Nowe technologie (archiwalne artykuły)

Koleje i stacje kolejowe często są obiektem aktów wandalizmu i miejscem podejmowania prób samobójczych. Poprawa środków bezpieczeństwa może pomóc w uniknięciu wypadków i tragedii, a jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo i punktualność pociągów
Spaliny z silników okrętowych obecnie stanowią jeden z najbardziej powszechnych czynników zanieczyszczających na świecie. W ramach inicjatywy UE opracowano urządzenie umożliwiające usuwanie gazów i cząstek ze spalin z silników Diesla.
Nowe technologie i narzędzia zapewniają możliwość ograniczenia hałasu związanego z podróżami koleją oraz promowanie zdrowszego, bardziej zrównoważonego transportu kolejowego wśród mieszkańców Europy.
Zespół naukowców z UE opracował system umożliwiający wymianę informacji na temat kontenerów transportowych pomiędzy operatorami a stroną regulacyjną. Po przestudiowaniu rodzajów ryzyka w sektorze, aktualnych trendów i wymogów, zespół opracował całą architekturę systemu i poczynił przygotowania do testów.
Po stworzeniu projektu koncepcyjnego elementów statku powietrznego, przed przeprowadzeniem w pełni zintegrowanych testów w locie, poszczególne elementy muszą zostać poddane próbom przy użyciu dedykowanych platform testowych. Nowa platforma do testowania rozruszników i generatorów statków powietrznych będzie wykorzystywana przy budowie całkowicie elektrycznych statków powietrznych.
Ekologiczne samoloty regionalne przyszłości będą musiały spełniać rygorystyczne wymagania względem masy, energii, sprawności aerodynamicznej i osiągów operacyjnych, aby minimalizować emisje i hałas. Jedna z inicjatyw UE stworzyła oprogramowanie, które pomoże sprostać tym wyzwaniom.
Europejski sektor kolejowy potrzebuje sposobu na przezwyciężenie ograniczeń starzejącej się infrastruktury. W ramach jednej z inicjatyw UE opracowano nowy system czujników automatycznych, który zastąpi inspekcje wizualne infrastruktury i pozwoli zoptymalizować monitorowanie napraw i określanie ich priorytetu.
Europejsko-koreańska współpraca w dziedzinie inteligencji otoczenia i przetwarzania rozpowszechnionego daje nadzieję na szybki rozwój Internetu rzeczy (IoT).
Pomyślne testy pociągu towarowego o długości 1500 m otwierają zupełnie nowy rozdział dla europejskiego transportu towarowego. Przeprowadzony test stanowi kluczowy krok ku zwiększaniu konkurencyjności sektora kolejowych przewozów towarowych poprzez efektywniejsze eksploatowanie pociągów i obniżanie kosztów.
Zwiększenie zawartości niemetalowych komponentów w samolotach rodzi obawy co do przewodzenia przez nie elektryczności. W ramach unijnego projektu wykorzystano nanotechnologię do opracowania nowych wielofunkcyjnych materiałów kompozytowych, które potrafią efektywnie przewodzić prąd elektryczny.
Integracja planowania międzynarodowych, multimodalnych podróży jest trudnym zadaniem. Wykorzystując wcześniejszą inicjatywę z zakresu transportu intermodalnego, badacze z UE zaprojektowali zaawansowaną platformę internetową i mobilną, która ułatwia podróżnym optymalizowanie tras i poszczególnych ich etapów.
Nowy model logistyczny umożliwia współdzielenie przez różnych klientów przepływów transportowych. W ramach unijnego inicjatywy opracowano narzędzia i ramy prawne, które umożliwiają zastosowanie tej koncepcji w biznesie.
Transport to jeden z czynników kluczowych dla wydajności ekonomicznej oraz konkurencyjności Europy W ramach jednej z unijnych inicjatyw opracowano porady dotyczącego efektywnego inwestowania w publiczną i prywatną infrastrukturę.
Optymalizacja technologii ogniw paliwowych może zmniejszyć poziom hałasu i emisję spalin. Unijni naukowcy odkrywają przenośne systemy zasilające z zastosowaniem do dostarczania energii elektrycznej urządzeniom w pojazdach rekreacyjnych.
Zespół badaczy z UE pracuje nad koncepcją bezzałogowego transportu towarowego. Propozycja obejmuje projekty rożnych modułowych systemów pokładowych służących do sterowania statkiem, wykrywania i komunikacji, a także stacji lądowych.
Istnieje bardzo wiele długoterminowych badań perspektywicznych mających na celu zapewnienie czystszego, bardziej ekologicznego i bardziej przyjaznego użytkownikom transportu w Europie. Inicjatywa UE ma na celu podsumowanie wszystkich dostępnych informacji oraz porównanie i ocenę różnych wizji i strategii umożliwiających realizację zamierzonych planów.
Miasta stoją przed wyzwaniem zapewnienia mobilności transportowej w sposób zrównoważony, energooszczędny i szanujący środowisko. Jedna z inicjatyw UE połączyła przedstawicieli władz miast europejskich ze społecznością innowatorów w celu stworzenia zrównoważonych systemów transportu bezemisyjnego.
Wysoki koszt wymiany samolotów skłania branżę lotniczą do poszukiwania bardziej opłacalnych metod naprawy i konserwacji, które pozwolą wydłużyć czas eksploatowania istniejących flot.
UE pragnie odegrać wiodącą rolę w zastosowaniu technologii napędu alternatywnego do zrównoważonych systemów mobilności. W ramach finansowanej przez UE inicjatywy wprowadzono innowacyjne rozwiązania w zakresie wytwarzania energooszczędnych, bezpiecznych i lekkich pojazdów miejskich (EV).
Naukowcy finansowani przez UE zidentyfikowali nowe materiały, które mogą sprawić, że akumulatory litowo-jonowe (Li-ion) w pojazdach elektrycznych staną się znacznie bardziej wydajne i mocne.
Inicjatywa unijna pomogła w otwarciu nowego europejskiego centrum doskonałości (CoE) poświęconego budowie statków całkowicie elektrycznych (AES). Nowo otwarte centrum doskonałości w Grecji odgrywa kluczową rolę w tworzeniu pierwszej generacji statków AES.
Transport lotniczy musi być dobrze połączony z innymi rodzajami transportu, aby oferować pasażerom możliwość płynnego podróżowania. W ramach unijnej inicjatywy stworzono mapę połączeń kolejowych z lotniskami w całej Europie oraz ustanowiono forum na rzecz transportu współmodalnego w celu rozwijania mobilności "od drzwi do drzwi".
Najnowszym trendem w produkcji lotniczej jest wytwarzanie integralnych struktur z polimerów wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP). Ponieważ już istnieją płatowce z włókien węglowych, a kolejne są projektowane, niezbędne są testy umożliwiające sprawdzenie ich wytrzymałości i tolerancji uszkodzeń, a tym samym uzyskanie certyfikacji.
Optymalizacja wstępnych projektów samolotów pozwala stworzyć solidne podstawy dla koncepcji docelowych, gotowych do lotu. Nowa platforma projektów wstępnych integruje osiem różnych metod analizy, aby zapewnić optymalne osiągi i efektywność kosztową już od najwcześniejszych etapów.
Czy w celu ograniczenia używania pojazdów władze powinny przygotowywać plany lokalne, czy raczej regionalne? Zdaniem badaczy z UE, którzy porównali skutki podróżowania pojazdami w różnych skalach przestrzennych i kontekstach miejskich, odpowiedź brzmi: zarówno lokalne, jak i regionalne, choć te ostatnie powinny być traktowane priorytetowo.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności