Nowe technologie (archiwalne artykuły)

W odpowiedzi na ewoluujące zagrożenia cyberbezpieczeństwa partnerzy finansowanych z funduszy unijnych projektów SHARCS i PQCRYPTO tworzą paradygmaty bezpieczeństwa, architektury i oprogramowanie, które będą w stanie zapewnić naszym systemom ICT bezpieczeństwo i wiarygodność.
Na stoisku HAMA na targach IFA 2016 obejrzeć można dwie absolutne nowości w ofercie firmy: elektryczne deskorolki Slalom Cruiser oraz Cross Cruiser. Urządzenia zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji – producent kompleksowo przetestował je pod kątem bezpieczeństwa i uzyskał certyfikaty rygorystycznych niemieckich instytucji, potwierdzających jakość i niezawodność produktu zaprojektowanego i wykonanego w całości w Niemczech.
Czego inżynierowie oprogramowania i specjaliści ICT mogą nauczyć się od czerwi? Jak się wydaje całkiem sporo. Dzięki poznaniu, w jaki sposób zachodzą złożone procesy uczenia się w prostych organizmach, finansowani ze środków UE naukowcy mają nadzieję zapoczątkować epokę samouczących się robotów i predykcyjnego przetwarzania danych.
Ustawa o działaniach antyterrorystycznych nałożyła na operatorów telekomunikacyjnych obowiązek przypisywania do tzw. przedpłaconych kart SIM konkretnych osób fizycznych lub podmiotów. Dzięki czemu ma być możliwa jednoznaczna identyfikacja tego, kto korzysta z danego numeru telefonu. Proces rejestracji kart rozpoczął się 25 lipca br. i potrwa do 1 lutego 2017 r. Dotyczy on zarówno nowych, jak i nabytych wcześniej kart. Mimo, że trwa on od niedawna to już budzi w społeczeństwie wiele kontrowersji. Najwięcej wątpliwości dotyczy prawa do prywatności. Co powinniśmy o niej wiedzieć? Podpowiada ekspert ds. ochrony danych z ODO 24.
Badacze z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przy użyciu technologii światłoczułych elastomerów rozwiniętej pierwotnie w Instytucie LENS we Florencji, zademonstrowali mikrorobota naśladującego ruch gąsienicy. 15-milimetrowej długości robot czerpie energię oraz jest sterowany przy pomocy modulowanej wiązki lasera. Oprócz poruszania się po płaskim podłożu potrafi wspinać się na pochyłości, przeciskać przez wąskie szczeliny i transportować obiekty nawet sześć razy cięższe niż on sam.
Badania wsparte z budżetu projektu DELICAT wykazały, jak można znacznie szybciej i skuteczniej wykrywać turbulencje za pomocą danych, które już są rutynowo przesyłane przez samoloty komercyjne.
Zespół amerykańskich i izraelskich naukowców, finansowany częściowo przez UE, opracował prawdziwie pionierski ekran, na którym można oglądać filmy 3D bez okularów.
Partnerzy przełomowego projektu, finansowanego ze środków UE, opracowali platformę na bazie chmury wraz z całą gamą aplikacji i narzędzi, aby wspomóc zrównoważony ruch w europejskich miastach.
Zakończony w kwietniu 2016 r. projekt BIO4MAP wprowadza właśnie na rynek nowy typ zrównoważonego opakowania żywności. Konsorcjum zapowiada znaczące wydłużenie okresu przydatności do spożycia makaronów i serów, koszt niższy o 25% w stosunku do alternatyw oraz ograniczony nawet o 29% ślad środowiskowy i węglowy.
Unijni naukowcy są przekonani, że innowacyjne kubity mogą pełnić rolę jednostek informacji w przyszłych komputerach kwantowych.
Tragiczne wydarzenia, jak niedawny atak bombowy na lotnisku w Brukseli, uwidoczniły konieczność zastosowania bardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa i lepszych technologii. To jedno z zastosowań, które ma na uwadze zespół MIRPHAB, prezentując czujnik chemiczny wykrywający środki farmaceutyczne i materiały wybuchowe z odległości 30 m.
Wykrywanie turbulencji pozostaje piętą achillesową współczesnego lotnictwa. Najtańszą i nadal najczęściej stosowaną metodą są subiektywne i nierzadko bardzo niedokładne raporty pilotów. Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zademonstrowano sposób znacznie szybszy i precyzyjniejszy: detekcję turbulencji na podstawie danych standardowo przesyłanych z pokładów samolotów komercyjnych linii lotniczych.
Wykonanie hologramu pojedynczego fotonu uchodziło dotąd za niemożliwe z przyczyn fizycznie fundamentalnych. Naukowcom z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego udało się jednak w oryginalny sposób przenieść idee klasycznej holografii do świata zjawisk kwantowych. Nowa technika pomiarowa nie tylko umożliwiła rejestrację pierwszego hologramu pojedynczej cząstki światła, ale także pozwoliła w nowy sposób spojrzeć na fundamenty mechaniki kwantowej.
Pojedyncza kropla o objętości milionowej części litra jest naprawdę niewielka i z pewnością nie wygląda na coś, z czym można wiele zrobić. Jednak proste urządzenie, skonstruowane w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, potrafi podzielić mikrokroplę na zbiór równych nanokropel. Od teraz zawarte w pojedynczej mikrokropli cenne substancje chemiczne czy materiał genetyczny mogą dać początek nawet setkom eksperymentów – lub zostać zarchiwizowane w formie bibliotek nanokropel.
W Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) funkcjonuje już laboratorium druku 3D. Wyposażone jest m.in. w pierwszą tej klasy w Polsce drukarkę trójwymiarową, umożliwiającą tworzenie elementów w metalach, w tym stali, brązu, złota, srebra, aluminium oraz stopów tytanu.
Uczestnicy finansowanego przez UE projektu odkryli innowacyjne i konkurencyjne rozwiązania dla transportu wodnego o zerowej emisji. Daje to nowe możliwości budowy wydajnych statków napędzanych elektrycznie.
Pojazdy elektryczne (EV) oferują wiele korzyści dla środowiska, ale nie są w stanie pokonywać dużych odległości. Finansowany ze środków UE projekt poświęcony był wyprodukowaniu tańszych i bezpieczniejszych akumulatorów litowo-jonowych (Li-ion) o gęstości energii zbliżonej do 200 watogodzin na kilogram.
Skuteczne wykorzystanie energii fal morskich jest możliwe dzięki niedrogiemu i bezpiecznemu mocowaniu lub kotwiczeniu przetworników energii fal morskich (WEC) do dna morskiego. Nowe rozwiązania kotwiczenia i cumowania do muringu zmniejszą koszty instalacji stacji stabilizujących, które stanowią znaczną część kosztów produkcji przetworników.
Naukowcy z UE opracowali kompletny pakiet do naprawiania turbin wiatrowych na miejscu, który pozwala minimalizować czas przestojów powodowanych uszkodzeniami turbin.
Zespół badaczy europejskich zajął się technologią produkcji kwarcu o bardzo niskiej lub zerowej toksyczności, eliminując tym samym jakiekolwiek zagrożenie dla układu oddechowego.
Europejscy naukowcy pracują nad stworzeniem kart charakterystyki nowej ważnej klasy materiałów, które są już powszechnie stosowane, ale niedostatecznie opisane. Wyników badań toksyczności powinny ułatwić tworzenie odpowiednich regulacji prawnych.
Przy projektowaniu samolotów elektrycznych kwestie gospodarki cieplnej i odprowadzania ciepła stwarzają szczególne trudności. Badacze z UE zaprezentowali rozwiązanie chłodzenia pasywnego, które pozwoli znacząco obniżyć temperaturę sprzętu we wnętrzu samolotu.
Konsorcjum zrzeszające partnerów reprezentujących różne dziedziny i kontynenty pomogło w stworzeniu nowego oprogramowania z zakresu architektury i infrastruktury, umożliwiającego modelowanie informacji o budynkach.
Zespół badaczy europejskich opracował nowy system do czyszczenia podłóg w szpitalach. Połączenie nowo opracowanych tkanin na mopy ze sterylizacją światłem ultrafioletowym (UV) pozwala uzyskać stuprocentową skuteczność usuwania drobnoustrojów bez generowania żadnych odpadów, w tym chemicznych.
Naukowcy z UE opracowali nowe metody skutecznego przetwarzania paliw płynnych, takich jak diesel lub biopaliwa, na wodór. Udoskonalenia te są zapowiedzią ekonomicznej, zdecentralizowanej produkcji wodoru z możliwością przekształcenia produkcji paliwa i jej dystrybucji w całej UE.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności