Innowacje transportowe

Projekt UE pomaga europejskim miastom przyjąć i wdrożyć wcześniejsze innowacje w zakresie technologii transportowych. Wynikiem prac obejmujących na początek 15 koncepcji i 10 miast będą praktyczne podręczniki i programy szkoleniowe.

Znaczne inwestycje europejskie w innowacyjne technologie transportowe doprowadziły do powstania licznych nowych koncepcji gotowych do powszechnego wdrożenia. Celem finansowanego ze środków UE projektu "Transport innovation deployment for Europe" (TIDE) jest ułatwienie transferu i wykorzystania koncepcji.

Przedsięwzięcie koncentruje się na zestawie 15 koncepcji dotyczących miejskiego transportu i mobilności, które rozwiązują najpilniejsze problemy transportu miejskiego. Najważniejsze aspekty obejmują efektywność energetyczną, oczyszczanie gazów z dwutlenku węgla i bezpieczeństwo. Lista jest pogrupowana na pięć tematów: modele finansowe, transport niezmotoryzowany, zarządzanie siecią, pojazdy elektryczne i organizacja transportu publicznego. W ramach projektu planowane jest udoskonalenie istniejących metod transferowych oraz włączenie ich do podręcznika.

Dalszym celem jest pokonanie barier utrudniających wdrożenie, co ma zostać osiągnięte poprzez szkolenia i wymiany, plus inne zasoby edukacyjne. Projekt TIDE, w którym uczestniczy 13 członków, rozpoczął się w 2012 r. i ma zakończyć się we wrześniu 2015 r.

Prace rozpoczęto od wybrania najbardziej obiecujących koncepcji dla działań projektowych. Zespół przeprowadził sondaż opinii publicznej, w którym udział wzięły 324 osoby z 27 krajów. Wybrano 10 innowacji. Zespół opracował i opublikował dla nich wytyczne w zakresie wdrażania i metodologię przenoszenia. Uczestnicy ocenili wyniki na specjalistycznych warsztatach. Metodę następnie opublikowano w formie podręcznika; podobne podręczniki dotyczą potencjalnego oddziaływania, kosztów i korzyści.

W ramach projektu opublikowano otwarte zaproszenie do składania wniosków, czego efektem było wybranie 10 miast zainteresowanych rozwojem pewnych wstępnie wybranych innowacji. W ramach prac ustalono podstawy opracowania scenariuszy wdrożenia w oparciu o warunki lokalne. W ramach projektu TIDE badacze poinformowali miasta o kosztach i korzyściach, jak również o skutkach.

Do potencjalnego szkolenia członkowie zespołu wybrali 50 miast. Po dokonaniu oceny potrzeb każdego z nich, w ramach projektu opracowano program szkoleniowy.

Projekt TIDE przyczyni się do ułatwienia i uproszczenia procesu wprowadzania kluczowych innowacyjnych technologii w zakresie transportu miejskiego. Konkretne strategie opracowano dla 10 europejskich miast, a w kolejnych 50 przeprowadzone zostaną szkolenia w zakresie korzystania z metod TIDE.

data ostatniej modyfikacji: 2015-04-14 11:38:56
Komentarze


Polityka Prywatności