyły się zainteresowaniem.
Nierówne nawierzchnie drogowe wymuszają hamowanie i różnicowanie prędkości, co powoduje wzrost emisji, a niski stopień wykorzystania samochodów oznacza dublujące się przejazdy. Unijny projekt łączy dane pochodzące z serwisów wspólnych przejazdów i czujników telefonów w celu uzyskania informacji zwrotnych na temat jakości dróg, aby zadbać o bardziej ekologiczne podróże drogowe.
Utwór Iggy’iego Popa „Jestem pasażerem” już jest wykorzystywany w reklamach samochodów, ale może wydać się jednak dysonansem, kiedy samochody są sprzedawane jako coś zapewniającego wolność zdobywaną dzięki możliwości kierowania i posiadania kontroli. Przynajmniej do tej pory. Wraz z nadchodzącą epoką pojazdów autonomicznych, ten utwór wybrzmi z pewnością miłym akordem, trafnie opisując nowy rodzaj wolności na drogach.
Wyniki nowych badań prowadzonych pod kierunkiem Uniwersytetu w Plymouth, finansowanych za pośrednictwem unijnego projektu TRACY, zalecają rządom podjęcie dalszych działań na rzecz opracowania polityk transportowych, które umożliwią osobom powyżej 65 roku życia zachowanie mobilności i aktywności.
Miejskie przedsiębiorstwa autobusowe z Niemiec, Południowego Tyrolu i Włoch, wspólnie zamawiają 63 autobusy z ogniwami paliwowymi do swoich flot w ramach finansowanego ze środków UE projektu JIVE.
Jeżeli interesuje cię potencjalny wpływ pojazdów elektrycznych na ekologiczność gospodarki oraz interoperacyjność pomiędzy ich integracją a sieciami energetycznymi, właśnie ukazała się aktualizacja księgi, która może cię zaciekawić!
Konsorcjum projektu SEAHORSE otrzymało międzynarodową nagrodę z swoje rewolucyjne podejście do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w procedurach stosowanych na statkach. Prestiżową nagrodę RINA-LR Maritime Safety Award wręczono podczas dorocznego przyjęcia zorganizowanego przez Royal Institution of Naval Architects (RINA) dnia 27 kwietnia 2017 r.
Najnowsza broszura research*eu RESULTS PACK – zbiór artykułów poświęconych finansowanym ze środków UE projektom prowadzonym w określonej dziedzinie badań naukowych – jest już dostępna bezpłatnie w formacie PDF. Broszura koncentruje się na dążeniu do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa każdego rodzaju transportu, zwłaszcza transportu powierzchniowego (w tym pojazdów i niechronionych użytkowników drogi).
Obniżenie emisji i kosztów eksploatacji – to tylko dwie spośród wielu korzyści, jakie przyniosą pierwsze dalekobieżne i w 100% elektryczne promy pasażerskie i samochodowe. Majowa zapowiedź jednego z partnerów finansowanego ze środków UE projektu, dotycząca wprowadzenia na rynek modułowego systemu akumulatorów litowo-jonowych do promów, przybliża tę wizję do rzeczywistości.
Skrócenie czasu podróży lotniczej o 60 minut to atrakcyjna propozycja, nad którą prowadzone są wytężone prace w ramach finansowanego ze środków UE projektu. Partnerzy projektu PASSME stwierdzili, że najbardziej spowalniającym czynnikiem jest stres, więc pracują teraz nad rozwiązaniami, dzięki którym porty lotnicze mają stać się bardziej przyjazne dla pasażerów, m.in. poprzez nowe podejście do obsługi bagażu.
MOTIT – serwis wypożyczający skutery elektryczne za pośrednictwem specjalnej aplikacji – przeszedł długą drogę od swojego uruchomienia w 2013 r. w Barcelonie. System, który zostanie niedługo udostępniony w Mediolanie, przechodzi właśnie testy w Paryżu. Jednak ten rozwój nie byłby możliwy bez udoskonaleń. Skargi użytkowników mających trudności ze zlokalizowaniem skuterów doprowadziły do powstania koncepcji odbiornika Galileo i wbudowania go w skutery MOTIT w ramach projektu G MOTIT.
Uruchomiona przez firmę Shell nowa stacja w Cobham, przy autostradzie M25, została wyposażona w ATM w ramach finansowanego ze środków UE projektu HYFIVE. To pierwsza z trzech stacji tankowania wodoru, które firma Shell zamierza otworzyć w 2017 r. w Zjednoczonym Królestwie.
Naukowcy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) we współpracy z Instytutem Kolejnictwa (IK) wykonują kompleksową ocenę jakości i bezpieczeństwa szyn kolejowych. Ścisła współpraca obu instytucji w zakresie badań materiałowych zaowocowała wytworzeniem unikalnych w skali kraju kompetencji.
Wyniki nowych badań prowadzonych w ramach finansowanego ze środków UE projektu FUTURE SKY SAFETY pokazały, że połowa pilotów uważa, iż zmęczenie nie jest poważnie traktowane przez linie lotnicze, co budzi obawy o bezpieczeństwo europejskiego sektora lotniczego.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności